reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Kontrola skarbowa > Szacowanie podstawy opodatkowania na cenzurowanym

Szacowanie podstawy opodatkowania na cenzurowanym

Spółka wykorzystała związek gospodarczy z podmiotem powiązanym, aby zaniżyć dochód. Ponadto nie przedstawiła dokumentacji podatkowej, która dokumentowałaby transakcje z nim zawarte.

Wobec tego podstawę opodatkowania ustalono w drodze szacowania, a różnicę pomiędzy dochodem zadeklarowanym przez spółkę a ustalonym przez organ opodatkowano wg stawki 50%. Ogółem zaniżenie zobowiązania w zakresie CIT wyniosło ponad 3,8 mln zł. Spółka nie odwołała się od ustaleń kontroli.

W badanym okresie Spółka, będąca oddziałem zagranicznego przedsiębiorcy z siedzibą w Niemczech, prowadziła działalność polegającą na wytwarzaniu stroików adwentowych, stroików nagrobnych i kompozycji kwiatowych.

Handlowała też krzewami róż i sadzonkami drzew owocowych. Jako zakład zagranicznego przedsiębiorcy złożyła do właściwego urzędu skarbowego zeznanie CIT-8. Jednak dane wykazane w zeznaniu nie odpowiadały tym, które wynikały z przedłożonych w trakcie postępowania ksiąg rachunkowych.

Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy

Wedle wyjaśnień podatnika koszty i przychody zawarte w księgach zostały ustalone szacunkowo. W wyniku dalszej analizy dokumentów źródłowych ustalono, że spółka dokonywała transakcji z podmiotem powiązanym, w związku z czym miała obowiązek przedłożenia dokumentacji podatkowej dotyczącej przeprowadzonych z tym podmiotem transakcji, ale dokumentacji takiej nie przedstawiła.

Z uwagi na nierzetelność ksiąg oraz wystąpienie powiązań dochód podatnika został określony w drodze oszacowania. Ustalenia wartości rynkowej transakcji dokonano, stosując metodę porównywalnej ceny niekontrolowanej.

W rezultacie ustalono, że firma zaniżyła przychody o kwotę 7,4 mln zł i zawyżyła koszty uzyskania przychodów o prawie 280 tys. zł. W związku z tym, że nie przedstawiła wymaganej dokumentacji dochód ustalono jako różnicę pomiędzy dochodem zadeklarowanym przez podatnika a określonym przez organ i opodatkowano go według stawki 50%.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Zaniżone zobowiązanie z tytułu CIT wyniosło ponad 3,8 mln zł. Od wydanej decyzji nie wniesiono odwołania.

Źródło: Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Kontroli Skarbowej w Zielonej Górze

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Frydrych

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama