Jaki podatek od nieruchomości w przypadku budowli zakupionych w trakcie roku
REKLAMA
REKLAMA
Podatek od nieruchomości - budowle kupione w trakcie roku
PROBLEM
REKLAMA
Spółka z o.o. nabyła w trakcie roku kalendarzowego nieruchomość zabudowaną, na której też występują budowle jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Budynki i działka gruntu będzie stanowiła przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości od następnego miesiąca. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości dla zakupionych w trakcie roku budowli? Od 1 stycznia kolejnego roku kalendarzowego czy od następnego miesiąca roku kalendarzowego?
RADA
Odpowiedź na tak postawione pytanie jest uzależniona od tego, kiedy przedmiotowa budowla powstała (przed 2022 r. czy w jego trakcie).
UZASADNIENIE
Zasadą jest, że obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy okolicznością od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części – obowiązek podatkowy powstaje wówczas z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem. Jeżeli więc spółka nabyła nieruchomość, na której znajdują się budowle, których budowla została zakończona przed 2022 r. albo których użytkowanie rozpoczęto przed 2022 r., to obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości powstał od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku, czyli w którym doszło do przeniesienia własności nowych budynków lub budowli. Wątpliwości mogą się natomiast pojawić w sytuacji, gdy podatnik kupi w 2022 r. budowle, które powstały w tym roku. W orzecznictwie sądów administracyjnych przeważa w tym zakresie pogląd, że art. 6 ust. 2 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych nie wprowadza w tym zakresie elementu o charakterze podmiotowym, tylko przedmiotowym w postaci istnienia budynku. Co za tym idzie, ulgowe traktowanie podatkowe powinno mieć miejsce przy wszystkich budynkach, które odznaczają się cechą „nowości”, bez względu na to, kto będzie nimi władał (wytwórca, czy też pierwszy nabywca) – por wyrok NSA z 15 marca 2011 r. (sygn. akt II FSK 1877/09).
Podstawa prawna:
art. 6 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 1452 ze zm.).
Małgorzata Masłowska
Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat