Zmiany w podatku od nieruchomości od 2016 roku
REKLAMA
REKLAMA
Nowa propozycja dyskutowana jest w ramach prac dotyczących ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Rządowy projekt przyjęty przez Radę Ministrów 17 czerwca 2014 r., w dniu 24 lipca 2014 roku trafił do Sejmu RP.
REKLAMA
Zmiany są istotne, ponieważ nie będzie już odwołania do Prawa budowlanego – bezprzedmiotowe pozostaną więc sygnalizowane ostatnio obawy odnośnie nowej definicji obiektu budowlanego.
Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.
Co będzie budowlą? Jak zmieni się podatek od nieruchomości?
Propozycja zakłada, że za budowle będą uznawane wszystkie obiekty, które mieszczą się w grupie 2 Klasyfikacji Środków Trwałych. Dodatkowo za budowle będą uznawane niektóre obiekty, które są klasyfikowane w grupie 1 KŚT (zbiorniki, silosy, stacje paliw, zadaszone parkingi) a także stacje transformatorowe stałe i mobilne, kioski, budki, zadaszenia ochronne. Budowlami będą również części budowlane wszelkich maszyn i urządzeń sklasyfikowanych w grupie 3,4, 5 i 6 KŚT a także: przyłącza, urządzenia instalacyjne, ogrodzenia, place.
Z naszych analiz wynika, że proponowana definicja budowli może istotnie zwiększyć obciążenia w podatku od nieruchomości. Niewykluczone, że powróci między innymi dyskusja odnośnie konieczności opodatkowania obiektów wewnątrz budynków.
Definicja budynku
Zmiany dotyczyć będą również definicji budynku. W ustawie znajdzie się bezpośrednie odwołanie do definicji budynku zawartej w Prawie budowlanym. Propozycja nie będzie mieć jednak żadnego wpływu na dotychczasową praktykę. Nadal budynkiem będzie trwale związany z gruntem obiekt wraz z instalacjami i urządzeniami, posiadający fundamenty, ściany i dach.
Ekonomiczne konsekwencje nowych przepisów - wzrost podatku od nieruchomości
Jak wspomnieliśmy nowe regulacje mogą znacząco zwiększyć obciążenia z tytułu podatku od nieruchomości. Dlatego już teraz istotne jest podjęcie działań, które pozwolą odpowiednio przygotować się do potencjalnych zmian.
Od kiedy nowe przepisy?
Wciąż nie wiadomo, jaki będzie ostateczny kształt przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, które zostaną uchwalone przez Sejm. Nadal nie jest również jasne, czy Sejm uchwali przepisy do końca swojej kadencji. Scenariusz, że nowe przepisy w proponowanym przez MF kształcie wejdą w życie od 2016 roku jest jednak bardzo prawdopodobny.
Monitor Księgowego – prenumerata
Z racji bardzo poważnych potencjalnych konsekwencji finansowych dla podatników, Deloitte włączył się w proces konsultacji.
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw - przebieg procedury legislacyjnej
Autorzy:
Mirosław Gieras, Partner w Dziale Doradztwa Podatkowego
mgieras@deloitteCE.com
Paweł Banasik, Starszy Menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego, Lider zespołu ds. nieruchomości
pbanasik@deloittece.com
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat