REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w podatku od nieruchomości od 2016 roku

Deloitte
Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne
Zmiany w podatku od nieruchomości od 2016 roku
Zmiany w podatku od nieruchomości od 2016 roku

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów powraca z propozycją sprzed dwóch lat dotyczącą wprowadzenia do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nowej definicji budynku oraz budowli. To może być rewolucja w opodatkowaniu nieruchomości.

Nowa propozycja dyskutowana jest w ramach prac dotyczących ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Rządowy projekt przyjęty przez Radę Ministrów 17 czerwca 2014 r., w dniu 24 lipca 2014 roku trafił do Sejmu RP.

Autopromocja

Zmiany są istotne, ponieważ nie będzie już odwołania do Prawa budowlanego – bezprzedmiotowe pozostaną więc sygnalizowane ostatnio obawy odnośnie nowej definicji obiektu budowlanego.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Co będzie budowlą? Jak zmieni się podatek od nieruchomości?

Propozycja zakłada, że za budowle będą uznawane wszystkie obiekty, które mieszczą się w grupie 2 Klasyfikacji Środków Trwałych. Dodatkowo za budowle będą uznawane niektóre obiekty, które są klasyfikowane w grupie 1 KŚT (zbiorniki, silosy, stacje paliw, zadaszone parkingi) a także stacje transformatorowe stałe i mobilne, kioski, budki, zadaszenia ochronne. Budowlami będą również części budowlane wszelkich maszyn i urządzeń sklasyfikowanych w grupie 3,4, 5 i 6 KŚT a także: przyłącza, urządzenia instalacyjne, ogrodzenia, place.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z naszych analiz wynika, że proponowana definicja budowli może istotnie zwiększyć obciążenia w podatku od nieruchomości. Niewykluczone, że powróci między innymi dyskusja odnośnie konieczności opodatkowania obiektów wewnątrz budynków.

Aktywne druki i formularze

Definicja budynku

Zmiany dotyczyć będą również definicji budynku. W ustawie znajdzie się bezpośrednie odwołanie do definicji budynku zawartej w Prawie budowlanym. Propozycja nie będzie mieć jednak żadnego wpływu na dotychczasową praktykę. Nadal budynkiem będzie trwale związany z gruntem obiekt wraz z instalacjami i urządzeniami, posiadający fundamenty, ściany i dach.

Ekonomiczne konsekwencje nowych przepisów - wzrost podatku od nieruchomości

Jak wspomnieliśmy nowe regulacje mogą znacząco zwiększyć obciążenia z tytułu podatku od nieruchomości. Dlatego już teraz istotne jest podjęcie działań, które pozwolą odpowiednio przygotować się do potencjalnych zmian.

Wskaźniki i stawki

Kalkulatory

Od kiedy nowe przepisy?

Wciąż nie wiadomo, jaki będzie ostateczny kształt przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, które zostaną uchwalone przez Sejm. Nadal nie jest również jasne, czy Sejm uchwali przepisy do końca swojej kadencji. Scenariusz, że nowe przepisy w proponowanym przez MF kształcie wejdą w życie od 2016 roku jest jednak bardzo prawdopodobny.

Autopromocja

Monitor Księgowego – prenumerata

Z racji bardzo poważnych potencjalnych konsekwencji finansowych dla podatników, Deloitte włączył się w proces konsultacji.

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw - przebieg procedury legislacyjnej

Autopromocja

Autorzy:

Mirosław Gieras, Partner w Dziale Doradztwa Podatkowego

mgieras@deloitteCE.com

Paweł Banasik, Starszy Menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego, Lider zespołu ds. nieruchomości

pbanasik@deloittece.com

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak sprawdzić, czy pracodawca zgłosił pracownika do ubezpieczeń i czy odprowadza za niego składki do ZUS?

  Odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne do ZUS za swoich pracowników jest obowiązkiem pracodawcy, podobnie jak zgłoszenie zatrudnionych do tych ubezpieczeń. Jak sprawdzić, czy te obowiązki pracodawca wykonuje? Można to zrobić na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS lub po złożeniu wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Karuzela VAT. Oszustwo podatkowe męża nie implikuje winy żony

  Karuzela VAT. "Dostęp małżonki do wspólnego konta z mężem, historii przelewów i zgromadzonych na nim środków, nie oznacza, że można jej przypisać popełnienie przestępstwa oszustwa podatkowego, o które oskarżony jest jej mąż. Nie przesądzają o tym także kontakty męża z firmą, w której jest zatrudniona" – orzekł sąd okręgowy w Warszawie w opublikowanym w dniu 27 września 2023 r. wyroku z dnia 9 sierpnia 2023 r.

  50 tys. USD za 1 bitcoina w styczniu 2024 roku? To możliwe, i to może nie być koniec wzrostów

  Wielu analityków rynkowych prognozuje, że cena bitcoina może osiągnąć poziom 50 tys. dolarów do stycznia 2024 roku. Ale ma to być tylko początek dużych wzrostów. Obecny spadek kursu tej kryptowaluty nie zmienia przewidywań, że przed bitcoinem otwiera się nowy rozdział życia. Przełom ma nastąpić w styczniu przyszłego roku i wówczas cyfrowa waluta będzie jeszcze bardziej zyskiwała na wartości.

  Tabela kursów średnich NBP z 11 grudnia 2023 roku - nr 239/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 11 grudnia 2023 roku - nr 239/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3366 zł.

  Zerowy VAT na żywność w 2024 roku - skutki dla budżetu

  Obniżenie stawki VAT na żywność do 0 proc. do końca marca 2024 roku zmniejszy wpływy budżetowe o 2 mld 745 mln zł - poinformowano w Ocenie Skutków Regulacji (OSR) załączonych do rozporządzenia.

  KSeF 2023/2024. Nadawanie uprawnień większej liczbie pracowników [Komunikat MF]. Samofakturowanie, biura rachunkowe, JST i jednostki wewnętrzne

  Jak nadawać uprawnienia do KSeF większej liczbie pracowników? Uwierzytelnienie i autoryzacja w KSeF zapewnia podatnikowi pełen zakres uprawnień. Ministerstwo Finansów informuje, że poza podatnikiem w systemie może działać podmiot uprawniony przez tego podatnika, np. biuro rachunkowe lub konkretna osoba fizyczna. Korzyści jakie otrzymuje podatnik po uwierzytelnieniu to możliwość przeglądania, wystawiania i otrzymywania faktur ustrukturyzowanych. 

  Kiedy 12,5% od najmu?

  Ryczałt z tytułu najmu, od nadwyżki ponad 100 tys. zł przychodu, wynosi 12,5%. Jednak w przypadku osiągania przychodów z wynajmu przez małżonków obowiązuje limit łączny w wysokości 200 tys. zł, czyli dla każdego małżonka po 100 tys. zł. Limity te będą mały zastosowanie także w 2024 roku.

  Szybsze rozliczanie inwestycji i podwyższenie limitu odpisów amortyzacyjnych do 200 tys. zł

  Szybsze rozliczanie inwestycji i podwyższenie limitu odpisów amortyzacyjnych. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustaw o podatku dochodowym od osób prawnych i od osób fizycznych. Nowelizacja ma umożliwić przedsiębiorcom szybsze rozliczenie poniesionych wydatków inwestycyjnych. W projekcie proponuje się również podwyższenie do 200 tys. zł limitu odpisów amortyzacyjnych.

  E-faktury będą obowiązkowe w całej Unii Europejskiej. Czy KSeF przygotuje polskich przedsiębiorców?

  E-faktury będą obowiązywały w całej Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2024 roku państwa członkowskie UE będą mogły nałożyć na podatników obowiązek wystawiania faktu elektronicznych bez konieczności uzyskania decyzji derogacyjnej od KE. Od 2028 roku to rozwiązanie powinno być obligatoryjne w całej Unii Europejskiej, data nie jest jednak potwierdzona. System zaprezentowany przez Komisję Europejską określany jest jako VAT in Digital Age (ViDA). Ma on na celu dostosowanie obecnego systemu rozliczeń VAT do współczesnych wyzwań ery cyfrowej.

  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  REKLAMA