REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w podatku od nieruchomości od 2016 roku

Deloitte
Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne
Zmiany w podatku od nieruchomości od 2016 roku
Zmiany w podatku od nieruchomości od 2016 roku

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów powraca z propozycją sprzed dwóch lat dotyczącą wprowadzenia do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nowej definicji budynku oraz budowli. To może być rewolucja w opodatkowaniu nieruchomości.

Nowa propozycja dyskutowana jest w ramach prac dotyczących ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Rządowy projekt przyjęty przez Radę Ministrów 17 czerwca 2014 r., w dniu 24 lipca 2014 roku trafił do Sejmu RP.

REKLAMA

Autopromocja

Zmiany są istotne, ponieważ nie będzie już odwołania do Prawa budowlanego – bezprzedmiotowe pozostaną więc sygnalizowane ostatnio obawy odnośnie nowej definicji obiektu budowlanego.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Co będzie budowlą? Jak zmieni się podatek od nieruchomości?

Propozycja zakłada, że za budowle będą uznawane wszystkie obiekty, które mieszczą się w grupie 2 Klasyfikacji Środków Trwałych. Dodatkowo za budowle będą uznawane niektóre obiekty, które są klasyfikowane w grupie 1 KŚT (zbiorniki, silosy, stacje paliw, zadaszone parkingi) a także stacje transformatorowe stałe i mobilne, kioski, budki, zadaszenia ochronne. Budowlami będą również części budowlane wszelkich maszyn i urządzeń sklasyfikowanych w grupie 3,4, 5 i 6 KŚT a także: przyłącza, urządzenia instalacyjne, ogrodzenia, place.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z naszych analiz wynika, że proponowana definicja budowli może istotnie zwiększyć obciążenia w podatku od nieruchomości. Niewykluczone, że powróci między innymi dyskusja odnośnie konieczności opodatkowania obiektów wewnątrz budynków.

Aktywne druki i formularze

Definicja budynku

Zmiany dotyczyć będą również definicji budynku. W ustawie znajdzie się bezpośrednie odwołanie do definicji budynku zawartej w Prawie budowlanym. Propozycja nie będzie mieć jednak żadnego wpływu na dotychczasową praktykę. Nadal budynkiem będzie trwale związany z gruntem obiekt wraz z instalacjami i urządzeniami, posiadający fundamenty, ściany i dach.

Ekonomiczne konsekwencje nowych przepisów - wzrost podatku od nieruchomości

Jak wspomnieliśmy nowe regulacje mogą znacząco zwiększyć obciążenia z tytułu podatku od nieruchomości. Dlatego już teraz istotne jest podjęcie działań, które pozwolą odpowiednio przygotować się do potencjalnych zmian.

Wskaźniki i stawki

Kalkulatory

Od kiedy nowe przepisy?

Wciąż nie wiadomo, jaki będzie ostateczny kształt przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, które zostaną uchwalone przez Sejm. Nadal nie jest również jasne, czy Sejm uchwali przepisy do końca swojej kadencji. Scenariusz, że nowe przepisy w proponowanym przez MF kształcie wejdą w życie od 2016 roku jest jednak bardzo prawdopodobny.

Monitor Księgowego – prenumerata

Z racji bardzo poważnych potencjalnych konsekwencji finansowych dla podatników, Deloitte włączył się w proces konsultacji.

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw - przebieg procedury legislacyjnej

Autorzy:

Mirosław Gieras, Partner w Dziale Doradztwa Podatkowego

mgieras@deloitteCE.com

Paweł Banasik, Starszy Menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego, Lider zespołu ds. nieruchomości

pbanasik@deloittece.com

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najniższa krajowa 2025 - ile od stycznia? Jakie brutto w umowie, ile netto do wypłaty na rękę? Jakie koszty pracodawcy płacy minimalnej?

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę (zwane też najniższą krajową lub płacą minimalną) ma wynieść 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i podobnych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł brutto. Takie są propozycje Rady Ministrów przedstawione 13 czerwca 2024 r.

Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

REKLAMA

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Nowa składka zdrowotna komplikuje system. Przedsiębiorcy chcą inaczej

Składak zdrowotna ma być rozliczana inaczej już od początku 2025 roku. Niestety, z pozytywnym odbiorem przedsiębiorców nie spotkały się rządowe zapowiedzi dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i ryczałtem. W obu tych przypadkach planowane rozwiązania podnoszą wysokość składki zdrowotnej i komplikują system.

Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Definicje budynku i budowli, ujednolicenie opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych

W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano 11 czerwca 2024 r. założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. W zakresie podatku od nieruchomości ten projekt zakłada wprowadzenie definicji budynku i budowli a także ujednolicenie zasad opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych.

Dotacje dla biznesu 2024. Ścieżka SMART: kolejne rundy naborów wniosków dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw

Ścieżka SMART jest jednym z czterech priorytetów w ramach Programu FENG na lata 2021-2027. Wydaje się ona być jedną z najpopularniejszych dotacji oferowanych przez Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw chcących zwiększyć swoją zdolność badawczą oraz innowacyjność. Trzecia runda konkursu zgodnie z aktualnym harmonogramem naborów FENG rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 24 października. 

REKLAMA

Podatek od psa i kota w Polsce – kto musi płacić, a kto jest zwolniony?

W Polsce właściciele psów mogą być zobowiązani do opłacenia podatku od posiadania zwierząt, co jest regulowane przepisami lokalnymi gmin. Opłata ta wynika z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i jest stosowana w celu pokrycia kosztów związanych z utrzymaniem czystości i porządku w miejscach publicznych oraz finansowaniem opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Inaczej jest w przypadku kotów.

MF: dwa etapy wdrożenia obowiązkowego KSeF. Będzie kolejna zmiana ustawy o VAT

W dniu 5 czerwca 2024 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę przesuwającą termin wdrożenia obowiązkowego KSeF na dzień 1 lutego 2026 r. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw 10 czerwca br. i wejdzie w życie 1 lipca br. W drugim etapie procesu legislacyjnego Ministerstwo Finansów zaproponuje rozwiązania w zakresie uproszczenia stosowania obligatoryjnego KSeF i etapowego wdrażania tego systemu. Ministerstwo Finansów udostępniło wersję produkcyjną Aplikacji Mobilnej KSeF.

REKLAMA