REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie trzeba płacić opłatę miejscową

Ewa Leszczyńska
opłata miejscowa
opłata miejscowa

REKLAMA

REKLAMA

Opłata miejscowa może być pobierana w miejscowościach, które mają atrakcyjne dla turystów walory klimatyczno - krajobrazowe. Rada gminy ustala, czy miejscowość spełnia warunki wymienione w rozporządzeniu Rady Ministrów w tej sprawie. Jeżeli tak - pobiera opłatę.

Opłatę miejscową płacą osoby fizyczne przebywające dłużej niż dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach.

Autopromocja

Opłatę należy zapłacić za każdy dzień pobytu. Wysokość opłaty i sposób jej uiszczenia określają poszczególne rady gminy. Stawka opłaty miejscowej za dzień pobytu nie może jednak przekroczyć 1,78 zł (art. 19 pkt 1 lit. b) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych). Zapłata odbywa się zwykle na rachunek urzędu miasta (gminy) wyznaczonemu inkasentowi, np. właścicielowi hotelu, domu wypoczynkowego, kempingu, schroniska itp. lub w kasie urzędu miasta (gminy).

Zobacz również: Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2013 rok

Zobacz również: Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2012 rok

Warunki klimatyczne, krajobrazowe i umożliwiające pobyt osób fizycznych w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych zostały określone w nowym rozporządzeniu. Rada gminy, określając miejscowości, w których można pobierać opłatę miejscową, musi wziąć pod uwagę to, które z miejscowości w jej gminie spełniają następujące warunki z rozporządzenia:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. Warunki klimatyczne

Minimalne warunki klimatyczne są spełnione, jeśli:

• na terenie strefy wymienionej w art. 87 ust. 2 ustawy - Prawo ochrony środowiska, na obszarze której położona jest miejscowość (czyli aglomeracji o liczbie mieszkańców większej niż 250 tysięcy lub obszarze jednego lub więcej powiatów położonych na obszarze tego samego województwa, niewchodzącym w skład aglomeracji), są zachowane dopuszczalne poziomy niektórych substancji w powietrzu ze względu na ochronę zdrowia ludzi. Są one określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 6 czerwca 2002 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów niektórych substancji w powietrzu, alarmowych poziomów niektórych substancji w powietrzu oraz marginesów tolerancji dla dopuszczalnych poziomów niektórych substancji - Dz.U. Nr 87, poz. 796;

• w miejscowości, w której ma być pobierana opłata, zachowane są dopuszczalne poziomy pól elektromagnetycznych. Są one określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 30 października 2003 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku oraz sposobów sprawdzania dotrzymania tych poziomów - Dz.U. Nr 192, poz. 1883.


2. Warunki krajobrazowe


Warunek wystąpienia w miejscowości jednego z elementów środowiska przyrodniczego istotnego dla wypoczynku będzie spełniony, jeśli w miejscowości jest jeden z następujących elementów:

• szata roślinna: lasy, użytki rolne (w rozumieniu przepisów o podatkach i opłatach lokalnych) zajmujące łącznie ponad 80% powierzchni gminy,

• wody: przybrzeżne, morskie wody wewnętrzne, śródlądowe wody powierzchniowe (w rozumieniu przepisów Prawa wodnego),

• wody w kąpieliskach spełniające wymagania określone w przepisach Prawa wodnego,

• urozmaicona rzeźba terenu: wyżyny, góry.


Warunek wystąpienia w miejscowości jednego z walorów krajoznawczych będzie spełniony, jeśli w miejscowości jest jeden z następujących walorów:

Autopromocja

• osobliwość fauny lub flory,

• skałki lub grupy skał,

• wąwozy, doliny lub przełomy rzeczne,

• wodospady, źródła lub wywierzyska,

• jaskinie lub groty,

• głazy narzutowe lub głazowiska,

• parki zabytkowe,

• zbiory przyrodnicze,

• ogrody botaniczne lub ogrody zoologiczne,

• punkty widokowe,

• parki narodowe, parki krajobrazowe lub rezerwaty przyrody,

• rezerwaty archeologiczne,

• skanseny lub ośrodki twórczości ludowej,

• zabytki architektury lub budownictwa,

• zbiory artystyczne,

• muzea,

• obiekty historyczno-wojskowe,

• miejsca martyrologii,

• zabytki działalności gospodarczej lub techniki,

• imprezy kulturalne.


3. Warunki umożliwiające pobyt w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych

Minimalne warunki umożliwiające pobyt w tych celach są spełnione, jeśli w miejscowości istnieje baza noclegowa w obiektach hotelarskich i innych, w których mogą być świadczone usługi hotelarskie w myśl przepisów o usługach turystycznych.


• rozporządzenie Rady Ministrów z 18 grudnia 2007 r. w sprawie warunków, jakie powinna spełniać miejscowość, w której można pobierać opłatę miejscową - Dz.U. Nr 249, poz. 1851

• art. 17, art. 19 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych - j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844; ost.zm. M.P. z 2007 r. Nr 76, poz. 813

Ewa Leszczyńska

ekspert podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  REKLAMA