REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie trzeba płacić opłatę miejscową

Ewa Leszczyńska
opłata miejscowa
opłata miejscowa

REKLAMA

REKLAMA

Opłata miejscowa może być pobierana w miejscowościach, które mają atrakcyjne dla turystów walory klimatyczno - krajobrazowe. Rada gminy ustala, czy miejscowość spełnia warunki wymienione w rozporządzeniu Rady Ministrów w tej sprawie. Jeżeli tak - pobiera opłatę.

Opłatę miejscową płacą osoby fizyczne przebywające dłużej niż dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach.

REKLAMA

Autopromocja

Opłatę należy zapłacić za każdy dzień pobytu. Wysokość opłaty i sposób jej uiszczenia określają poszczególne rady gminy. Stawka opłaty miejscowej za dzień pobytu nie może jednak przekroczyć 1,78 zł (art. 19 pkt 1 lit. b) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych). Zapłata odbywa się zwykle na rachunek urzędu miasta (gminy) wyznaczonemu inkasentowi, np. właścicielowi hotelu, domu wypoczynkowego, kempingu, schroniska itp. lub w kasie urzędu miasta (gminy).

Zobacz również: Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2013 rok

Zobacz również: Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2012 rok

Warunki klimatyczne, krajobrazowe i umożliwiające pobyt osób fizycznych w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych zostały określone w nowym rozporządzeniu. Rada gminy, określając miejscowości, w których można pobierać opłatę miejscową, musi wziąć pod uwagę to, które z miejscowości w jej gminie spełniają następujące warunki z rozporządzenia:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. Warunki klimatyczne

Minimalne warunki klimatyczne są spełnione, jeśli:

• na terenie strefy wymienionej w art. 87 ust. 2 ustawy - Prawo ochrony środowiska, na obszarze której położona jest miejscowość (czyli aglomeracji o liczbie mieszkańców większej niż 250 tysięcy lub obszarze jednego lub więcej powiatów położonych na obszarze tego samego województwa, niewchodzącym w skład aglomeracji), są zachowane dopuszczalne poziomy niektórych substancji w powietrzu ze względu na ochronę zdrowia ludzi. Są one określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 6 czerwca 2002 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów niektórych substancji w powietrzu, alarmowych poziomów niektórych substancji w powietrzu oraz marginesów tolerancji dla dopuszczalnych poziomów niektórych substancji - Dz.U. Nr 87, poz. 796;

• w miejscowości, w której ma być pobierana opłata, zachowane są dopuszczalne poziomy pól elektromagnetycznych. Są one określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 30 października 2003 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku oraz sposobów sprawdzania dotrzymania tych poziomów - Dz.U. Nr 192, poz. 1883.


2. Warunki krajobrazowe


Warunek wystąpienia w miejscowości jednego z elementów środowiska przyrodniczego istotnego dla wypoczynku będzie spełniony, jeśli w miejscowości jest jeden z następujących elementów:

• szata roślinna: lasy, użytki rolne (w rozumieniu przepisów o podatkach i opłatach lokalnych) zajmujące łącznie ponad 80% powierzchni gminy,

• wody: przybrzeżne, morskie wody wewnętrzne, śródlądowe wody powierzchniowe (w rozumieniu przepisów Prawa wodnego),

• wody w kąpieliskach spełniające wymagania określone w przepisach Prawa wodnego,

• urozmaicona rzeźba terenu: wyżyny, góry.


Warunek wystąpienia w miejscowości jednego z walorów krajoznawczych będzie spełniony, jeśli w miejscowości jest jeden z następujących walorów:

• osobliwość fauny lub flory,

• skałki lub grupy skał,

• wąwozy, doliny lub przełomy rzeczne,

• wodospady, źródła lub wywierzyska,

• jaskinie lub groty,

• głazy narzutowe lub głazowiska,

• parki zabytkowe,

• zbiory przyrodnicze,

• ogrody botaniczne lub ogrody zoologiczne,

• punkty widokowe,

• parki narodowe, parki krajobrazowe lub rezerwaty przyrody,

• rezerwaty archeologiczne,

• skanseny lub ośrodki twórczości ludowej,

• zabytki architektury lub budownictwa,

• zbiory artystyczne,

• muzea,

• obiekty historyczno-wojskowe,

• miejsca martyrologii,

• zabytki działalności gospodarczej lub techniki,

• imprezy kulturalne.


3. Warunki umożliwiające pobyt w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych

Minimalne warunki umożliwiające pobyt w tych celach są spełnione, jeśli w miejscowości istnieje baza noclegowa w obiektach hotelarskich i innych, w których mogą być świadczone usługi hotelarskie w myśl przepisów o usługach turystycznych.


• rozporządzenie Rady Ministrów z 18 grudnia 2007 r. w sprawie warunków, jakie powinna spełniać miejscowość, w której można pobierać opłatę miejscową - Dz.U. Nr 249, poz. 1851

• art. 17, art. 19 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych - j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844; ost.zm. M.P. z 2007 r. Nr 76, poz. 813

Ewa Leszczyńska

ekspert podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

REKLAMA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

REKLAMA

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

Plany KAS: nowe e-usługi dla podatników 2024-2028. Co jeszcze w tym roku?

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ma szeroko zakrojone plany wdrażania swoich nowych elektronicznych usług dla podatników. Chce o tych planach informować z wyprzedzeniem. W opublikowanej 5 lipca 2024 r. prezentacji znalazły się plany na lata 2024-2028. Niektóre już konkretnie omówione a niektóre wskazane hasłowo.

REKLAMA