Spadek z Wielkiej Brytanii – podatek również w Polsce
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiedź KIP:
Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.), podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej m.in. tytułem dziedziczenia.
REKLAMA
W myśl art. 2 ww. ustawy nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W przypadku więc spadkobiercy, który w chwili otwarcia spadku był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega nabycie własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą.
W dniu 20 lipca 2006 r. została podpisana w Londynie Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych (Dz. U. z 2006 r. Nr 250, poz. 1840).
Jak zapłacić podatek od spadku - PORADNIK
Kalkulator odsetek podatkowych
REKLAMA
Stosownie do art. 2 ust. 1 Konwencji dotyczy ona podatków od dochodu i od zysków majątkowych. W art. 2 ust. 3 lit. b Konwencji doprecyzowano, że w przypadku podatków istniejących w Polsce ma ona zastosowanie jedynie do podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych. Przepisy Konwencji nie mają zatem zastosowania do opodatkowania nabycia majątku w drodze spadku.
W konsekwencji, zapłacenie w Wielkiej Brytanii podatku od nabycia spadku nie zwalnia od obowiązku zapłaty podatku należnego z tytułu nabycia tego spadku zgodnie z przepisami polskiego prawa podatkowego, po uwzględnieniu ulg i zwolnień od podatku, określonych w ustawie o podatku od spadków i darowizn.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat