reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od spadków i darowizn > Wykonawca testamentu płaci PIT

Wykonawca testamentu płaci PIT

Przy sporządzaniu testamentu, możliwym jest wskazanie w nim jego wykonawcy, którym może być dowolna osoba, nawet spoza kręgu spadkobierców. Zadaniem takiego wykonawcy jest zarządzanie spadkiem i dążenie do wypełnienia pełnej woli testatora (zmarłego). Wolą taką może być przykładowo spieniężenie niektórych części majątku, spłacenie zobowiązań spadkodawcy czy wykonanie określonych zapisów testamentowych.

O ile z testamentu nie wynika, że wykonawca testamentu ma wykonać powierzone mu czynności bezpłatnie, to może on domagać się od spadkobierców wynagrodzenia za zarządzanie majątkiem spadkowym.

Czasami również spadkodawca zawiera w testamencie zapis o wysokości wynagrodzenia, jakie ma otrzymać wykonawca testamentu za swoje „usługi”.

Ponieważ wynagrodzenie to najczęściej uiszczane jest z masy spadkowej, to pojawia się czasami pytanie – czy wykonawca testamentu płaci z tego tytułu podatek od spadków i darowizn, czy też „normalny” podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT).

Nad problemem tym pochylił się ostatnio Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, który w imieniu Ministra Finansów wydał indywidualną interpretację prawa podatkowego nr ITPB2/415-488/11/TJ;ITPB2/436-78/aa/TJ z dnia 8 sierpnia 2011 r.

W ocenie interpretatora, ponieważ wynagrodzenie wykonawcy testamentu nie jest nabywane przez niego w formie dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu czy polecenia testamentowego, to nie może podlegać ono  podatkowi od spadków i darowizn.

Skoro tak, to środki pieniężne otrzymane z tytułu wypełnienia funkcji wykonawcy testamentu, które niewątpliwie są przychodem tej osoby, muszą zostać opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako przychody z innych źródeł.

Zobacz też: Wykonawca testamentu

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama