Wykonawca testamentu płaci PIT
REKLAMA
REKLAMA
O ile z testamentu nie wynika, że wykonawca testamentu ma wykonać powierzone mu czynności bezpłatnie, to może on domagać się od spadkobierców wynagrodzenia za zarządzanie majątkiem spadkowym.
REKLAMA
Czasami również spadkodawca zawiera w testamencie zapis o wysokości wynagrodzenia, jakie ma otrzymać wykonawca testamentu za swoje „usługi”.
Ponieważ wynagrodzenie to najczęściej uiszczane jest z masy spadkowej, to pojawia się czasami pytanie – czy wykonawca testamentu płaci z tego tytułu podatek od spadków i darowizn, czy też „normalny” podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT).
Nad problemem tym pochylił się ostatnio Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, który w imieniu Ministra Finansów wydał indywidualną interpretację prawa podatkowego nr ITPB2/415-488/11/TJ;ITPB2/436-78/aa/TJ z dnia 8 sierpnia 2011 r.
W ocenie interpretatora, ponieważ wynagrodzenie wykonawcy testamentu nie jest nabywane przez niego w formie dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu czy polecenia testamentowego, to nie może podlegać ono podatkowi od spadków i darowizn.
Skoro tak, to środki pieniężne otrzymane z tytułu wypełnienia funkcji wykonawcy testamentu, które niewątpliwie są przychodem tej osoby, muszą zostać opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako przychody z innych źródeł.
Zobacz też: Wykonawca testamentu
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat