reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od spadków i darowizn > Darowizna gospodarstwa rolnego – warunki zwolnienia z podatku od darowizn

Darowizna gospodarstwa rolnego – warunki zwolnienia z podatku od darowizn

Podatnik nabył w 2010 r. w drodze darowizny od osoby obcej gospodarstwo rolne. Podatnik od chwili nabycia prowadzi gospodarstwo i zamierza prowadzić je co najmniej przez okres 5 lat od dnia nabycia. W związku z tym nabycie wskazanego gospodarstwa rolnego korzysta ze zwolnienia wynikającego z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.).

Pytanie podatnika:

Czy oddanie osobom trzecim w dzierżawę gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego nabytego w drodze darowizny spowoduje utratę przedmiotowego zwolnienia?

Darowizna gospodarstwa rolnego - jaki podatek?

Odpowiedź KIP:

Zwolnienie zawarte w art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków
i darowizn (t. j. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.) ma charakter warunkowy, co oznacza, że nabycie w drodze darowizny nieruchomości korzysta ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn tylko wtedy, gdy w chwili nabycia ta nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne lub jego część albo wejdzie w skład gospodarstwa rolnego nabywcy i to gospodarstwo rolne będzie prowadzone przez nabywcę przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia.

Darowizna gospodarstwa rolnego

Wprawdzie nabywca nie musi prowadzić gospodarstwa rolnego osobiście, to jednak czynność prowadzenia takiego gospodarstwa przez podmiot inny niż obdarowany powinna być wykonywana w imieniu obdarowanego i na jego rzecz.

Dzierżawa natomiast w myśl art. 693 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.) jest umową, na podstawie której wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.

Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn nabycia gospodarstwa rolnego

W praktyce, oddanie nabytych przez podatnika w drodze darowizny gruntów rolnych w dzierżawę przed upływem 5 lat od ich nabycia, wykluczy możliwość prowadzenia przez niego gospodarstwa rolnego. W konsekwencji, spowoduje utratę zwolnienia i powstanie obowiązek zapłaty od spadków i darowizn.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grupa TENSE

Interaktywna agencja reklamowa – specjalista w zakresie inbound marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama