| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od spadków i darowizn > Renta dla ojca bez podatku od spadków i darowizn

Renta dla ojca bez podatku od spadków i darowizn

Czy nabycie przez osobę fizyczną - ojca nieodpłatnej renty od syna (umowa zawarta w formie aktu notarialnego) zwolnione jest od opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn?

Odpowiedź KIP:

Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768, z późn. zm.) podatkowi podlega nabycie przez osobę fizyczną własności rzeczy, w tym środków pieniężnych, tytułem nieodpłatnej renty.

Zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 1 tej ustawy zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, m.in. tytułem nieodpłatnej renty, jeżeli zgłoszą ich nabycie naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy.

Stosownie do art. 4a ust. 4 pkt 2 powyższej ustawy, obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Czy spłatę długu spadkowego można uwzględnić w kosztach

Podatek od spadków i darowizn - obowiązek zapłaty

Zwolnienie to stosuje się, jeżeli w chwili nabycia nabywca posiadał obywatelstwo polskie lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub miał miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub na terytorium takiego państwa (art. 4 ust. 4 ustawy).

W świetle powyższych przepisów, nabycie własności środków pieniężnych lub rzeczy tytułem nieodpłatnej renty ustanowionej w drodze umowy zawartej w formie aktu notarialnego między ojcem i synem zwolnione jest od podatku od spadków i darowizn, przy spełnieniu warunku określonego w art. 4 ust. 4 ustawy. Nie występuje w tym przypadku obowiązek zgłaszania tego nabycia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Patentowy.com

Kancelaria Prawa Własności Przemysłowej w Krakowie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »