Renta dla ojca bez podatku od spadków i darowizn
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiedź KIP:
Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768, z późn. zm.) podatkowi podlega nabycie przez osobę fizyczną własności rzeczy, w tym środków pieniężnych, tytułem nieodpłatnej renty.
REKLAMA
Zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 1 tej ustawy zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, m.in. tytułem nieodpłatnej renty, jeżeli zgłoszą ich nabycie naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy.
Stosownie do art. 4a ust. 4 pkt 2 powyższej ustawy, obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.
Czy spłatę długu spadkowego można uwzględnić w kosztach
Podatek od spadków i darowizn - obowiązek zapłaty
Zwolnienie to stosuje się, jeżeli w chwili nabycia nabywca posiadał obywatelstwo polskie lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub miał miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub na terytorium takiego państwa (art. 4 ust. 4 ustawy).
W świetle powyższych przepisów, nabycie własności środków pieniężnych lub rzeczy tytułem nieodpłatnej renty ustanowionej w drodze umowy zawartej w formie aktu notarialnego między ojcem i synem zwolnione jest od podatku od spadków i darowizn, przy spełnieniu warunku określonego w art. 4 ust. 4 ustawy. Nie występuje w tym przypadku obowiązek zgłaszania tego nabycia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat