| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od spadków i darowizn > Darowizna wykryta podczas kontroli nie podlega podatkowi sankcyjnemu

Darowizna wykryta podczas kontroli nie podlega podatkowi sankcyjnemu

Potwierdzenie przez podatnika, ustalonego uprzednio przez organ w trakcie postępowania kontrolnego, faktu otrzymania przez niego darowizny nie może skutkować nałożeniem przez urząd skarbowy 20-procentowej sankcyjnej daniny.

Taki wniosek wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 21 sierpnia 2014 r. sygn.  II FSK 2211/12.

Wyrokiem z dnia 21 sierpnia 2014 r. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że podatnik nie jest zobowiązany do zapłaty 20 proc. podatku od darowizny, pomimo iż okoliczność darowizny została ujawniona dopiero w postępowaniu podatkowym. Przedmiotowa sprawa rozpoczęła się od kontroli dotyczącej nieujawnionych źródeł dochodu za 2008 r. W jej trakcie podatnik złożył zeznanie SD-3, w którym wskazał, że otrzymał od ojca w formie darowizny ponad 190 tys. zł.  oraz  równocześnie zapłacił podatek według podstawowej stawki, wynikającej z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadku i darowizn (Dz. U. z 1983 r. Nr 45, poz. 207, z późn. zm., dalej: u.p.s.d.). Urząd kontroli skarbowej uznał więc, że tym samym mężczyzna powołał się w trakcie postępowania na fakt uzyskania darowizny, co spełniło przesłanki opodatkowania sanacyjnej stawki w wysokości 20 proc. określonej w art. 15 ust. 4 u.p.s.d. 

Organ kontroli skarbowej instancji oraz organ odwoławczy przyjęły stanowisko, iż właściwe jest opodatkowanie darowizny podwyższoną stawką podatku od spadków i darowizn, zgodnie z art. 15 ust. 4 u.p.s.d. Nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych w drodze darowizny podlega opodatkowaniu według stawki 20 proc., jeżeli podatnik nie zgłosił do opodatkowania darowizny przez co podatek nie został zapłacony, natomiast podatnik powołał się przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, na okoliczność dokonania tej darowizny.

Stanowisko organów kontroli skarbowej zostało podtrzymane przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. W ocenie sądu istota sporu sprowadzała się do tego, czy okoliczności wyczerpują przesłankę "powołania się podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego na okoliczność dokonania tej darowizny”.

Jak zapłacić podatek od spadku - PORADNIK

Innego zdania był jednak Naczelny Sąd Administracyjny, który zwrócił uwagę, że kontrolujący wiedzieli o darowiźnie  przed złożeniem przez podatnika zeznania SD-3. Jak stwierdzono na podstawie akt postępowania podatkowego, ojciec podatnika, we wcześniejszych etapach postępowania w pismach skierowanych do prowadzącego postępowanie kontrolne Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej, oświadczył, że przekazane przez niego na konto bankowe skarżącego środki pieniężne są darowiznami.

Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności, Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że to nie podatnik powołał się na otrzymaną darowiznę, a co za tym idzie nie zostały spełnione przesłanki zastosowania 20 proc. podatku sankcyjnego.

Chociaż już wcześniej Naczelny Sąd Administracyjny wyraził podobnie stanowisko w wyroku z dnia 8 kwietnia 2011 r., sygn. akt II FSK 2104/09, jednak najnowsze orzeczenie potwierdza zdecydowanie korzystne dla podatnika podejście sądów administracyjnych. Ponadto przedstawiciele Ministerstwa Finansów zapowiedzieli, że dostosują się do wykładni Naczelnego Sądu Administracyjnego, a w podobnych sytuacjach nie będą nakładać sankcyjnego podatku.


Russell Bedford Poland Sp. z o.o.


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Ekspert:

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zdjęcia

Darowizna, o której dowiedział się urząd skarbowy w trakcie kontroli nie podlega podatkowi sankcyjnemu /Fot. Fotolia
Darowizna, o której dowiedział się urząd skarbowy w trakcie kontroli nie podlega podatkowi sankcyjnemu /Fot. Fotolia

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »