REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizna wykryta podczas kontroli nie podlega podatkowi sankcyjnemu

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.
Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.
Darowizna, o której dowiedział się urząd skarbowy w trakcie kontroli nie podlega podatkowi sankcyjnemu /Fot. Fotolia
Darowizna, o której dowiedział się urząd skarbowy w trakcie kontroli nie podlega podatkowi sankcyjnemu /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Potwierdzenie przez podatnika, ustalonego uprzednio przez organ w trakcie postępowania kontrolnego, faktu otrzymania przez niego darowizny nie może skutkować nałożeniem przez urząd skarbowy 20-procentowej sankcyjnej daniny.

Taki wniosek wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 21 sierpnia 2014 r. sygn.  II FSK 2211/12.

REKLAMA

Autopromocja

Wyrokiem z dnia 21 sierpnia 2014 r. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że podatnik nie jest zobowiązany do zapłaty 20 proc. podatku od darowizny, pomimo iż okoliczność darowizny została ujawniona dopiero w postępowaniu podatkowym. Przedmiotowa sprawa rozpoczęła się od kontroli dotyczącej nieujawnionych źródeł dochodu za 2008 r. W jej trakcie podatnik złożył zeznanie SD-3, w którym wskazał, że otrzymał od ojca w formie darowizny ponad 190 tys. zł.  oraz  równocześnie zapłacił podatek według podstawowej stawki, wynikającej z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadku i darowizn (Dz. U. z 1983 r. Nr 45, poz. 207, z późn. zm., dalej: u.p.s.d.). Urząd kontroli skarbowej uznał więc, że tym samym mężczyzna powołał się w trakcie postępowania na fakt uzyskania darowizny, co spełniło przesłanki opodatkowania sanacyjnej stawki w wysokości 20 proc. określonej w art. 15 ust. 4 u.p.s.d. 

Organ kontroli skarbowej instancji oraz organ odwoławczy przyjęły stanowisko, iż właściwe jest opodatkowanie darowizny podwyższoną stawką podatku od spadków i darowizn, zgodnie z art. 15 ust. 4 u.p.s.d. Nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych w drodze darowizny podlega opodatkowaniu według stawki 20 proc., jeżeli podatnik nie zgłosił do opodatkowania darowizny przez co podatek nie został zapłacony, natomiast podatnik powołał się przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, na okoliczność dokonania tej darowizny.

Stanowisko organów kontroli skarbowej zostało podtrzymane przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. W ocenie sądu istota sporu sprowadzała się do tego, czy okoliczności wyczerpują przesłankę "powołania się podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego na okoliczność dokonania tej darowizny”.

Jak zapłacić podatek od spadku - PORADNIK

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Innego zdania był jednak Naczelny Sąd Administracyjny, który zwrócił uwagę, że kontrolujący wiedzieli o darowiźnie  przed złożeniem przez podatnika zeznania SD-3. Jak stwierdzono na podstawie akt postępowania podatkowego, ojciec podatnika, we wcześniejszych etapach postępowania w pismach skierowanych do prowadzącego postępowanie kontrolne Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej, oświadczył, że przekazane przez niego na konto bankowe skarżącego środki pieniężne są darowiznami.

Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności, Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że to nie podatnik powołał się na otrzymaną darowiznę, a co za tym idzie nie zostały spełnione przesłanki zastosowania 20 proc. podatku sankcyjnego.

Chociaż już wcześniej Naczelny Sąd Administracyjny wyraził podobnie stanowisko w wyroku z dnia 8 kwietnia 2011 r., sygn. akt II FSK 2104/09, jednak najnowsze orzeczenie potwierdza zdecydowanie korzystne dla podatnika podejście sądów administracyjnych. Ponadto przedstawiciele Ministerstwa Finansów zapowiedzieli, że dostosują się do wykładni Naczelnego Sądu Administracyjnego, a w podobnych sytuacjach nie będą nakładać sankcyjnego podatku.


Russell Bedford Poland Sp. z o.o.


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

REKLAMA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

REKLAMA

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

Plany KAS: nowe e-usługi dla podatników 2024-2028. Co jeszcze w tym roku?

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ma szeroko zakrojone plany wdrażania swoich nowych elektronicznych usług dla podatników. Chce o tych planach informować z wyprzedzeniem. W opublikowanej 5 lipca 2024 r. prezentacji znalazły się plany na lata 2024-2028. Niektóre już konkretnie omówione a niektóre wskazane hasłowo.

REKLAMA