Darowizna od syna ze wspólnego majątku małżeńskiego bez podatku
REKLAMA
REKLAMA
Syn darowuje pieniądze ojcu z małżeńskiego majątku wspólnego
O interpretację podatkową zwrócił się do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach ojciec, który zamierzał zawrzeć z synem umowę darowizny pieniężnej. Na mocy tej umowy syn miał dokonać przelewu ze swojego konta na konto osobiste ojca. Przedmiotem darowizny będzie określona suma pieniędzy, która pochodzi z majątku stanowiącego współwłasność małżeńską. Żona syna akceptuje darowiznę i wyrazi na nią zgodę w umowie, niemniej jednak umowa będzie spisana jedynie pomiędzy synem i ojcem.
REKLAMA
Na przelewie zostanie dokonana adnotacja „darowizna syna dla ojca”. Kwota darowizny znacznie przekroczy kwotę wolną od podatku, o której mowa w art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy.
W związku z powyższym ojciec, jako wnioskodawca zadał pytanie: Czy otrzymując ww. darowiznę pieniężną, gdzie syn będzie darczyńcą, a wnioskodawca obdarowanym, a żona syna wyrazi zgodę na tę darowiznę – wnioskodawca może skorzystać z ulgi od całej otrzymanej kwoty, biorąc pod uwagę, że syn przekazuje środki zgromadzone w związku z ustrojem współwłasności małżeńskiej ze wspólnego dorobku z żoną?
Zdaniem ojca (jako wnioskodawcy) darowizna w całości powinna być traktowana jako zawarta wyłącznie pomiędzy synem a ojcem i w całości może skorzystać ze zwolnienia dla najbliższej rodziny, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 31 grudnia 2014 r. (nr IBPBII/1/436-313/14/BD) uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.
Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015
Zwolnienie darowizny z podatku
Organ podatkowy przypomniał, że zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:
REKLAMA
1. zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz
2. udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.
Zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych dokonać należy na formularzu SD-Z2, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych (Dz.U. Nr 243, poz. 1762 z późn. zm.).
W przypadku niespełnienia warunków, o których mowa w ust. 1 i 2 ww. artykułu 4, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej (art. 4a ust. 3 ww. ustawy).
Rozlicz szybko PITY 2015 z płytą CD
Zgoda żony syna nie oznacza, że jest ona stroną umowy darowizny
Zdaniem organu podatkowego jeżeli zostaną spełnione powyższe warunki (terminowe złożenie SD-Z2 i darowizna w formie przelewu bankowego) darowizna środków pieniężnych syna na rzecz ojca (wnioskodawcy) będzie w całości korzystać ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Według organu dla podatkowej oceny tego zdarzenia nie jest istotne, że darowana kwota środków pieniężnych będzie pochodzić z majątku wspólnego syna wnioskodawcy i jego żony. Okoliczność ta wywiera skutki jedynie w sferze prawa rodzinnego.
W szczególności zgoda małżonka niezbędna jest dla stwierdzenia ważności jednostronnej czynności drugiego małżonka, w przypadku gdy jej przedmiotem są środki objęte wspólnością majątkową. Z faktu tego nie można jednak, zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, wywodzić, że wyrażając taką zgodę drugi z małżonków również staje się stroną umową darowizny.
Opracował Łukasz Krupiński
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat