reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od spadków i darowizn > Darowizna od syna ze wspólnego majątku małżeńskiego bez podatku

Darowizna od syna ze wspólnego majątku małżeńskiego bez podatku

Organ podatkowy uznał, że w przypadku darowizny, gdzie syn będzie darczyńcą pieniędzy z małżeńskiego majątku wspólnego, ojciec obdarowanym, a żona syna jedynie wyrazi zgodę na tą darowiznę (ale nie będzie stroną umowy) – cała darowana kwota może być objęta zwolnieniem podatkowym.

Syn darowuje pieniądze ojcu z małżeńskiego majątku wspólnego

O interpretację podatkową zwrócił się do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach ojciec, który zamierzał zawrzeć z synem umowę darowizny pieniężnej. Na mocy tej umowy syn miał dokonać przelewu ze swojego konta na konto osobiste ojca. Przedmiotem darowizny będzie określona suma pieniędzy, która pochodzi z majątku stanowiącego współwłasność małżeńską. Żona syna akceptuje darowiznę i wyrazi na nią zgodę w umowie, niemniej jednak umowa będzie spisana jedynie pomiędzy synem i ojcem.

Na przelewie zostanie dokonana adnotacja „darowizna syna dla ojca”. Kwota darowizny znacznie przekroczy kwotę wolną od podatku, o której mowa w art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy.

W związku z powyższym ojciec, jako wnioskodawca zadał pytanie: Czy otrzymując ww. darowiznę pieniężną, gdzie syn będzie darczyńcą, a wnioskodawca obdarowanym, a żona syna wyrazi zgodę na tę darowiznę – wnioskodawca może skorzystać z ulgi od całej otrzymanej kwoty, biorąc pod uwagę, że syn przekazuje środki zgromadzone w związku z ustrojem współwłasności małżeńskiej ze wspólnego dorobku z żoną?

Zdaniem ojca (jako wnioskodawcy) darowizna w całości powinna być traktowana jako zawarta wyłącznie pomiędzy synem a ojcem i w całości może skorzystać ze zwolnienia dla najbliższej rodziny, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 31 grudnia 2014 r. (nr IBPBII/1/436-313/14/BD) uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Zwolnienie darowizny z podatku

Organ podatkowy przypomniał, że zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

1. zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz

2.  udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych dokonać należy na formularzu SD-Z2, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych (Dz.U. Nr 243, poz. 1762 z późn. zm.).

W przypadku niespełnienia warunków, o których mowa w ust. 1 i 2 ww. artykułu 4, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej (art. 4a ust. 3 ww. ustawy).

Rozlicz szybko PITY 2015 z płytą CD

Zgoda żony syna nie oznacza, że jest ona stroną umowy darowizny

Zdaniem organu podatkowego jeżeli zostaną spełnione powyższe warunki (terminowe złożenie SD-Z2 i darowizna w formie przelewu bankowego) darowizna środków pieniężnych syna na rzecz ojca (wnioskodawcy) będzie w całości korzystać ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Według organu dla podatkowej oceny tego zdarzenia nie jest istotne, że darowana kwota środków pieniężnych będzie pochodzić z majątku wspólnego syna wnioskodawcy i jego żony. Okoliczność ta wywiera skutki jedynie w sferze prawa rodzinnego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Ekonomista, prawnik, doradca podatkowy, publicysta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama