REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy darowizna pieniężna musi wpłynąć na konto bankowe obdarowanego?

Podarowane środki pieniężne nie muszą trafić na konto obdarowanego
Podarowane środki pieniężne nie muszą trafić na konto obdarowanego
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do celów podatkowych potwierdzeniem przekazania darowizny środków pieniężnych jest najczęściej przelanie tych środków na rachunek obradowanego. Jednak co w sytuacji, jeżeli podarowane zostały środki pieniężne, które zostały przelane na konto bankowe osoby trzeciej, np. jako zapłata za mieszkanie.

Darowizna środków pieniężnych, dokonywana pomiędzy najbliższymi krewnymi, zwolniona jest z podatku. Ale warunkiem zwolnienia jest zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego oraz udokumentowanie jej dowodem przekazania środków na rachunek obdarowanego. Zdarza się jednak, że darowane pieniądze trafiają do osoby trzeciej.

Autopromocja

Syn podarował pieniądze przekazane na zapłatę za mieszkanie

Tak właśnie zrobił syn podatniczki. W banku zaciągnął kredyt na zakup mieszkania. Po podpisaniu umowy z bankiem syn wnioskującej podpisał umowę darowizny ze swoimi rodzicami. Została ona sporządzona w formie pisemnej, zwykłej (a więc bez udziału notariusza). Według jej treści, darczyńca przekazał na rzecz rodziców kwotę równa połowie wartości kredytu, z przeznaczeniem na zapłatę części ceny za udziały w lokalu, kupowanym za kredyt. W umowie zapisano, że darowizna zostanie dokonana w formie przelewu środków pochodzących z kredytu na rachunek sprzedawcy mieszkania i ze przelew zostanie dokonany łącznie z kwotą płatności za udział syna w mieszkaniu w formie pojedynczego przelewu.

Opodatkowanie darowizn od dalszej rodziny

Po uzyskaniu darowizny podatniczka zwróciła się z pytaniem do izby skarbowej, czy taka darowizna spełnia wymogi, konieczne do uzyskania zwolnienia z podatku. Jej zdaniem tak. Podatniczka zwróciła uwagę na wymóg, że przekazanie środków pieniężnych powinno zostać udokumentowane dowodem wpłaty, ale przywołała kilka wyroków NSA, wg których przy interpretacji przepisów nie należy brać pod uwagę wyłącznie zapisu, ale także cel regulacji.

Przykładem może być wyrok NSA z 19 stycznia 2012 r (sygnatura II FSK 1419/10), który uznał, że przyjęcie literalnej wykładni przepisu „prowadza "sztuczny" wymóg przekazywania kwoty darowizny na rachunek bankowy obdarowanego w celu jej przekazania na rachunek zbywcy mieszkania. Tymczasem celem, który w opinii Naczelnego Sądu Administracyjnego, przyświecał ustawodawcy tworzącemu powyższą regulację, nie było pomnażanie zysków prywatnych instytucji finansowych, którymi są banki, lecz uzyskanie pewności co do pochodzenia środków będących przedmiotem darowizny”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Potrzebny jest dowód przelewu

Izba Skarbowa w Katowicach w wykładni z 29 lutego bieżącego roku (sygnatura IBPB-2-1/4515-227/15/BJ) potwierdziła stanowisko podatniczki. Urzędnicy oparli swoją opinię na linii orzecznictwa sądów administracyjnych. NSA bowiem stoi na stanowisku, że darowizna środków pieniężnych podlega zwolnieniu z podatku, jeśli zostanie zgłoszona we właściwym czasie i we właściwy sposób do urzędu skarbowego oraz udokumentowany dowodem przelewu. Przy czym przelew może być na rachunek innego niż obdarowanego, ale na rzecz osoby obdarowanej.

Od kiedy należy liczyć datę nabycia mieszkania w drodze spadku

A więc jeśli z umowy darowizny wynika, że w ramach wypełnienia darowizny darczyńca powinien przelać środki na inny rachunek  – np. sprzedawcy mieszkania – wówczas dowód takiego przelewu będzie dostatecznym sposobem udokumentowania przekazania darowizny.

Marek Siudaj, Tax Care

Autopromocja
Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co się dzieje z „Rodzinnym PIT”? - "Nie znajduje się na liście. Obecnie priorytetem są inne zobowiązania, które znalazły się w umowie koalicyjnej"

Okazuje się, że „Rodzinny PIT” nie znajduje się na liście w umowie koalicyjnej, ale nie jest do końca przesądzone, że w ogóle nie wejdzie w życie. "Pytanie o datę wdrożenia tzw. "Rodzinnego PIT" należy uznać za przedwczesne" - pisze Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA