reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od spadków i darowizn > Czy darowizna pieniężna musi wpłynąć na konto bankowe obdarowanego?

Czy darowizna pieniężna musi wpłynąć na konto bankowe obdarowanego?

Do celów podatkowych potwierdzeniem przekazania darowizny środków pieniężnych jest najczęściej przelanie tych środków na rachunek obradowanego. Jednak co w sytuacji, jeżeli podarowane zostały środki pieniężne, które zostały przelane na konto bankowe osoby trzeciej, np. jako zapłata za mieszkanie.

Darowizna środków pieniężnych, dokonywana pomiędzy najbliższymi krewnymi, zwolniona jest z podatku. Ale warunkiem zwolnienia jest zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego oraz udokumentowanie jej dowodem przekazania środków na rachunek obdarowanego. Zdarza się jednak, że darowane pieniądze trafiają do osoby trzeciej.

Syn podarował pieniądze przekazane na zapłatę za mieszkanie

Tak właśnie zrobił syn podatniczki. W banku zaciągnął kredyt na zakup mieszkania. Po podpisaniu umowy z bankiem syn wnioskującej podpisał umowę darowizny ze swoimi rodzicami. Została ona sporządzona w formie pisemnej, zwykłej (a więc bez udziału notariusza). Według jej treści, darczyńca przekazał na rzecz rodziców kwotę równa połowie wartości kredytu, z przeznaczeniem na zapłatę części ceny za udziały w lokalu, kupowanym za kredyt. W umowie zapisano, że darowizna zostanie dokonana w formie przelewu środków pochodzących z kredytu na rachunek sprzedawcy mieszkania i ze przelew zostanie dokonany łącznie z kwotą płatności za udział syna w mieszkaniu w formie pojedynczego przelewu.

Opodatkowanie darowizn od dalszej rodziny

Po uzyskaniu darowizny podatniczka zwróciła się z pytaniem do izby skarbowej, czy taka darowizna spełnia wymogi, konieczne do uzyskania zwolnienia z podatku. Jej zdaniem tak. Podatniczka zwróciła uwagę na wymóg, że przekazanie środków pieniężnych powinno zostać udokumentowane dowodem wpłaty, ale przywołała kilka wyroków NSA, wg których przy interpretacji przepisów nie należy brać pod uwagę wyłącznie zapisu, ale także cel regulacji.

Przykładem może być wyrok NSA z 19 stycznia 2012 r (sygnatura II FSK 1419/10), który uznał, że przyjęcie literalnej wykładni przepisu „prowadza "sztuczny" wymóg przekazywania kwoty darowizny na rachunek bankowy obdarowanego w celu jej przekazania na rachunek zbywcy mieszkania. Tymczasem celem, który w opinii Naczelnego Sądu Administracyjnego, przyświecał ustawodawcy tworzącemu powyższą regulację, nie było pomnażanie zysków prywatnych instytucji finansowych, którymi są banki, lecz uzyskanie pewności co do pochodzenia środków będących przedmiotem darowizny”.

Potrzebny jest dowód przelewu

Izba Skarbowa w Katowicach w wykładni z 29 lutego bieżącego roku (sygnatura IBPB-2-1/4515-227/15/BJ) potwierdziła stanowisko podatniczki. Urzędnicy oparli swoją opinię na linii orzecznictwa sądów administracyjnych. NSA bowiem stoi na stanowisku, że darowizna środków pieniężnych podlega zwolnieniu z podatku, jeśli zostanie zgłoszona we właściwym czasie i we właściwy sposób do urzędu skarbowego oraz udokumentowany dowodem przelewu. Przy czym przelew może być na rachunek innego niż obdarowanego, ale na rzecz osoby obdarowanej.

Od kiedy należy liczyć datę nabycia mieszkania w drodze spadku

A więc jeśli z umowy darowizny wynika, że w ramach wypełnienia darowizny darczyńca powinien przelać środki na inny rachunek  – np. sprzedawcy mieszkania – wówczas dowód takiego przelewu będzie dostatecznym sposobem udokumentowania przekazania darowizny.

Marek Siudaj, Tax Care

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama