REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Hipoteka zmniejsza podstawę opodatkowania podatku od spadków i darowizn

Hipoteka zmniejsza podstawę opodatkowania podatku od spadków i darowizn
Hipoteka zmniejsza podstawę opodatkowania podatku od spadków i darowizn

REKLAMA

REKLAMA

Dla obliczenia podatku od spadków i darowizn, wartość części nieruchomości, którą nabywa podatnik przy nieodpłatnym zniesieniu współwłasności, powinna być pomniejszona o część hipoteki, przypadającą na jego udział. Jeżeli wartość obciążenia przewyższa wartość udziału, podstawa opodatkowania równa jest zero.

Tak wynika z interpretacji podatkowej Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej z dnia 31 marca 2017, o sygn. 2461-IBPB-2-1.4515.42.2017.1.MZ

REKLAMA

Autopromocja

Nieodpłatne przeniesienie udziału w nieruchomości (zniesienie współwłasności)

Podatnik jest współwłaścicielem nieruchomości obciążonej hipoteką, zabezpieczającą kredyt, który został zaciągnięty na kupno mieszkania. Wraz z drugim właścicielem, wnioskodawca zamierza zawrzeć umowę znoszącą współwłasność. Drugi właściciel przeniesie swoją część w nieruchomości na rzecz podatnika.

Dotychczas, współwłaściciele posiadali po ½ nieruchomości. W wyniku umowy, podatnik stanie się właścicielem całego mieszkania.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że właściciele zdecydowali się na zniesienie współwłasności bez dopłat czy spłat. Jedynym obowiązkiem nowego właściciela będzie spłata zaciągniętego przez strony kredytu. W związku z tym, nieodpłatne nabycie części w dotąd wspólnej własności będzie podlegało podatkowi od spadków i darowizn.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak ustanowiona wartość hipoteki przewyższa wartość całej nieruchomości oraz ½ jej wartości. Zdaniem wnioskodawcy, w sytuacji, gdy wartość zadłużenia przewyższa wartość nabytych udziałów, podstawa opodatkowania jest równa zero.

Podatnik postanowił zwrócić się do organu podatkowego z pytaniem” Czy do nieodpłatnego zniesienia współwłasności ma zastosowanie art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (upsd)?

W opisanym wypadku, obowiązek podatkowy powstałby w momencie zawarcia umowy lub ugody, w której jedna ze stron decyduje się na przekazanie swojej części, zgodnie art. 6 ust. 1 pkt 7 upsd. Jeżeli natomiast o końcu współwłasności orzeka sąd, obowiązek rodzi się wraz z uprawomocnieniem się wyroku.

Jak liczyć podatek przy zniesieniu współwłasności?

Podstawą opodatkowania jest, na podstawie 7 ust. 6 upsd, wartość rzeczy lub praw majątkowych, w części przekraczającej wartość udziału we współwłasności, dotychczas przysługującego nabywcy. Innymi słowy, podstawą opodatkowania będzie wartość nieruchomości minus część którą dotychczas posiadał wnioskodawca. Jednak ustawodawca w pozwala na odliczenie od tej podstawy długów i innych ciężarów, w myśl art. 7 ust. 1 upsd. Czyli podatek będzie odliczany od „czystej wartości” otrzymanej części, zgodnie z istotą podatku od spadków i darowizn, który zakłada opodatkowanie jedynie rzeczywistego przyrostu w majątku podatnika.

Podstawę opodatkowania ustalamy wobec tego w dwóch krokach.

W pierwszym obliczamy wartość rzeczy lub praw majątkowych, których własność będzie zniesiona. Przy uwzględnieniu powyższych zasad, np. odejmując od wartości ciężary na nieruchomości.

Następnie należy ustalić dotychczasowych udział współwłaściciela. Obowiązek podatkowy rodzi nadwyżka nad tym udziałem.

Serwis Biznes


Nieodpłatne nabycie udziału we współwłasności nieruchomości obciążonej hipoteką bez podatku

REKLAMA

Wartość nieruchomości określa nabywca. Organ podatkowy ma natomiast obowiązek ją przyjąć, zgodnie art. 8 ust. 1 upsd, jeżeli zgodna jest z wartością rynkową. Tę ostatnią ustala się, mając na uwadze przeciętne ceny stosowane w danej miejscowości w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku. Ponadto uwzględnia się stan rzeczy i stopień ich zużycia.

Należy także pamiętać, że w przypadku spadków i darowizn, wysokość tego podatku zależy od grupy, do której należy nabywca. Przynależność do niej jest natomiast uwarunkowana stosunkiem osobistym między stronami. W omawianym przykładzie, współwłaściciele należą do III grupy podatkowej. Co za tym idzie, obowiązek podatkowy powstanie, jeżeli wartość darowizny przekroczy 4.902 zł.

Jednak Dyrektor KIS przyznał rację wnioskodawcy, że w tym przypadku nieodpłatne przeniesienie udziału we współwłasności nie rodzi konieczności odprowadzenia podatku. Decydujący dla takiej decyzji jest fakt obciążenia nieruchomości hipoteką. Jej wartość przewyższa wartość udziału, który nabędzie podatnik. Trzeba pamiętać, że dla obliczenia podatku, wartość udziału, który nabywa podatnik dla celów podatkowych powinna być pomniejszona o przypadającą na niego część hipoteki. Jak podawał podatnik, kwota przypadającej na niego hipoteki wynosi więcej niż wartość części nieruchomości, która wnioskodawca otrzyma na własność. Zatem podstawa opodatkowania, jak wskazywał wnioskodawca, wyniesie zero. I mimo, że obowiązek podatkowy w tym wypadku istnieje, to nie ma konieczności zapłaty podatku, podsumowuje Dyrektor KIS.

W tym przypadku, gdyby zaistniałą konieczność odprowadzenia podatku, płatnikiem od nieodpłatnej umowy zniesienia współwłasności w formie aktu notarialnego byłby notariusz, zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 2 upsd.

Patrycja Szeląg

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

REKLAMA

Przedsiębiorców niepokoją podatki i niestabilność prawa. Dużym problemem są też rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii, wysokie podatki i niestabilność prawa to największe obawy polskich przedsiębiorców. Firmy mierzą się także z problemem braków kadrowych, a większość nie spodziewa się poprawy warunków gospodarczych w najbliższym czasie.

4%, 5% a nawet 8% - w którym banku można tyle dostać? Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec stycznia 2025 r.

W styczniu 2025 r. nastąpiły zmiany w czołówce promocyjnych depozytów bankowych. Dwa banki przestały oferować 8% w skali roku. Ale inna instytucja postanowiła właśnie na początku 2025 r. taką ofertę udostępnić. Mimo licznych promocji lokat i rachunków oszczędnościowych widoczny jest trend stopniowego pogarszania się oferty depozytowej - już od 2 lat. Skutkiem tego - jak pokazują dane NBP - przeciętna lokata zakładana jest z oprocentowaniem mniejszym niż 4% w skali roku.

REKLAMA