REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Hipoteka zmniejsza podstawę opodatkowania podatku od spadków i darowizn

Hipoteka zmniejsza podstawę opodatkowania podatku od spadków i darowizn
Hipoteka zmniejsza podstawę opodatkowania podatku od spadków i darowizn

REKLAMA

REKLAMA

Dla obliczenia podatku od spadków i darowizn, wartość części nieruchomości, którą nabywa podatnik przy nieodpłatnym zniesieniu współwłasności, powinna być pomniejszona o część hipoteki, przypadającą na jego udział. Jeżeli wartość obciążenia przewyższa wartość udziału, podstawa opodatkowania równa jest zero.

Tak wynika z interpretacji podatkowej Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej z dnia 31 marca 2017, o sygn. 2461-IBPB-2-1.4515.42.2017.1.MZ

REKLAMA

Autopromocja

Nieodpłatne przeniesienie udziału w nieruchomości (zniesienie współwłasności)

Podatnik jest współwłaścicielem nieruchomości obciążonej hipoteką, zabezpieczającą kredyt, który został zaciągnięty na kupno mieszkania. Wraz z drugim właścicielem, wnioskodawca zamierza zawrzeć umowę znoszącą współwłasność. Drugi właściciel przeniesie swoją część w nieruchomości na rzecz podatnika.

Dotychczas, współwłaściciele posiadali po ½ nieruchomości. W wyniku umowy, podatnik stanie się właścicielem całego mieszkania.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że właściciele zdecydowali się na zniesienie współwłasności bez dopłat czy spłat. Jedynym obowiązkiem nowego właściciela będzie spłata zaciągniętego przez strony kredytu. W związku z tym, nieodpłatne nabycie części w dotąd wspólnej własności będzie podlegało podatkowi od spadków i darowizn.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak ustanowiona wartość hipoteki przewyższa wartość całej nieruchomości oraz ½ jej wartości. Zdaniem wnioskodawcy, w sytuacji, gdy wartość zadłużenia przewyższa wartość nabytych udziałów, podstawa opodatkowania jest równa zero.

Podatnik postanowił zwrócić się do organu podatkowego z pytaniem” Czy do nieodpłatnego zniesienia współwłasności ma zastosowanie art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (upsd)?

W opisanym wypadku, obowiązek podatkowy powstałby w momencie zawarcia umowy lub ugody, w której jedna ze stron decyduje się na przekazanie swojej części, zgodnie art. 6 ust. 1 pkt 7 upsd. Jeżeli natomiast o końcu współwłasności orzeka sąd, obowiązek rodzi się wraz z uprawomocnieniem się wyroku.

Jak liczyć podatek przy zniesieniu współwłasności?

Podstawą opodatkowania jest, na podstawie 7 ust. 6 upsd, wartość rzeczy lub praw majątkowych, w części przekraczającej wartość udziału we współwłasności, dotychczas przysługującego nabywcy. Innymi słowy, podstawą opodatkowania będzie wartość nieruchomości minus część którą dotychczas posiadał wnioskodawca. Jednak ustawodawca w pozwala na odliczenie od tej podstawy długów i innych ciężarów, w myśl art. 7 ust. 1 upsd. Czyli podatek będzie odliczany od „czystej wartości” otrzymanej części, zgodnie z istotą podatku od spadków i darowizn, który zakłada opodatkowanie jedynie rzeczywistego przyrostu w majątku podatnika.

Podstawę opodatkowania ustalamy wobec tego w dwóch krokach.

W pierwszym obliczamy wartość rzeczy lub praw majątkowych, których własność będzie zniesiona. Przy uwzględnieniu powyższych zasad, np. odejmując od wartości ciężary na nieruchomości.

Następnie należy ustalić dotychczasowych udział współwłaściciela. Obowiązek podatkowy rodzi nadwyżka nad tym udziałem.

Serwis Biznes


Nieodpłatne nabycie udziału we współwłasności nieruchomości obciążonej hipoteką bez podatku

REKLAMA

Wartość nieruchomości określa nabywca. Organ podatkowy ma natomiast obowiązek ją przyjąć, zgodnie art. 8 ust. 1 upsd, jeżeli zgodna jest z wartością rynkową. Tę ostatnią ustala się, mając na uwadze przeciętne ceny stosowane w danej miejscowości w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku. Ponadto uwzględnia się stan rzeczy i stopień ich zużycia.

Należy także pamiętać, że w przypadku spadków i darowizn, wysokość tego podatku zależy od grupy, do której należy nabywca. Przynależność do niej jest natomiast uwarunkowana stosunkiem osobistym między stronami. W omawianym przykładzie, współwłaściciele należą do III grupy podatkowej. Co za tym idzie, obowiązek podatkowy powstanie, jeżeli wartość darowizny przekroczy 4.902 zł.

Jednak Dyrektor KIS przyznał rację wnioskodawcy, że w tym przypadku nieodpłatne przeniesienie udziału we współwłasności nie rodzi konieczności odprowadzenia podatku. Decydujący dla takiej decyzji jest fakt obciążenia nieruchomości hipoteką. Jej wartość przewyższa wartość udziału, który nabędzie podatnik. Trzeba pamiętać, że dla obliczenia podatku, wartość udziału, który nabywa podatnik dla celów podatkowych powinna być pomniejszona o przypadającą na niego część hipoteki. Jak podawał podatnik, kwota przypadającej na niego hipoteki wynosi więcej niż wartość części nieruchomości, która wnioskodawca otrzyma na własność. Zatem podstawa opodatkowania, jak wskazywał wnioskodawca, wyniesie zero. I mimo, że obowiązek podatkowy w tym wypadku istnieje, to nie ma konieczności zapłaty podatku, podsumowuje Dyrektor KIS.

W tym przypadku, gdyby zaistniałą konieczność odprowadzenia podatku, płatnikiem od nieodpłatnej umowy zniesienia współwłasności w formie aktu notarialnego byłby notariusz, zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 2 upsd.

Patrycja Szeląg

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

REKLAMA

Nowa składka zdrowotna komplikuje system. Przedsiębiorcy chcą inaczej

Składak zdrowotna ma być rozliczana inaczej już od początku 2025 roku. Niestety, z pozytywnym odbiorem przedsiębiorców nie spotkały się rządowe zapowiedzi dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i ryczałtem. W obu tych przypadkach planowane rozwiązania podnoszą wysokość składki zdrowotnej i komplikują system.

Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Definicje budynku i budowli, ujednolicenie opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych

W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano 11 czerwca 2024 r. założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. W zakresie podatku od nieruchomości ten projekt zakłada wprowadzenie definicji budynku i budowli a także ujednolicenie zasad opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych.

Dotacje dla biznesu 2024. Ścieżka SMART: kolejne rundy naborów wniosków dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw

Ścieżka SMART jest jednym z czterech priorytetów w ramach Programu FENG na lata 2021-2027. Wydaje się ona być jedną z najpopularniejszych dotacji oferowanych przez Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw chcących zwiększyć swoją zdolność badawczą oraz innowacyjność. Trzecia runda konkursu zgodnie z aktualnym harmonogramem naborów FENG rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 24 października. 

Podatek od psa i kota w Polsce – kto musi płacić, a kto jest zwolniony?

W Polsce właściciele psów mogą być zobowiązani do opłacenia podatku od posiadania zwierząt, co jest regulowane przepisami lokalnymi gmin. Opłata ta wynika z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i jest stosowana w celu pokrycia kosztów związanych z utrzymaniem czystości i porządku w miejscach publicznych oraz finansowaniem opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Inaczej jest w przypadku kotów.

REKLAMA

MF: dwa etapy wdrożenia obowiązkowego KSeF. Będzie kolejna zmiana ustawy o VAT

W dniu 5 czerwca 2024 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę przesuwającą termin wdrożenia obowiązkowego KSeF na dzień 1 lutego 2026 r. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw 10 czerwca br. i wejdzie w życie 1 lipca br. W drugim etapie procesu legislacyjnego Ministerstwo Finansów zaproponuje rozwiązania w zakresie uproszczenia stosowania obligatoryjnego KSeF i etapowego wdrażania tego systemu. Ministerstwo Finansów udostępniło wersję produkcyjną Aplikacji Mobilnej KSeF.

Zajęcie komornicze wynagrodzenia a świadczenie z ZFŚS

Zdarza się, że wynagrodzenie pracownika jest obejmowane zajęciem komorniczym. Co w sytuacji, gdy takiemu pracownikowi należy się świadczenie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (np. dofinansowanie urlopu. Czy ze świadczenia z zfśs pracodawca może dokonać potrącenia? Okazuje się, że to bardzo kontrowersyjny problem.

REKLAMA