REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizna od rodzeństwa przyrodniego a obowiązek podatkowy

Darowizna od rodzeństwa przyrodniego a obowiązek podatkowy
Darowizna od rodzeństwa przyrodniego a obowiązek podatkowy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rodzeństwo przyrodnie jest zaliczane do tych samych grup podatkowych w podatku od spadków i darowizn (grupa I i tzw. grupa "zerowa") co rodzeństwo rodzone. Co za tym idzie, darowizna od rodzeństwa przyrodniego może być wolna od podatku, jeżeli zostaną spełnione wymogi określone w art. 4a ustawy ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Darowizna od brata przyrodniego

Podatnik otrzymał od brata przyrodniego, czyli syna ojca wnioskodawcy z poprzedniego małżeństwa, darowiznę- 270 tys. zł. Suma wpłynęła na konto bankowe podatnika, co zostało zgłoszone do Urzędu Skarbowego 7 dni po otrzymaniu środków.

Autopromocja

Powstały jednak wątpliwości, czy obdarowany lub jego przyrodni brat musi zapłacić podatek od dokonanej czynności? Rodzeństwo przyrodnie zalicza się do "zerowej" grupy podatkowej, zdaniem podatnika. A co za tym idzie, w jego ocenie, darowizna wolna jest od podatku na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Jednak powstałe wątpliwości zmusiły podatnika do zapytania odpowiedniego organu. Stąd wniosek do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o podatkową interpretację indywidualną, która została wydana 22 marca 2017 r.

Przepisy podatkowe nie posiadają definicji pojęcia „darowizna”, dlatego konieczne jest odwołanie się do Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym ostatnim, przez umowę darowizny „darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku”.

Mimo powszechnego obowiązku podatkowego, ustawa o podatku od spadków i darowizn uzależnia powstanie obowiązku podatkowego od wysokości darowizny, a dodatkowo od grup podatkowych, w obrębie których jest dokonywana.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: PIT-y i ulgi podatkowe 2016

Obowiązek podatkowy w przypadku darowizny

Zgodnie z art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn, obowiązek podatkowy ciąży na obdarowanym. Przepisy przewidują też moment powstania obowiązku. Chwila ta ma przede wszystkim znaczenie dla liczenia okresu, w którym dokonanie darowizny musi zostać zgłoszone do naczelnika urzędu skarbowego.

Jeżeli darowizna następuje w formie aktu notarialnego, zobowiązanie zaistnieje w momencie sporządzenia aktu. Jeżeli ustawa wymaga szczególnej formy oświadczenia o darowiźnie, innej niż akt notarialny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia tych oświadczeń przez obie strony. Natomiast w chwili, gdy strony nie spełniły ustawowych wymagań co do formy, obowiązek podatkowy rodzi się z chwilą spełnienia świadczenia, czyli w momencie obdarowania.

Opodatkowaniu podlega, na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 1, darowizna od osób należących do I grupy podatkowej, jeżeli jej wartość przekracza 9.637 zł. Jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej - 7276 zł, a 4902 zł – jeżeli zalicza się on do III grupy.

Ustawa o podatku od spadku i darowizn uzależnia zaliczenie do określonej grupy podatkowej od osobistego stosunku obdarowanego i darczyńcy. Dla przykładu, do I grupy, zgodnie z 14 ust. 3 pkt 1, zaliczamy: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.

Bez względu jednak na wysokość, zazwyczaj wolna jest od podatku darowizna pomiędzy osobami należącymi do tzw. "zerowej" grupy podatkowej, którą wymienia art. 4a ust. 1 ustawy. Zgodnie z tym przepisem, małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha należą do grupy zerowej.

Co oznacza, że każda kolejna grupa podatkowa jest nieco szersza.

Podsumowując, mimo ogólnego obowiązku odprowadzenia podatku od darowizny, ustawa przewiduje przypadki, kiedy obdarowanie wolne jest od podatku. Preferencyjne zasady odnoszą się przede wszystkim do osób o określonym w ustawie stopniu pokrewieństwa. Dodatkowo, najczęściej obowiązek powstaje po przekroczeniu wolnej od podatku sumy. Tę określa ustawa.

Jak wynika z przepisów darowizna między rodzeństwem jest najczęściej wolna od podatku, niezależnie od kwoty. Stąd pytanie, czy rodzeństwo przyrodnie zalicza się do tzw. zerowej grupy podatkowej, do której zgodnie z art. 4a ust. 1 należy rodzeństwo?

W przytoczonej sytuacji, Dyrektor Izby Skarbowej zgodził się z wnioskodawcą, że rodzeństwo przyrodnie jest rodzeństwem w rozumieniu ustawy. Ponadto podatnik zgłosił darowiznę do Urzędu Skarbowego w przewidzianym ustawą terminie.

Stąd darowizna pomiędzy przyrodnimi braćmi jest co do zasady wolna od podatku o ile zostaną spełnione warunki określone w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Zwolnienia od podatku przy darowiźnie od osób bliskich

Co do zasady, darowizna od osób określonych w art. 4a (tzw. grupa "zerowa") wolna jest od podatku. Jednak ustawa o podatku od spadków i darowizn przewiduje pewne warunki, jakie muszą zostać spełnione aby można było skorzystać z tego zwolnienia.

Do grupy tej, jak wskazano, zaliczamy: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Zgodnie z art. 4a darowizna między tymi osobami wolna jest od podatku po spełnieniu dodatkowych wymagań formalnych.

Zazwyczaj wystarczy, że osoby te zgłoszą darowiznę do odpowiedniego organu podatkowego, czyli dyrektora urzędu skarbowego. Przy czym zgłoszenie musi nastąpić w terminie 6 miesięcy od powstania obowiązku podatkowego. Dokonuje się go, zgodnie z rozporządzeniem ministra, na formularzu SD-Z2.

Natomiast, jeżeli darowizna przekroczyła kwotę 9.637 zł., konieczne jest, aby przekazanie na rachunek płatniczy nabywcy, na rachunek  inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym zostało udokumentowane.


Aby określić wartość darowizny, sumuje się wszystkie środki pochodzące od jednej osoby darowane w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie.

Jeżeli natomiast podatnik nie spełni powyższych warunków, darowizna będzie podlegała opodatkowaniu na podstawie zasad, które określone są dla I grupy podatkowej.

Obowiązek zgłoszenia natomiast nie obejmuje przypadków, gdy:

- wartość darowizny od tej samej osoby dokonana w przytoczonym wyżej czasie nie przekroczy wspomnianej kwoty 9.637 zł lub

- jeżeli umowa darowizny lub oświadczenie woli o darowiźnie jednej ze stron zostały złożone w formie aktu notarialnego.

Patrycja Szeląg

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r. [tabela ofert]

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA