REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak złożyć wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane, gdy posiada się faktury ze stawkami 22 i 23%?

Meritoros
Biura rachunkowe
Jak złożyć wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane, gdy posiada się faktury ze stawkami 22 i 23%?
Jak złożyć wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane, gdy posiada się faktury ze stawkami 22 i 23%?
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W związku z wprowadzeniem podstawowej stawki VAT na poziomie 23% w 2011 roku wiele osób fizycznych ubiegających się o zwrot VAT za materiały budowlane może mieć problem z wyliczeniem kwoty zwrotu, jeśli posiadają faktury ze stawkami VAT 22 i 23%. Podpowiadamy jak to zrobić bez błędów.

Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468, z późn. zm), osoba fizyczna może ubiegać się o zwrot części wydatków poniesionych po 30 kwietnia 2004 roku na zakup materiałów budowlanych związanych z remontem bądź budową domu czy mieszkania, na które po wstąpieniu do UE stawka podatku VAT wzrosła  z 7% na stawkę podstawową.

REKLAMA

Autopromocja

Do końca 2010 roku wypełnienie wniosku nie było zbyt skomplikowane. Podatnikowi przysługiwał zwrot części podatku VAT za zakupione materiały, tj. równica między 7 a 22%, czyli 68,18% wartości podatku VAT widniejącego na fakturze.

Szczegółową listę materiałów budowlanych, od których można było odliczyć część VAT ogłosił Minister Transportu i Budownictwa w Obwieszczeniu z dnia 30 grudnia 2005.

Mimo podwyższenia podstawowej stawki VAT z 22 na 23%, zwrot za materiały budowlane przysługuje jedynie za różnicę między wysokością 7% VAT a 22%. Czyli kwota zwrotu nie wzrosła pomimo podwyższenia stawki VAT.

Od 1 stycznia 2011 sytuacja uległa znacznej zmianie. Dotychczasowa lista  została zastąpiona przez nową opublikowaną w Obwieszczeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r. z powodu zmiany klasyfikacji PKWIU z 2008 roku oraz podwyższeniem podstawowej stawki VAT do 23%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwrot VAT za materiały budowlane w 2011 r. - nowy wykaz materiałów budowlanych

W związku z powyższym uległ także zmianie sposób obliczania kwoty zwrotu oraz sam formularz.

Za materiały budowlane zakupione w 2011 roku, na które stawka VAT wynosi 23%, przysługuje zwrot różnicy między stawką 22% a 7%.

Czyli mimo wzrostu VAT podatnik nie ma prawa do zwrotu różnicy między obecną stawką na dany materiał budowlany a stawką obowiązującą przed wejściem do UE, jedynie róznicy między stawką 22% a stawką przed wejściem do UE.

Jeżeli podatnik posiada faktury z 2011 roku ze stawką VAT 23% oraz z lat wcześniejszych ze stawką 22%, to wszystkie te wydatki prezentuje na jednym wniosku.

Od 1 września 2011 przy ubieganiu się o zwrot części VAT za materiały budowlane obowiązuje piąta wersja formularza VZM-1. Druk wypełniamy zależnie od daty złożenia pierwszego wniosku.

W przypadku, gdy złożyliśmy go przed 2011 rokiem, to wypełniamy część D.3.1, w której obliczamy przysługujący limit zwrotu; jeśli pierwszy wniosek złożyliśmy 1 stycznia 2011 bądź później, to wypełniamy część D.3.2.

Wskaźnik ceny 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego określa co kwartał GUS.

Zwrot VAT za materiały budowlane 2011 - limity zwrotu

Konkretne faktury dokumentujące zakup materiałów budowlanych wypisujemy na odpowiednim formularzu VZM-1/A, VZM-1/B bądź VZM-1/C.

Jeśli materiał był zakupiony przed 2011 rokiem i wydatek ten był odliczony w ramach ulgi mieszkaniowej, to takie faktury wpisujemy w formularzu VZM-1/A. Od takich zakupów przysługuje nam zwrot 55,23% wartości podatku VAT.

W przypadku zakupu materiału przed 2011 rokiem i nieodliczenia w ramach ulgi mieszkaniowej, to faktury dokumentujące powyższe zakupy wpisujemy w formularzu VZM-1/B. Przysługuje nam od nich zwrot 68,18% wartości podatku VAT.

Jeśli zaś materiał był zakupiony w 2011 roku i niedoliczony w ramach ulgi mieszkaniowej, to faktury dokumentujące go wpisujemy w formularzu VZM-1/C. Od takich zakupów przysługuje nam zwrot 65,22% wartości podatku VAT.

Wniosek o zwrot VAT można składać maksymalnie raz w roku.

Pan Jan kupił mieszkanie w 2010 roku. Podczas przeprowadzania remontu dokonywał zakupów materiałów budowlnych zarówno w 2010, jak i 2011 roku. Zakończył remont w kwietniu 2011. Chciałby złożyć wniosek o zwrot części VAT za materiały budowlane i nie wie czy ma złożyć jeden kompleksowy wniosek czy dwa: jeden obejmujący faktury ze stawką VAT 22%, a drugi ze stawką 23%.

ODPOWIEDŹ:

Pan Jan powinien złożyć jeden kompleksowy wniosek. Faktury ze stawką 23% powinien ująć w formularzu VZM-1/C, a faktury ze stawką 22% w formularzu VZM-1/B jeśli nie korzystał z ulgi mieszkaniowej (jeśli korzystał to na druku VZM-1/A).
Jeśli jest to pierwszy wniosek Pana Jana, to limit zwrotu oblicza w części D.3.2 formularza VZM-1, a jeśli składał wcześniej wniosek to w części D.3.1.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Fiskus przesłuchuje, kreuje dowody, pisze protokół … co się może zdarzyć? Oto dlaczego warto mieć przy sobie doradcę podatkowego w czasie kontroli podatkowej, celno-skarbowej, czy postępowania podatkowego

Niedawno w prasie i mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja odnośnie skutków niezapewnienia obecności obrońcy przy różnego rodzaju czynności z udziałem podejrzanego w postępowaniu karnym. Waga udziału obrońcy dla zapewnienia praw osoby tylko podejrzanej, a tym bardziej już oskarżonej jest oczywistej nawet dla laików. To z czego jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, to fakt, że obecność zawodowego pełnomocnika może mieć kluczowe znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy.

Jaka stawka VAT przy sprzedaży dzieł sztuki, jeśli przy imporcie naliczono stawkę 8 proc.? Wyjaśnienia MF w związku ze zmianami od 1 stycznia 2025 r.

Stawka VAT od dzieł sztuki. Ministerstwo Finansów poinformowało, że z uwagi na to, że w Polsce i import dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków podlega opodatkowaniu obniżoną stawką VAT w wysokości 8 proc., to sprzedaż tych towarów powinna być objęta podstawową stawką podatku.

Deregulacja w Polsce: spowolnienie i nadzieje na zmiany. Podsumowanie 2024 r.

Deregulacja w Polsce: spowolnienie i nadzieje na zmiany. Podsumowanie 2024 r. Rząd zapowiadał intensywne działania w tym obszarze, ale ich realizacja napotkała liczne trudności, co spowolniło proces legislacyjny. Deregulacja pozostaje jednym z najważniejszych wyzwań dla polskiej gospodarki.

Jeden miesiąc bez składek ZUS. Nie dostałeś na grudzień - możesz mieć ulgę w styczniu 2025 r.

Jak informuje Wojciech Dąbrówka, rzecznik prasowy ZUS, w listopadzie 2024 r. przedsiębiorcy złożyli ponad 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. Każdy uprawniony przedsiębiorca, który chciał skorzystać z tej formy wsparcia w grudniu tego roku, miał czas na złożenie wniosku do końca listopada. Przedsiębiorcy, którzy otrzymają ulgę, jeszcze w grudniu zostaną o tym poinformowani na profilu płatnika w PUE ZUS (eZUS). W razie odmowy otrzymają tam decyzję administracyjną. Ale nawet w przypadku odmowy tej ulgi w grudniu, mogą starać się o tzw. wakacje składkowe już na styczeń 2025 r.

REKLAMA

Jakie zmiany w podatkach VAT i CIT czekają nas w 2025 r.?

W 2025 roku wejdą w życie ważne reformy, które mogą wiązać się z koniecznością wprowadzenia istotnych zmian organizacyjnych, zebrania dodatkowych danych oraz dostosowania systemów finansowo-księgowych. Na co muszą przygotować się przedsiębiorcy? Wyjaśnia Marzena Janta-Lipińska, ekspertka ds. podatków, specjalizująca się w księgowości zewnętrznej i doradztwie w zakresie zgodności podatkowej w środowisku międzynarodowym.

VAT 2025: Nowe zasady rozliczania będą dotyczyły opakowań na napoje niezwrócone w ramach systemu kaucyjnego

System kaucyjny na opakowania na napoje zacznie działać 1 października 2025 r. Na jakich zasadach będzie rozliczany VAT od kaucji? Kiedy podatek VAT będzie wpłacany do urzędu skarbowego?

5 sposobów na rozwiązanie umowy o pracę. Prawa pracownika i obowiązki pracodawcy
Świąteczne prezenty dla pracowników – rozliczenie podatkowe. Koszty, VAT, PIT

Okres poprzedzający Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok to czas, w którym wiele firm obdarowuje swoich pracowników prezentami. Oprócz budowania pozytywnego wizerunku firmy takie gesty wzmacniają relacje i motywują pracowników. Jednak nawet drobne upominki mogą wywoływać konsekwencje podatkowe zarówno dla przedsiębiorcy, jak i dla obdarowanych. Jak zatem rozliczyć prezenty dla pracowników na święta, by uniknąć niepotrzebnych komplikacji?

REKLAMA

Wakacje składkowe 2025 r.: kiedy informacja, a kiedy decyzja?

Wakacje składkowe 2025 r.: kiedy informacja, a kiedy decyzja? Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował we wtorkowym komunikacie, że w grudniu przedsiębiorcy złożyli już ponad 46,9 tys. wniosków na styczeń 2025 r.

Faktura korygująca: jak długo można ją wystawić. Kiedy mija 5-letnie przedawnienie?

Na przedawnienie zobowiązania podatkowego nie wpływa wystawienie przez podatnika faktury korygującej, również zwiększającej. Korekta faktury nie kreuje bowiem obowiązku podatkowego, gdyż odnosi się do faktury pierwotnej, która odzwierciedla zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkowego. Nie ma więc żadnych podstaw prawnych, by w przypadku korekty faktury początek 5-letniego terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego wiązać z datą korekty faktury, a nie ze zdarzeniem powodującym powstanie obowiązku podatkowego. Dlatego po upływie 5-letniego terminu przedawnienia nie istnieje możliwość wystawiania przez podatników faktur korygujących.

REKLAMA