| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Jak złożyć wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane, gdy posiada się faktury ze stawkami 22 i 23%?

Jak złożyć wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane, gdy posiada się faktury ze stawkami 22 i 23%?

W związku z wprowadzeniem podstawowej stawki VAT na poziomie 23% w 2011 roku wiele osób fizycznych ubiegających się o zwrot VAT za materiały budowlane może mieć problem z wyliczeniem kwoty zwrotu, jeśli posiadają faktury ze stawkami VAT 22 i 23%. Podpowiadamy jak to zrobić bez błędów.

Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468, z późn. zm), osoba fizyczna może ubiegać się o zwrot części wydatków poniesionych po 30 kwietnia 2004 roku na zakup materiałów budowlanych związanych z remontem bądź budową domu czy mieszkania, na które po wstąpieniu do UE stawka podatku VAT wzrosła  z 7% na stawkę podstawową.

Do końca 2010 roku wypełnienie wniosku nie było zbyt skomplikowane. Podatnikowi przysługiwał zwrot części podatku VAT za zakupione materiały, tj. równica między 7 a 22%, czyli 68,18% wartości podatku VAT widniejącego na fakturze.

Szczegółową listę materiałów budowlanych, od których można było odliczyć część VAT ogłosił Minister Transportu i Budownictwa w Obwieszczeniu z dnia 30 grudnia 2005.

Mimo podwyższenia podstawowej stawki VAT z 22 na 23%, zwrot za materiały budowlane przysługuje jedynie za różnicę między wysokością 7% VAT a 22%. Czyli kwota zwrotu nie wzrosła pomimo podwyższenia stawki VAT.

Od 1 stycznia 2011 sytuacja uległa znacznej zmianie. Dotychczasowa lista  została zastąpiona przez nową opublikowaną w Obwieszczeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r. z powodu zmiany klasyfikacji PKWIU z 2008 roku oraz podwyższeniem podstawowej stawki VAT do 23%.

Zwrot VAT za materiały budowlane w 2011 r. - nowy wykaz materiałów budowlanych

W związku z powyższym uległ także zmianie sposób obliczania kwoty zwrotu oraz sam formularz.

Za materiały budowlane zakupione w 2011 roku, na które stawka VAT wynosi 23%, przysługuje zwrot różnicy między stawką 22% a 7%.

Czyli mimo wzrostu VAT podatnik nie ma prawa do zwrotu różnicy między obecną stawką na dany materiał budowlany a stawką obowiązującą przed wejściem do UE, jedynie róznicy między stawką 22% a stawką przed wejściem do UE.

Jeżeli podatnik posiada faktury z 2011 roku ze stawką VAT 23% oraz z lat wcześniejszych ze stawką 22%, to wszystkie te wydatki prezentuje na jednym wniosku.

Od 1 września 2011 przy ubieganiu się o zwrot części VAT za materiały budowlane obowiązuje piąta wersja formularza VZM-1. Druk wypełniamy zależnie od daty złożenia pierwszego wniosku.

W przypadku, gdy złożyliśmy go przed 2011 rokiem, to wypełniamy część D.3.1, w której obliczamy przysługujący limit zwrotu; jeśli pierwszy wniosek złożyliśmy 1 stycznia 2011 bądź później, to wypełniamy część D.3.2.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Wencel

Właściciel i prezes firmy WNCL Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »