REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak złożyć wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane, gdy posiada się faktury ze stawkami 22 i 23%?

Meritoros
Biura rachunkowe
Jak złożyć wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane, gdy posiada się faktury ze stawkami 22 i 23%?
Jak złożyć wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane, gdy posiada się faktury ze stawkami 22 i 23%?
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W związku z wprowadzeniem podstawowej stawki VAT na poziomie 23% w 2011 roku wiele osób fizycznych ubiegających się o zwrot VAT za materiały budowlane może mieć problem z wyliczeniem kwoty zwrotu, jeśli posiadają faktury ze stawkami VAT 22 i 23%. Podpowiadamy jak to zrobić bez błędów.

Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468, z późn. zm), osoba fizyczna może ubiegać się o zwrot części wydatków poniesionych po 30 kwietnia 2004 roku na zakup materiałów budowlanych związanych z remontem bądź budową domu czy mieszkania, na które po wstąpieniu do UE stawka podatku VAT wzrosła  z 7% na stawkę podstawową.

Autopromocja

Do końca 2010 roku wypełnienie wniosku nie było zbyt skomplikowane. Podatnikowi przysługiwał zwrot części podatku VAT za zakupione materiały, tj. równica między 7 a 22%, czyli 68,18% wartości podatku VAT widniejącego na fakturze.

Szczegółową listę materiałów budowlanych, od których można było odliczyć część VAT ogłosił Minister Transportu i Budownictwa w Obwieszczeniu z dnia 30 grudnia 2005.

Mimo podwyższenia podstawowej stawki VAT z 22 na 23%, zwrot za materiały budowlane przysługuje jedynie za różnicę między wysokością 7% VAT a 22%. Czyli kwota zwrotu nie wzrosła pomimo podwyższenia stawki VAT.

Od 1 stycznia 2011 sytuacja uległa znacznej zmianie. Dotychczasowa lista  została zastąpiona przez nową opublikowaną w Obwieszczeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r. z powodu zmiany klasyfikacji PKWIU z 2008 roku oraz podwyższeniem podstawowej stawki VAT do 23%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwrot VAT za materiały budowlane w 2011 r. - nowy wykaz materiałów budowlanych

W związku z powyższym uległ także zmianie sposób obliczania kwoty zwrotu oraz sam formularz.

Za materiały budowlane zakupione w 2011 roku, na które stawka VAT wynosi 23%, przysługuje zwrot różnicy między stawką 22% a 7%.

Czyli mimo wzrostu VAT podatnik nie ma prawa do zwrotu różnicy między obecną stawką na dany materiał budowlany a stawką obowiązującą przed wejściem do UE, jedynie róznicy między stawką 22% a stawką przed wejściem do UE.

Jeżeli podatnik posiada faktury z 2011 roku ze stawką VAT 23% oraz z lat wcześniejszych ze stawką 22%, to wszystkie te wydatki prezentuje na jednym wniosku.

Od 1 września 2011 przy ubieganiu się o zwrot części VAT za materiały budowlane obowiązuje piąta wersja formularza VZM-1. Druk wypełniamy zależnie od daty złożenia pierwszego wniosku.

W przypadku, gdy złożyliśmy go przed 2011 rokiem, to wypełniamy część D.3.1, w której obliczamy przysługujący limit zwrotu; jeśli pierwszy wniosek złożyliśmy 1 stycznia 2011 bądź później, to wypełniamy część D.3.2.

Wskaźnik ceny 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego określa co kwartał GUS.

Zwrot VAT za materiały budowlane 2011 - limity zwrotu

Konkretne faktury dokumentujące zakup materiałów budowlanych wypisujemy na odpowiednim formularzu VZM-1/A, VZM-1/B bądź VZM-1/C.

Jeśli materiał był zakupiony przed 2011 rokiem i wydatek ten był odliczony w ramach ulgi mieszkaniowej, to takie faktury wpisujemy w formularzu VZM-1/A. Od takich zakupów przysługuje nam zwrot 55,23% wartości podatku VAT.

W przypadku zakupu materiału przed 2011 rokiem i nieodliczenia w ramach ulgi mieszkaniowej, to faktury dokumentujące powyższe zakupy wpisujemy w formularzu VZM-1/B. Przysługuje nam od nich zwrot 68,18% wartości podatku VAT.

Jeśli zaś materiał był zakupiony w 2011 roku i niedoliczony w ramach ulgi mieszkaniowej, to faktury dokumentujące go wpisujemy w formularzu VZM-1/C. Od takich zakupów przysługuje nam zwrot 65,22% wartości podatku VAT.

Wniosek o zwrot VAT można składać maksymalnie raz w roku.

Pan Jan kupił mieszkanie w 2010 roku. Podczas przeprowadzania remontu dokonywał zakupów materiałów budowlnych zarówno w 2010, jak i 2011 roku. Zakończył remont w kwietniu 2011. Chciałby złożyć wniosek o zwrot części VAT za materiały budowlane i nie wie czy ma złożyć jeden kompleksowy wniosek czy dwa: jeden obejmujący faktury ze stawką VAT 22%, a drugi ze stawką 23%.

ODPOWIEDŹ:

Pan Jan powinien złożyć jeden kompleksowy wniosek. Faktury ze stawką 23% powinien ująć w formularzu VZM-1/C, a faktury ze stawką 22% w formularzu VZM-1/B jeśli nie korzystał z ulgi mieszkaniowej (jeśli korzystał to na druku VZM-1/A).
Jeśli jest to pierwszy wniosek Pana Jana, to limit zwrotu oblicza w części D.3.2 formularza VZM-1, a jeśli składał wcześniej wniosek to w części D.3.1.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA