REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

TAX FREE – zmiany od 1 kwietnia 2011 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adrian Meclik
Ekspert podatkowy
TAX FREE
TAX FREE

REKLAMA

REKLAMA

Z dniem 1 kwietnia 2011 r. wchodzą w życie kolejne zmiany w podatku VAT. Nowelizacja zawarta została w ustawie z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Wśród zmian pojawiają się między innymi nowe regulacje dotyczące procedury szczególnej w systemie zwrotu podatku podróżnym (TAX FREE).

Przy okazji omawiania pojawiających się nowości w określonym wyżej zakresie warto wskazać na kilka podstawowych elementów dotyczących tej procedury.

REKLAMA

Autopromocja

Przepisy regulujące zwrot VAT podróżnym stanowią implementację przepisów unijnych. Celem tych regulacji było osiągnięcie między innymi wzrostu zakupów przez obywateli spoza Unii Europejskiej. Efekt ten miał być osiągnięty poprzez zwrot podatku VAT zapłaconego przy nabyciu towarów, które w stanie nienaruszonym zostały wywiezione poza terytorium Wspólnoty.

Przedmiotowa instytucja często określana jest mianem eksportu detalicznego, z uwagi na fakt, iż prawo do zwrotu podatku przysługuje nabywcom - osobom fizycznym niemającym stałego zamieszkania na terytorium UE.

Już z powyższego wynika, iż taka konstrukcja przepisów jest korzystna zarówno dla dokonujących sprzedaży podatników oraz osób dokonujących u nich zakupów. Podatnicy mają bowiem poszerzony krąg klientów, może więc nastąpić zwiększenie obrotu.

Natomiast nabywcy mogą odzyskać zapłacony przy nabyciu towaru podatek VAT, jeśli udokumentują jego wywóz poza granice Wspólnoty – w konsekwencji zakup staje się korzystniejszy cenowo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej na ten temat w poradniku: Zwrot VAT podróżnym

Sprzedawca aby mógł dokonać sprzedaży w systemie TAX FREE musi spełnić pewne warunki. I tak m.in. powinien być zarejestrowany jako podatnik VAT, prowadzić ewidencję obrotu przy użyciu kasy fiskalnej, zawiadomić urząd skarbowy o miejscu, gdzie będzie podróżnym zwracany podatek.

Do dokonania zwrotu podatku uprawniony jest sprzedawca towaru. Może on dokonać takiego zwrotu wyłącznie w odniesieniu do towarów przez niego sprzedanego.

Ustawodawca dopuścił również sytuację, w której zwrotu podatku dokona jednostka, której przedmiotem działalności jest zwrot podatku VAT. Jest to więc sytuacja, w której podmiot taki nie dokonuje sprzedaży, ale posiada uprawnienia do zwrotu podatku. Co ważne, sprzedawca, czy wspomniana wyżej jednostka, by móc dokonać zwrotu podatku VAT musi osiągnąć w poprzednim roku podatkowym obrót przekraczający 400.000 zł.

Wspomnieć w tym miejscu można, iż w sytuacji, gdy podatnik nie spełnia warunku dotyczącego osiągniętego obrotu może dokonywać zwrotu wyłącznie w odniesieniu do sprzedaży dokonanej podróżnemu w roku podatkowym, w którym ten warunek spełniał.

Zwrot podatku następuje, gdy podróżny wywiózł zakupiony towar poza terytorium Wspólnoty nie później niż w ostatnim dniu trzeciego miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonał zakupu.

Kolejnym warunkiem jest przedstawienie imiennego dokumentu wystawionego przez sprzedawcę, który oprócz wpisanej kwoty podatku zapłaconego przy sprzedaży towarów, zawiera również pieczęć granicznego urzędu celnego zaopatrzoną w numerator, potwierdzającą fakt wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty.

Potwierdzenie wywozu towaru na dokumencie TAX FREE przez graniczny urząd celny następuje po okazaniu przez podróżnego wywożonego towaru i sprawdzeniu danych wpisanych w tym dokumencie z danymi z paszportu. Do przedmiotowego dokumentu powinien być dołączony paragon z kasy fiskalnej.

Podatnik po otrzymaniu dokumentu TAX FREE, w którym potwierdzono wywóz towaru poza granice Wspólnoty, dokonuje zwrotu podatku. Jeśli podróżny otrzyma zwrot w miesiącu, w którym nastąpiła dostawa towaru – uwzględnia powyższe w deklaracji za ten miesiąc.

Jeśli zwrot nastąpił w okresie późniejszym jest upoważniony do korekty podatku od tej sprzedaży. Korekta nie może być dokonana później niż po upływie 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dokonano dostawy.

Wśród zmian jakie pojawią się w regulacji opisanej wyżej procedury wspomnieć należy o umożliwieniu od 1 kwietnia 2011 r. dokonywania zwrotu podatku podróżnym nie tylko w gotówce lecz również w formie bezgotówkowej.

Zwrot będzie więc mógł być dokonany w formie polecenia przelewu, czeku rozrachunkowego lub karty płatniczej. Jak podano w uzasadnieniu – zmiana w tym zakresie jest konsekwencją postępu technologicznego w zakresie rozliczeń finansowych. Taka forma zwrotu podatku jest wygodniejsza dla podróżnego, gdyż otrzyma on zwrot w narodowej walucie, po przeliczeniu ze złotych.

Nowe regulacje wprowadzają obowiązek posiadania dokumentu potwierdzającego zwrot podatku podróżnym w formie bezgotówkowej. Wzór takiego dokumentu zostanie określony w przepisach wykonawczych do ustawy o VAT.

Przedmiotem rozbieżności w dotychczasowej praktyce była kwestia w rozliczeniu za jaki miesiąc podatnik powinien złożyć korektę deklaracji, w której rozlicza sprzedaż w systemie TAX FREE.

Dotyczy to rzecz jasna przypadków, kiedy zwrot podatku nastąpił w miesiącach innych niż sprzedaż towarów. Zgodnie z nowymi regulacjami, korekty podatku należnego podatnik może dokonać w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym otrzymał dokument potwierdzający wywóz towarów poza Unię Europejską.

Wydłużeniu przy tym uległ okres do kiedy taka korekta może być złożona – w myśl nowelizacji w terminie 10 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dokonano dostawy.

Jedynie sygnalizacyjnie wspomnieć należy, iż część z nowych regulacji dotyczącej procedury TAX FREE odnosi się do wspomnianych już wyżej instytucji, które wprawdzie nie dokonują sprzedaży, a których przedmiotem działalności jest dokonanie zwrotu podatku VAT podróżnym.

Instytucje takie, by mogły podjąć taką formę działalności spełnić muszą pewne warunki:

● muszą być co najmniej 12 miesięcy zarejestrowanymi podatnikami VAT,
● zobowiązane są powiadomić naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze prowadzenia takiej działalności,
● nie mogą mieć zaległości w podatkach oraz we wpłatach do ZUS,
● zawarły umowę ze sprzedawcami w sprawie zwrotu podatku,
● złożyły kaucję gwarancyjną – co zaświadczeniem potwierdza urząd skarbowy.

Spełnienie powyższych warunków potwierdzane jest zaświadczeniem wydanym przez Ministra Finansów, wydawanym na okres nie dłuższy niż 1 rok.

Polecamy: Serwis CIT

Polecamy: Serwis Urząd Skarbowy

Po wejściu w życie nowych przepisów odstąpiono od warunku zawarcia umowy ze sprzedawcami w sprawie zwrotu podatku. Kolejnym ułatwieniem jest wydłużenie ważności zaświadczenia wydawanego przez Ministra Finansów do 2 lat.

Wobec faktu, iż ilość podmiotów zajmujących się prowadzeniem powyżej opisanej działalności jest dość znikoma – proponowane zmiany zmierzają w kierunku uproszczenia, a w konsekwencji zwiększenia na rynku liczby podmiotów zajmujących się przedmiotową działalnością.

Zobacz także: Zwrot VAT podróżnym.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niegotowe na KSeF. Tylko 5230 przedsiębiorstw korzysta z systemu – czas ucieka. [DANE MF]

Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że do 5 marca 2025 roku z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) skorzystało zaledwie 5230 firm. To oznacza, że w ciągu ponad trzech lat działania systemu zdecydowało się na niego jedynie kilka tysięcy przedsiębiorców. Tymczasem za 9 miesięcy korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe – a to oznacza prawdziwą rewolucję dla księgowości w Polsce.

Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie KSeF-u i faktur ustrukturyzowanych wszystkim podatnikom VAT to nie jest deregulacja gospodarki; ten pomysł powinien trafić do kosza

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

REKLAMA

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA