Czy sprzedawca może sam sobie opracować wzór dokumentu TAX-FREE?
REKLAMA
REKLAMA
Zmiana ta, z jednej strony uznana została za ułatwienie w przypadku, gdy podróżny zakupuje większą ilość pozycji towarowych, niż mieściło się to na dotychczasowym wzorze (7).
REKLAMA
Jednak z drugiej strony wzbudziła niepokój niektórych podatników, jak stworzyć swój własny wzór, aby był on uznawany przez organy celne i skarbowe.
Jeden z takich podatników zwrócił się do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z prośbą o wydanie mu indywidualnej interpretacji prawa podatkowego w tym zakresie.
Jak czytamy w interpretacji nr IPTPP2/443-180/11-2/BM z dnia 15 lipca 2011 r., organ ten zgodził się z podatnikiem (i również z nami), że skoro obecnie obowiązujące przepisy prawa nie określają już wzoru takiego dokumentu, to podatnik może sam opracować sobie taki wzór, z dowolną ilością pozycji sprzedawanych towarów, byleby wzór ten zawierał co najmniej dane określone w § 4 rozporządzenia z 28 marca 2011 r. w sprawie określenia wzorów: znaku informującego podróżnych o możliwości zakupu w punktach sprzedaży towarów, od których przysługuje zwrot podatku od towarów i usług, oraz stempla potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej, a także określenia niezbędnych danych, które powinien zawierać dokument będący podstawą do dokonania zwrotu podatku podróżnym (Dz.U. Nr 68, poz. 361).
Biorąc pod rozwagę treść powyższej interpretacji uznać można, iż dopuszczalna jest również sytuacja, że dany podatnik będzie każdorazowo drukował indywidualny dokument TAX-FREE dla danej transakcji. Czyli za każdym razem dokument taki będzie obejmował właściwą ilość sprzedanych pozycji towarowych, bez wolnych pól (jak 1 pozycja, to jedno pole, jak 100 pozycji towarowych, to 100 pól).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat