reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Czy można anulować fakturę korygującą

Czy można anulować fakturę korygującą

Jakie skutki podatkowe dla sprzedawcy (wystawcy) powoduje odmowa przyjęcia przez odbiorcę faktury korygującej, zwiększającej cenę towaru ?. Czy sprzedawca może anulować ten dokument, poprzez umieszczenie na oryginale i kopii faktury adnotacji anulowano”.


Podatnik wystawił zwiększającą cenę towaru fakturę korygującą, której odbioru odmówił kontrahent - mimo pierwotnie wyrażonej na to zgody. W tej sytuacji nie doszło do wprowadzenia faktury korekty do obrotu prawnego. Ponieważ faktura dotyczy korekty wartości sprzedaży wymagającej zgody kontrahenta - dokument ten nie wywołuje skutków podatkowych.Anulowanie ww. faktury przez podatnika, poprzez umieszczenie na oryginale i kopii adnotacji „anulowano”, należy uznać zatem za uzasadnione.Organy podatkowe i sądy administracyjne jednomyślnie akceptują możliwość "anulowania" faktur, mimo że nie jest dopuszczona wyraźnie przez ustawę o VAT.Jednak anulowanie powinno dotyczyć wyłącznie tych faktur, które nie zostały wprowadzone przez podatnika do obrotu prawnego (np. poprzez doręczenie ich kontrahentom).Natomiast w przypadku wprowadzenia takich dokumentów do obrotu prawnego, pozostaje jedynie możliwość dokonania korekt faktur.Czyli gdy nasz kontrahent odmówi przyjęcia faktury, również faktury korygującej możemy ją anulować.

W przypadku faktury korygującej należy pamiętać, że nie zawsze odmowa przyjęcia jej przez nabywcy uprawnia do jej anulowania. Taka sytuacja ma miejsce gdy zastosowaliśmy niewłaściwą stawkę VAT np. zaniżoną stawkę VAT. Mimo, że nabywca nie przyjmie od nas faktury korygującej mamy obowiązek rozliczenia tej faktury.

Gdy zastosowaliśmy niewłaściwą stawkę powinniśmy rozliczyć fakturę korygującą w miesiącu kiedy rozliczyliśmy pierwotną transakcję. Nie należy w tym przypadku czekać, aż otrzymamy potwierdzenie odbioru faktury korygującej. Ponieważ przyczyna korekty była znana w dniu powstania obowiązku podatkowego. Korekty należy dokonać „cofając się” do okresu kiedy pierwotnie rozliczono transakcję.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

faktura korygująca
faktura korygująca

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama