REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 1 listopada 2008 r. kasy fiskalne dla nowych podatników

kasy fiskalne (rejestrujące)
kasy fiskalne (rejestrujące)
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Począwszy od 1 listopada 2008 r. nowe kategorie podatników muszą rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży kasą fiskalną. Pamiętaj, że do tego czasu powinieneś dopełnić pewnych formalności, aby moc skorzystać z ulgi.

Od 1 listopada 2008 r. po raz pierwszy dostawa:

Autopromocja

1) wyrobów tytoniowych (PKWiU 16.00),

2) napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, bez względu na symbol PKWiU,

- będzie musiała być ewidencjonowana na kasie rejestrującej (§ 4 pkt 9 rozporządzenia). Dostawy te nie będą mogły korzystać z żadnych zwolnień.

Alkohol i tytoń nie będą musiały być ewidencjonowane na kasie rejestrującej tylko wtedy, gdy będą sprzedawane na pokładach samolotów (§ 4 pkt 9 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązek wprowadzenia kasy rejestrującej przez podatnika, który sprzedaje alkohol lub tytoń, nie powoduje obowiązku ewidencjonowania innych czynności, które mogą korzystać ze zwolnienia.

Aktualne informacje dotyczące kas fiskalnych:

Polecamy: Kto musi rejestrować sprzedaż kasą fiskalną?

Polecamy: Co grozi za brak kasy fiskalnej?

Kasy fiskalne 2011

Aby nie stracić prawa do ulgi na zakup kasy rejestrującej, należy spełnić następujące warunki:

1) zakup kasy fiskalnej - należy pamiętać, że producent tej kasy musi posiadać decyzję Ministra Finansów, że kasa spełnia kryteria i warunki techniczne przewidziane w rozporządzeniu. Trzeba posiadać dowód zapłaty całej należności za kasę rejestrującą oraz fakturę VAT wystawioną na firmę;

2) zawiadomienie urzędu skarbowego przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania do ewidencjonowania (wzór zawiadomienia: dodatek do nr. 14/2008 BV s. 16; aktywne druki: strona www.bv.infor.pl);

3) fiskalizacja kasy przez służby serwisowe - jest to jednokrotna i niepowtarzalna czynność inicjująca pracę modułu fiskalnego kasy z pamięcią fiskalną kasy zakończona wydrukiem dobowego raportu fiskalnego (§ 1 pkt 11 rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników). Powoduje nieodwracalne uaktywnienie pamięci fiskalnej;

4) zgłoszenie kasy rejestrującej do urzędu skarbowego w terminie 7 dni od dnia fiskalizacji na druku określonym w załączniku nr 3 do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (wzór druku dodatek do nr. 14/2008 BV s. 42-43; lub na stronie www.bv.infor.pl);

5) rozpoczęcie ewidencjonowania (zaewidencjonowanie za pomocą zafiskalizowanej kasy fiskalnej pierwszej sprzedaży podlegającej takiemu obowiązkowi), nie później niż w obowiązujących terminach, z zastosowaniem co najmniej 1/5 (w zaokrągleniu w górę do liczb całkowitych) liczby kas, która została zgłoszona w urzędzie skarbowym na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania;

Gdy z ważnych powodów nie będziemy mogli rozpocząć ewidencjonowania od listopada, to przed tym terminem powinniśmy złożyć wniosek o odroczenie terminu rozpoczęcia ewidencjonowania (wzór wniosku patrz dodatek do nr. 14/2008 BV s. 17; aktywne druki: strona www.bv.infor.pl).

Aby nie utracić prawa do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej, należy każdą sprzedaż następujących usług:

• krótkotrwałego zakwaterowania pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane (ex 55. 23.15), z wyłączeniem usług hotelarskich i turystycznych,

• magazynowania i przechowywania towarów pozostałe - wyłącznie przechowywanie i dozór mienia,

• w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek,

• architektoniczne i inżynierskie - wyłącznie usługi rzeczoznawstwa,

• rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu,

• detektywistyczne i ochroniarskie,

• komercyjne pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane, z wyłączeniem usług związanych z organizacją wystaw i targów

dokumentować terminowo za pomocą faktur. Jeśli jesteśmy podatnikami zwolnionymi z VAT, wystawiamy rachunek. Jeżeli nie wystawiamy faktur, oczywiście nie tracimy prawa do korzystania z innych zwolnień, gdy spełniamy warunki np. ze względu na wysokość obrotów.

Należy również pamiętać o terminach wystawiania faktur. Niektórzy eksperci uważają, że wystawienie faktury po terminie będzie powodować utratę prawa do korzystania ze zwolnienia. Nie ma jednak jeszcze interpretacji na ten temat.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA