reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Psycholog może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku stosowania kasy fiskalnej

Psycholog może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku stosowania kasy fiskalnej

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wydał 29 maja 2015 r. interpretację prawa podatkowego, która dotyczyła podatnika będącego psychologiem, superwizorem i specjalistą terapii uzależnień. Organ zadecydował w swoim rozstrzygnięciu, że podatnik może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej, które przysługuje ze względu na niski obrót (nieprzekraczający 20.000 rocznie).

Zwolnienie z obowiązku stosowania kasy fiskalnej

W rozpatrywanej sprawie organ podatkowy zajął się kwestią zwolnienia wskazanego w § 3 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4.11.2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (rozporządzenia w sprawie zwolnień z kas). Zgodnie z tym przepisem, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2016 r.:

1) podatników, u których obrót zrealizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym kwoty 20.000 zł, a w przypadku podatników rozpoczynających w poprzednim roku podatkowym dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli obrót z tego tytułu nie przekroczył, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w poprzednim roku podatkowym, kwoty 20.000 zł;

2) podatników rozpoczynających po dniu 31 grudnia 2014 r. dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli przewidywany przez podatnika obrót z tego tytułu nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym, kwoty 20.000 zł;

Dokumentacja pracownicza 2015 ponad 280 wzorów z komentarzem (z suplementem elektronicznym) (książka)

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Powyższe przepisy ustanawiają zwolnienie z obowiązku stosowania kasy rejestrującej dla podatników, którzy nie osiągają znacznego (przekraczającego 20.000 zł rocznie) obrotu z tytułu czynności wykonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Wyjątek od zwolnienia

Od przedstawionego wyżej zwolnienia przewidziano szereg sytuacji, w których nie będzie mogło ono być zastosowane. W konsekwencji podatnik musiałby rejestrować przy zastosowaniu kasy każdą czynność dokonaną na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, bez względu na skalę tejże działalności. W przedstawionej sytuacji organ podatkowy zajął się kwestią zwolnienia wskazanego w § 4 pkt 2 lit f rozporządzenia w sprawie zwolnień z kas. W świetle tego przepisu, zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku świadczenia usług w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów.

W analizowanej w interpretacji sytuacji, należało rozstrzygnąć, czy świadczone przed podatnika będącego psychologiem usługi, mieszczą się w zakresie wskazanym w powyższym przepisie. Innymi słowy, czy taki usługi są usługami opieki medycznej świadczonymi przez lekarza.

Klasyfikacja statystyczna bez znaczenia

Świadczone przez podatnika usługi były sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) w poz. 86.90.E, tj. „Pozostałą działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej nie sklasyfikowanej”. Okoliczność ta, zdaniem organu podatkowego, pozostawała jednocześnie bez znaczenia dla dokonanego rozstrzygnięcia. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wskazał bowiem, że sposób klasyfikacji w PKD nie jest decydujący na gruncie przepisów o VAT.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Psycholog to nie lekarz

Organ uznał, że  usługi podatnika będącego psychologiem nie są usługami w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarza i mogą w związku z tym korzystać ze zwolnienia z obowiązku stosowania kasy rejestrującej.

Organ argumentował przy tym, że wykonywanie zawodu psychologa jest regulowane ustawą z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów (t.j. Dz.U. z 2001 r. Nr 73, poz. 763 ze zm.). Natomiast usługi w zakresie opieki medycznej świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów określa ustawa dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (t.j. Dz.U. Nr 277, poz. 1634 ze zm.).

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach zdaje się więc twierdzić, że § 4 pkt 2 lit f rozporządzenia w sprawie zwolnień z kas dotyczy tylko czynności wykonywanych przez lekarzy i lekarzy dentystów. Przepis ten obejmuje więc tylko czynności zastrzeżone dla przedstawicieli tych zawodów, a nie zawodów pokrewnych (takich jak psycholog, który jednakże nie jest lekarzem).

Indywidualna interpretacja podatkowa Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 29 maja 2015 r. (sygn. IBPP3/4512-204/15/KG)

Michał Samborski, młodszy konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama