Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W MdM-ie oprócz dopłaty uzyskamy zwrot VAT-u

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
W MdM-ie oprócz dopłaty uzyskamy zwrot VAT-u
W MdM-ie oprócz dopłaty uzyskamy zwrot VAT-u
Fotolia
W kontekście programu Mieszkanie dla Młodych, dużo mówi się o wyczerpaniu kolejnych puli środków oraz limitach dofinansowania wkładu własnego. Dlatego wielu Polaków nawet nie zdaje sobie sprawy, że wspomniany program oprócz dopłat mieszkaniowych przewiduje również częściowy zwrot podatku VAT zapłaconego za materiały wykorzystane przy budowie domu. Po zmianach MdM-u z września 2015 roku, zasady tego zwrotu stały się bardziej korzystne dla rodzin wychowujących przynajmniej troje dzieci. Warto zatem zaprezentować wymagania, jakie obecnie muszą spełnić osoby wnioskujące o zwrot VAT-u w ramach programu Mieszkanie dla Młodych.

MdM - od 2015 r. wielodzietnych rodzin nie dotyczą m.in. limity wieku beneficjentów …

Na wstępie trzeba nadmienić, że wraz z wprowadzeniem programu MdM, został zakończony powszechny zwrot podatku VAT od materiałów budowlanych. Obecnie taki zwrot można jeszcze uzyskać na zasadzie praw nabytych (tzn. za materiały kupione do końca 2013 r.). Co ważne, ustawodawca przewidział graniczne terminy wnioskowania o zwrot. Przykładowo do końca 2016 r. na starych zasadach można było otrzymać zwrot za materiały kupione od 1 stycznia 2008 r. do 31 grudnia 2009 r. W 2017 r. upływa termin wnioskowania o zwrot podatku VAT dotyczącego zakupów z lat 2010 - 2011.

W przypadku materiałów budowlanych kupionych od 1 stycznia 2014 roku, zwrot VAT-u jest możliwy tylko na zasadach określonych przez ustawę o MdM (ustawę z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi). Wspomniany akt prawny wskazuje, że część zapłaconego VAT-u może odzyskać wnioskodawca, który:

 • najwcześniej 1 stycznia 2014 r. otrzymał pozwolenie na planowane prace budowlane albo dokonał odpowiedniego zgłoszenia dotyczącego budowy
 • przeznaczył zakupione materiały budowlane na budowę (adaptację/rozbudowę/nadbudowę) pierwszego lokum (Uwaga: od 1 września 2015 r. wymóg budowy/adaptacji/rozbudowy/nadbudowy tylko pierwszego lokum nie dotyczy osób wychowujących przynajmniej troje dzieci)
 • uzyskał zgodę na prowadzoną inwestycję przed ukończeniem 36 roku życia (Uwaga: w przypadku małżonków, limitu wiekowego nie może przekroczyć przynajmniej jedna osoba, od 1 września 2015 r. limit wiekowy nie dotyczy osób wychowujących przynajmniej troje dzieci)
 • wykonywał prace budowlane przy domu albo mieszkaniu, którego powierzchnia nie przekracza limitów metrażowych programu MdM (patrz poniższa tabela)

Poniższa tabela przedstawia informacje na temat limitów metrażu w programie MdM. Te ograniczenia dotyczą zarówno prywatnych inwestorów wnioskujących o zwrot VAT-u, jak i nabywców domów oraz lokali. 

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spóźnienie się z wnioskiem o zwrot będzie miało bardzo przykre konsekwencje

Wnioskodawcy są uprawnieni do otrzymania zwrotu części podatku VAT za dany artykuł lub materiał budowlany tylko wtedy, gdy znajduje się on na specjalnej liście (zobacz: Obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 24 grudnia 2013 r.). Dodatkowo materiały i artykuły budowlane objęte zwrotem VAT-u, musiały posłużyć do realizacji jednej z poniższych inwestycji:

 • wzniesienia domu jednorodzinnego
 • nadbudowy albo rozbudowy budynku, który będzie spełniał cele mieszkaniowe
 • adaptacji budynku niemieszkalnego lub jego części (na cele mieszkaniowe)
 • adaptacji lokalu niemieszkalnego, który ma spełniać cele mieszkaniowe

Osoba ubiegająca się o zwrot VAT-u, powinna posiadać faktury dokumentujące zakup materiałów i artykułów budowlanych. Kopię tych faktur razem z pozwoleniem na budowę oraz formularzem VZM-1, trzeba złożyć w urzędzie skarbowym do końca roku, w którym rozpoczęło się użytkowanie domu lub lokalu. Spóźnienie podatnika przekreśla szanse na uzyskanie zwrotu podatku VAT.  

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Fiskus niestety ogranicza maksymalną wartość zwrotu podatkowego za materiały

Każda osoba zainteresowana zwrotem VAT-u na nowych warunkach, powinna również znać zasady obliczania sumy oddawanej przez urząd skarbowy. Wspomniany zwrot ustala się jako 65,22% podatku od towarów i usług, który według stawki 23% zapłacił nabywca. Fiskus niestety ogranicza wartość zwrotu możliwą do uzyskania przez beneficjenta MdM-u. Aktualny limit zwrotu oblicza się przy zastosowaniu poniższego wzoru:

Maksymalna wartość zwracanego podatku VAT = 12,195% x 70 mkw. x cena 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowana na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych ostatnio ogłoszona przed kwartałem złożenia wniosku (3976 zł/mkw. dla wniosków składanych w I kw. 2017 r.)

Trzeba wiedzieć, że małżonkowie nie mogą liczyć na podwojenie powyższego limitu albo łącznej wartości zwracanego podatku. W ramach podsumowania warto zaprezentować przykład, który tłumaczy zasady obliczania zwrotu należnego małżonkom (patrz poniżej).

Młodzi małżonkowie wychowujący jedno dziecko, ubiegają się o częściowy zwrot zapłaconego VAT-u po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie wybudowanego domu jednorodzinnego (powierzchnia użytkowa: 99 mkw.). Przykładowi wnioskodawcy ustalili, że spełniają ustawowe wymogi uzyskania zwrotu i obliczyli 65,22% podatku VAT od materiałów i artykułów budowlanych uwzględnionych w wykazie Ministra Infrastruktury i Rozwoju (30 000 zł). Limit zwrotu obowiązujący w I kw. 2017 r. wynosi 33 941 zł (12,195% x 70 mkw. x 3976 zł/mkw.). Tak więc przykładowi małżonkowie będą mogli uzyskać zwrot podatku VAT w pełnej wysokości.

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Reklama
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ryzyko podatkowe można ubezpieczyć. W jakim zakresie?

  Liczne zmiany przepisów i niejednolite interpretacje i orzeczenia w sprawach podatkowych to codzienność polskich podatników, firm i księgowych. Nie wszyscy wiedzą, że można ubezpieczyć się od ryzyka podatkowego. Ubezpieczyciele oferują w tym zakresie kompleksową ochronę ubezpieczeniową, np. ochronę skarbową dla osób fizycznych odpowiedzialnych za finanse (dot. ryzyka kar z kks), czy ochronę podatkową uruchamianą w ramach sporów podatników z organami podatkowymi. 

  Czy wynagrodzenie za funkcje kierownicze w pracach B+R stanowi koszt kwalifikowany?

  Wynagrodzenie za funkcje kierownicze i nadzorcze w pracach B+R stanowi koszt kwalifikowany.

  Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik 7 czerwca 2023 r.

  ZUS poinformował o wdrożeniu nowej metryki programu Płatnik, które ma mieć miejsce 7 czerwca 2023 r. w godzinach wieczornych.

  Dywidenda rzeczowa - skutki podatkowe w CIT po stronie spółki wypłacającej dywidendę

  Jakie skutki podatkowe w podatku dochodowym wywołuje dywidenda rzeczowa po stronie spółki wypłacającej dywidendę?

  Slim VAT 3 - Kawa z INFORLEX 13 czerwca 2023 r.

  Kawa z INFORLEX to cykl bezpłatnych spotkań online. Spotkania odbywają się w formule „na żywo” w wybrane wtorki o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 13 czerwca br. tematem spotkania będzie Slim VAT 3.

  Fiskus chce wiedzieć kto sprzedaje towary i usługi w internecie a nie płaci podatków. Wdrożenie dyrektywy DAC7 od 1 września 2023 r.

  Ministerstwo Finansów pracuje nad ustawą, która zobowiąże operatorów platform cyfrowych do raportowania organom podatkowym o aktywnych sprzedawcach, m.in. tych, którzy dokonali co najmniej 30 transakcji w roku lub sprzedali towary za więcej niż 2 tys. euro. Raportowane będą też dane osób, które za pośrednictwem platformy wynajmą np. swoje mieszkanie - informuje dyrektor Departamentu Polityki Podatkowej w Ministerstwie Finansów Marcin Lachowicz. 

  Stopy procentowe NBP bez zmian w czerwcu 2023 r.

  Rada Polityki Pieniężnej w czasie posiedzenia w dniach 5-6 czerwca 2023 r. nie podjęła decyzji o zmianie wysokości żadnej stopy procentowej NBP. Stopa referencyjna wynosi nadal 6,75 proc.

  Czy zwrot nadpłaty składki zdrowotnej jest przychodem?

  Przedsiębiorcy czekają na zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej. Powstaje jednak pytanie, czy środki, które oddaje ZUS, powinny zostać uznane za przychód przedsiębiorstwa. Wszystko zależy od wybranej metody rozliczania podatku.

  Czy drobny producent wina ma obowiązek stosowania e-SAD?

  W komunikacie z 5 czerwca 2023 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że służby Komisji Europejskiej potwierdziły, że brak jest podstaw do zwolnienia drobnych producentów wina z wymogów określonych w art. 33-43 dyrektywy 2020/262, w tym z obowiązku stosowania e-SAD przy przemieszczaniu wewnątrzwspólnotowym poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyprodukowanego przez nich wina oraz posiadania numeru akcyzowego uprawnionego/certyfikowanego wysyłającego.

  Żarty z okazji Międzynarodowego Dnia Księgowego 2023

  To dziś już dziś! Międzynarodowy Dzień Księgowego. Dziękujemy za Waszą ciężką pracę i zaangażowanie i za to, że zawsze można na Was liczyć. Zapraszamy do galerii pełnej humoru. 

  Księgowość nie jest nudna! Żarty prosto z biur rachunkowych

  Nie ustajemy w świętowaniu Międzynarodowego Dnia Księgowego. Następna porcja humoru jest już gotowa. Zapraszamy!
   

  Kaucja za butelki plastikowe, szklane i puszki od 2025 roku. Ile wyniesie?

  6 czerwca 2023 r. Rada Ministrów przyjęła i skierowała do Sejmu projekt ustawy o wprowadzeniu systemu kaucyjnego. System kaucyjny ma objąć od 2025 roku, np. butelki z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku do 3 l, szklane wielokrotnego użytku do 1,5 l i puszki metalowe do 1 l.

  Usługi dla stałego miejsca prowadzenia działalności pod lupą NSA

  Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrzył skargę kasacyjną spółki, która toczyła spór z organem podatkowym w zakresie miejsca rozliczania VAT od usług wsparcia (orzeczenie z 14 lutego 2023 r., sygnatura I FSK 1794/19).

  Liczy się humor, czyli księgowy też człowiek!

  U nas Międzynarodowy Dzień Księgowego trwa cały tydzień! Kolejny zestaw żartów prosto od księgowych już na Was czeka!

  Nowelizacja SLIM VAT 3 to także zmiany w PIT, wyższe kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn i odroczenie obowiązku wysyłania JPK_PIT i JPK_CIT

  W dniu 1 czerwca 2023 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (zwana potocznie SLIM VAT 3). Ta nowelizacja zawiera nie tylko zmiany w podatku VAT ale także kilka zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) i wyższe kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn. Przesunięto o rok obowiązek wysyłania JPK_PIT i JPK_CIT.

  Księgowość to fundament rozwoju firmy

  Zarówno w małych firmach, jak i w międzynarodowych przedsiębiorstwach, dział księgowości odgrywa kluczową rolę w zakresie zarządzania finansami i zapewnianiu przejrzystości informacji finansowych. Obchodzony 9 czerwca Dzień Księgowego to doskonała okazja, aby uznać i docenić wkład grupy, która zapewnia solidne podstawy do podejmowania decyzji biznesowych w firmach.

  800 plus za styczeń 2024 r. może być wypłacone w lutym

  Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, który ma na celu podwyższenie świadczenia wychowawczego (tzw. 500 plus) do kwoty 800 zł miesięcznie od 2024 roku.

  "Ewa, nasza tęczowa księgowa". Historyjka napisana przez ChatGPT

  "Ewa, nasza tęczowa księgowa" - tak nazwaliśmy historyjkę o księgowej, którą napisał ChatGPT-4. Ciekawi jesteśmy jak Wam się spodoba i przede wszystkim, czy wywoła uśmiech na Waszych twarzach… a w których miejscach - to już sprawka sztucznej inteligencji!

  Przelewy bankowe w Boże Ciało 2023 i długi weekend 8-11 czerwca

  Jak działają międzybankowe systemy rozliczeniowe Elixir, Euro Elixir i Express Elixir w czasie Bożego Ciała (8 czerwca 2023 r.) i całego długiego weekendu 8-11 czerwca? Kiedy dojdzie do odbiorcy przelew bankowy wysłany w Boże Ciało?

  Księgowość na wesoło. Żarty z okazji Międzynarodowego Dnia Księgowego

  Międzynarodowy Dzień Księgowego już w najbliższy piątek - 9 czerwca. My zaczynamy świętowanie już od dziś i mamy dla Was, drodzy Księgowi i Księgowe, kolejną porcję dowcipów prosto z biur rachunkowych. Bo liczy się humor!

  WIRON stosowany do prefinansowania PROW 2014-2020 od 1 września 2023 r.

  Nowy wskaźnik referencyjny WIRON, który ma zastąpić dotychczasowy WIBOR, będzie stosowany przy prefinansowaniu działań w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Tak przewiduje zakłada projekt rozporządzenia opublikowany 24 maja 2023 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

  Od początku 2023 roku spadają wskaźniki WIBOR i WIRON. Co dalej?

  Trzymiesięczny WIRON spadł od początku 2023 roku z 6,18 proc. do 5,83 proc. W tym samym czasie WIBOR 3M stopniał o 10 pkt bazowych (do 6,9 proc.). Jeśli sytuacja się nie zmieni, inwestorzy po zaplanowanej na 1 stycznia 2025 r. tranzycji, będą zarabiali mniej.

  Prezydent podpisał ustawę SLIM VAT 3. Jakie zmiany i od kiedy?

  Prezydent podpisał ustawę znaną jako SLIM VAT 3. Na mocy nowych przepisów zwiększony został m.in. limit dla podatników, którzy mogą korzystać z metody kasowej rozliczania podatku VAT oraz rozliczać się kwartalnie. Próg przychodowy wzrósł z 1,2 miliona do 2 milionów euro. Ustawa wejdzie w życie 1 lipca. Jej celem jest uproszczenie regulacji podatkowych i ułatwienie prowadzenia działalności przedsiębiorcom. Jakie zmiany na nich czekają?

  Domy seniora z preferencyjną stawką podatku od nieruchomości

  Zapadł ważny wyrok dla praktyki naliczania stawki podatku od nieruchomości dla działalności opiekuńczej (domów seniora). Chodzi o wyrok z dnia 23 maja 2023 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie w sprawie o sygn. I SA/ Kr 250/23.

  Pomysły na prezent dla współpracownika odchodzącego na emeryturę

  Prezent dla współpracownika odchodzącego na emeryturę to sympatyczny gest i podziękowanie za dotychczasową wspólną pracę. Ale co kupić? Przygotowaliśmy kilka pomysłów.