REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W MdM-ie oprócz dopłaty uzyskamy zwrot VAT-u

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
W MdM-ie oprócz dopłaty uzyskamy zwrot VAT-u
W MdM-ie oprócz dopłaty uzyskamy zwrot VAT-u
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W kontekście programu Mieszkanie dla Młodych, dużo mówi się o wyczerpaniu kolejnych puli środków oraz limitach dofinansowania wkładu własnego. Dlatego wielu Polaków nawet nie zdaje sobie sprawy, że wspomniany program oprócz dopłat mieszkaniowych przewiduje również częściowy zwrot podatku VAT zapłaconego za materiały wykorzystane przy budowie domu. Po zmianach MdM-u z września 2015 roku, zasady tego zwrotu stały się bardziej korzystne dla rodzin wychowujących przynajmniej troje dzieci. Warto zatem zaprezentować wymagania, jakie obecnie muszą spełnić osoby wnioskujące o zwrot VAT-u w ramach programu Mieszkanie dla Młodych.

MdM - od 2015 r. wielodzietnych rodzin nie dotyczą m.in. limity wieku beneficjentów …

Na wstępie trzeba nadmienić, że wraz z wprowadzeniem programu MdM, został zakończony powszechny zwrot podatku VAT od materiałów budowlanych. Obecnie taki zwrot można jeszcze uzyskać na zasadzie praw nabytych (tzn. za materiały kupione do końca 2013 r.). Co ważne, ustawodawca przewidział graniczne terminy wnioskowania o zwrot. Przykładowo do końca 2016 r. na starych zasadach można było otrzymać zwrot za materiały kupione od 1 stycznia 2008 r. do 31 grudnia 2009 r. W 2017 r. upływa termin wnioskowania o zwrot podatku VAT dotyczącego zakupów z lat 2010 - 2011.

Autopromocja

W przypadku materiałów budowlanych kupionych od 1 stycznia 2014 roku, zwrot VAT-u jest możliwy tylko na zasadach określonych przez ustawę o MdM (ustawę z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi). Wspomniany akt prawny wskazuje, że część zapłaconego VAT-u może odzyskać wnioskodawca, który:

 • najwcześniej 1 stycznia 2014 r. otrzymał pozwolenie na planowane prace budowlane albo dokonał odpowiedniego zgłoszenia dotyczącego budowy
 • przeznaczył zakupione materiały budowlane na budowę (adaptację/rozbudowę/nadbudowę) pierwszego lokum (Uwaga: od 1 września 2015 r. wymóg budowy/adaptacji/rozbudowy/nadbudowy tylko pierwszego lokum nie dotyczy osób wychowujących przynajmniej troje dzieci)
 • uzyskał zgodę na prowadzoną inwestycję przed ukończeniem 36 roku życia (Uwaga: w przypadku małżonków, limitu wiekowego nie może przekroczyć przynajmniej jedna osoba, od 1 września 2015 r. limit wiekowy nie dotyczy osób wychowujących przynajmniej troje dzieci)
 • wykonywał prace budowlane przy domu albo mieszkaniu, którego powierzchnia nie przekracza limitów metrażowych programu MdM (patrz poniższa tabela)

Poniższa tabela przedstawia informacje na temat limitów metrażu w programie MdM. Te ograniczenia dotyczą zarówno prywatnych inwestorów wnioskujących o zwrot VAT-u, jak i nabywców domów oraz lokali. 

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spóźnienie się z wnioskiem o zwrot będzie miało bardzo przykre konsekwencje

Wnioskodawcy są uprawnieni do otrzymania zwrotu części podatku VAT za dany artykuł lub materiał budowlany tylko wtedy, gdy znajduje się on na specjalnej liście (zobacz: Obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 24 grudnia 2013 r.). Dodatkowo materiały i artykuły budowlane objęte zwrotem VAT-u, musiały posłużyć do realizacji jednej z poniższych inwestycji:

 • wzniesienia domu jednorodzinnego
 • nadbudowy albo rozbudowy budynku, który będzie spełniał cele mieszkaniowe
 • adaptacji budynku niemieszkalnego lub jego części (na cele mieszkaniowe)
 • adaptacji lokalu niemieszkalnego, który ma spełniać cele mieszkaniowe

Osoba ubiegająca się o zwrot VAT-u, powinna posiadać faktury dokumentujące zakup materiałów i artykułów budowlanych. Kopię tych faktur razem z pozwoleniem na budowę oraz formularzem VZM-1, trzeba złożyć w urzędzie skarbowym do końca roku, w którym rozpoczęło się użytkowanie domu lub lokalu. Spóźnienie podatnika przekreśla szanse na uzyskanie zwrotu podatku VAT.  

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Fiskus niestety ogranicza maksymalną wartość zwrotu podatkowego za materiały

Każda osoba zainteresowana zwrotem VAT-u na nowych warunkach, powinna również znać zasady obliczania sumy oddawanej przez urząd skarbowy. Wspomniany zwrot ustala się jako 65,22% podatku od towarów i usług, który według stawki 23% zapłacił nabywca. Fiskus niestety ogranicza wartość zwrotu możliwą do uzyskania przez beneficjenta MdM-u. Aktualny limit zwrotu oblicza się przy zastosowaniu poniższego wzoru:

Maksymalna wartość zwracanego podatku VAT = 12,195% x 70 mkw. x cena 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowana na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych ostatnio ogłoszona przed kwartałem złożenia wniosku (3976 zł/mkw. dla wniosków składanych w I kw. 2017 r.)

Trzeba wiedzieć, że małżonkowie nie mogą liczyć na podwojenie powyższego limitu albo łącznej wartości zwracanego podatku. W ramach podsumowania warto zaprezentować przykład, który tłumaczy zasady obliczania zwrotu należnego małżonkom (patrz poniżej).

Młodzi małżonkowie wychowujący jedno dziecko, ubiegają się o częściowy zwrot zapłaconego VAT-u po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie wybudowanego domu jednorodzinnego (powierzchnia użytkowa: 99 mkw.). Przykładowi wnioskodawcy ustalili, że spełniają ustawowe wymogi uzyskania zwrotu i obliczyli 65,22% podatku VAT od materiałów i artykułów budowlanych uwzględnionych w wykazie Ministra Infrastruktury i Rozwoju (30 000 zł). Limit zwrotu obowiązujący w I kw. 2017 r. wynosi 33 941 zł (12,195% x 70 mkw. x 3976 zł/mkw.). Tak więc przykładowi małżonkowie będą mogli uzyskać zwrot podatku VAT w pełnej wysokości.

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

REKLAMA