| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Jak dokumentować dostawę towarów

Jak dokumentować dostawę towarów

Przedsiębiorca prowadzi mały zakład produkcyjno – usługowo – handlowy. W ramach tej działalności przyjął zamówienie na dostawę konstrukcji stalowych. Kontrahent składając zamówienie dokonał zapłaty zaliczki w wysokości 10 % brutto wartości całego zamówienia. Reszta należności ma zostać przez niego uregulowana po odbiorze całego towaru. Jak w tej sytuacji należy udokumentować tę transakcję i kiedy dla przedsiębiorcy powstanie obowiązek podatkowy w VAT.

W powyżej przedstawionym stanie faktycznym obowiązek podatkowy od pobranej zaliczki powstanie z chwilą jej otrzymania. Należy tutaj bowiem zwrócić uwagę, na treść przepisów ustawy o VAT, zgodne z którymi, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Jak rozumiem pozostała część należności ma zostać zapłacona dopiero po wydaniu wszystkich pozostałych konstrukcji stalowych kontrahentowi, zatem obowiązek podatkowy w stosunku do pozostałej części należności powstanie z chwilą wystawienia faktury dokumentującej dostawę towaru, nie później jednak niż w siódmym dniu, licząc od dnia wydania towaru.

Należy tutaj zwrócić uwagę na to, że sprzedaż ma miejsce pomiędzy podatnikami VAT i powinna być udokumentowana fakturą VAT. Z tego też względu nie znajdzie tutaj zastosowania ogólna zasada, zgodnie z którą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru.

Pobranie zaliczki powinno zostać udokumentowane za pomocą faktury zaliczkowej wystawionej przez przedsiębiorcę w terminie do siódmego dnia od dnia otrzymania zaliczki.

Po wydaniu towaru przedsiębiorca powinien wystawić fakturę z tytułu dostawy konstrukcji stalowych na zasadach ogólnych, z tym że sumę wartości towarów należy pomniejszyć o wartość otrzymanej zaliczki, a kwotę podatku należy pomniejszyć o kwotę podatku wykazanego w fakturze zaliczkowej.

Taka faktura powinna zawierać w swojej treści również znak lub numer wystawionej faktury zaliczkowej. Fakturę taką przedsiębiorca powinien wystawić najpóźniej do siódmego dnia od dnia wydania konstrukcji stalowych.


Waldemar Żuchowski

Ekspert podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK