Jak dokumentować dostawę towarów
REKLAMA
REKLAMA
W powyżej przedstawionym stanie faktycznym obowiązek podatkowy od pobranej zaliczki powstanie z chwilą jej otrzymania. Należy tutaj bowiem zwrócić uwagę, na treść przepisów ustawy o VAT, zgodne z którymi, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.
REKLAMA
Jak rozumiem pozostała część należności ma zostać zapłacona dopiero po wydaniu wszystkich pozostałych konstrukcji stalowych kontrahentowi, zatem obowiązek podatkowy w stosunku do pozostałej części należności powstanie z chwilą wystawienia faktury dokumentującej dostawę towaru, nie później jednak niż w siódmym dniu, licząc od dnia wydania towaru.
Należy tutaj zwrócić uwagę na to, że sprzedaż ma miejsce pomiędzy podatnikami VAT i powinna być udokumentowana fakturą VAT. Z tego też względu nie znajdzie tutaj zastosowania ogólna zasada, zgodnie z którą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru.
Pobranie zaliczki powinno zostać udokumentowane za pomocą faktury zaliczkowej wystawionej przez przedsiębiorcę w terminie do siódmego dnia od dnia otrzymania zaliczki.
Po wydaniu towaru przedsiębiorca powinien wystawić fakturę z tytułu dostawy konstrukcji stalowych na zasadach ogólnych, z tym że sumę wartości towarów należy pomniejszyć o wartość otrzymanej zaliczki, a kwotę podatku należy pomniejszyć o kwotę podatku wykazanego w fakturze zaliczkowej.
Taka faktura powinna zawierać w swojej treści również znak lub numer wystawionej faktury zaliczkowej. Fakturę taką przedsiębiorca powinien wystawić najpóźniej do siódmego dnia od dnia wydania konstrukcji stalowych.
Waldemar Żuchowski
Ekspert podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat