REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy spółka powinna zapłacić odsetki od nieterminowej zapłaty podatku

ŁZ
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Naczelnik urzędu skarbowego określił spółce zobowiązanie w podatku dochodowym ze względu na zaliczenie do kosztów podatkowych wydatków, które nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów. Spółka odwołała się jednak od tej decyzji do dyrektora izby skarbowej. Podatek, który wynikał z decyzji naczelnika US, zapłaciła jednak po terminie. Czy powinna zapłacić również odsetki wynikające z nieterminowego uregulowania zobowiązania?

MARIUSZ GUMOLA

Autopromocja

doradca podatkowy, Kancelaria Podatkowa Ożóg i Wspólnicy

Tak

Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, od zaległości podatkowych nalicza się odsetki za zwłokę.

Różnica między kwotą zobowiązania wynikającego z decyzji naczelnika urzędu skarbowego a wysokością zobowiązania wykazanego przez spółkę w zeznaniu rocznym stanowi zaległość podatkową. Natomiast zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, od zaległości podatkowych nalicza się odsetki za zwłokę. Co prawda, od tej zasady są przewidziane pewne wyjątki, jednakże z treści pytania nie wynika, aby mogły one mieć zastosowanie w analizowanym stanie faktycznym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Choć decyzja naczelnika urzędu skarbowego jest nieostateczna (spółka wniosła od niej odwołanie), do czasu jej ewentualnego uchylenia należy przyjmować, iż prawidłowa wysokość podatku wynika właśnie z tej decyzji, a nie ze złożonego uprzednio zeznania podatkowego. Nieostateczne decyzje podatkowe mogą podlegać natychmiastowemu wykonaniu (w tym w drodze egzekucji administracyjnej), gdyż wniesienie odwołania nie wstrzymuje ich wykonania. Dlatego też podatnicy, w celu uniknięcia ujemnych skutków postępowania egzekucyjnego, często dobrowolnie regulują kwotę podatku wynikającą z decyzji podatkowej organu I instancji, pomimo zaskarżenia takiej decyzji w drodze odwołania. Tak też zrobiła spółka w opisywanej sytuacji.

Należy jednak zauważyć, iż na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych decyzja weryfikująca prawidłowość rozliczenia podatku przez podatnika jest decyzją określającą (deklaratoryjną). Oznacza to, że nie tworzy ona żadnego nowego zobowiązania podatkowego, lecz jedynie potwierdza, że zobowiązanie podatkowe powstało już wcześniej, określając równocześnie jego prawidłową wysokość. W podatku dochodowym zobowiązanie podatkowe powstaje bowiem z mocy samego prawa, tj. z dniem zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa podatkowa wiąże powstanie takiego zobowiązania (zdarzeniem tym jest osiągnięcie dochodu w roku podatkowym). W takim przypadku na podatniku ciąży obowiązek samodzielnego obliczenia i wpłacenia należnego podatku w przewidzianym terminie. Skutek wydania decyzji dotyczącej podatku dochodowego jest zatem taki, że podatnik post factum dowiaduje się, w jakiej wysokości powinien już wcześniej (tj. w obowiązującym go terminie płatności) uregulować zobowiązanie w tym podatku. W rezultacie, nie sposób mówić o terminie, w jakim powinna nastąpić zapłata zaległości podatkowej wynikającej z decyzji określającej, gdyż kwota ta powinna być uregulowana przez podatnika już w momencie dokonywania pierwotnego rozliczenia podatku. Tym samym, doręczenie spółce decyzji naczelnika urzędu skarbowego nie spowodowało powstania jakiegokolwiek nowego terminu do uregulowania zaległości podatkowej wymierzonej tą decyzją.

W związku z powyższym, w analizowanym stanie faktycznym odsetki za zwłokę powinny zostać naliczone za cały okres istnienia zaległości podatkowej wynikającej z zaskarżonej decyzji, tj. od dnia następującego po dniu upływu terminu płatności podatku (terminem tym był termin do złożenia zeznania rocznego) do dnia zapłaty zaległego podatku, włącznie z tym dniem. Odsetki za zwłokę co do zasady są naliczane przez samego podatnika. Są one płatne bez wezwania organu podatkowego. Oznacza to, że spółka powinna samodzielnie obliczyć należne odsetki za zwłokę na dzień zapłaty zaległości podatkowej oraz wpłacić je wraz z kwotą tej zaległości.

(ŁZ)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  REKLAMA