REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy spółka powinna zapłacić odsetki od nieterminowej zapłaty podatku

ŁZ
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Naczelnik urzędu skarbowego określił spółce zobowiązanie w podatku dochodowym ze względu na zaliczenie do kosztów podatkowych wydatków, które nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów. Spółka odwołała się jednak od tej decyzji do dyrektora izby skarbowej. Podatek, który wynikał z decyzji naczelnika US, zapłaciła jednak po terminie. Czy powinna zapłacić również odsetki wynikające z nieterminowego uregulowania zobowiązania?

MARIUSZ GUMOLA

REKLAMA

Autopromocja

doradca podatkowy, Kancelaria Podatkowa Ożóg i Wspólnicy

Tak

Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, od zaległości podatkowych nalicza się odsetki za zwłokę.

Różnica między kwotą zobowiązania wynikającego z decyzji naczelnika urzędu skarbowego a wysokością zobowiązania wykazanego przez spółkę w zeznaniu rocznym stanowi zaległość podatkową. Natomiast zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, od zaległości podatkowych nalicza się odsetki za zwłokę. Co prawda, od tej zasady są przewidziane pewne wyjątki, jednakże z treści pytania nie wynika, aby mogły one mieć zastosowanie w analizowanym stanie faktycznym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Choć decyzja naczelnika urzędu skarbowego jest nieostateczna (spółka wniosła od niej odwołanie), do czasu jej ewentualnego uchylenia należy przyjmować, iż prawidłowa wysokość podatku wynika właśnie z tej decyzji, a nie ze złożonego uprzednio zeznania podatkowego. Nieostateczne decyzje podatkowe mogą podlegać natychmiastowemu wykonaniu (w tym w drodze egzekucji administracyjnej), gdyż wniesienie odwołania nie wstrzymuje ich wykonania. Dlatego też podatnicy, w celu uniknięcia ujemnych skutków postępowania egzekucyjnego, często dobrowolnie regulują kwotę podatku wynikającą z decyzji podatkowej organu I instancji, pomimo zaskarżenia takiej decyzji w drodze odwołania. Tak też zrobiła spółka w opisywanej sytuacji.

Należy jednak zauważyć, iż na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych decyzja weryfikująca prawidłowość rozliczenia podatku przez podatnika jest decyzją określającą (deklaratoryjną). Oznacza to, że nie tworzy ona żadnego nowego zobowiązania podatkowego, lecz jedynie potwierdza, że zobowiązanie podatkowe powstało już wcześniej, określając równocześnie jego prawidłową wysokość. W podatku dochodowym zobowiązanie podatkowe powstaje bowiem z mocy samego prawa, tj. z dniem zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa podatkowa wiąże powstanie takiego zobowiązania (zdarzeniem tym jest osiągnięcie dochodu w roku podatkowym). W takim przypadku na podatniku ciąży obowiązek samodzielnego obliczenia i wpłacenia należnego podatku w przewidzianym terminie. Skutek wydania decyzji dotyczącej podatku dochodowego jest zatem taki, że podatnik post factum dowiaduje się, w jakiej wysokości powinien już wcześniej (tj. w obowiązującym go terminie płatności) uregulować zobowiązanie w tym podatku. W rezultacie, nie sposób mówić o terminie, w jakim powinna nastąpić zapłata zaległości podatkowej wynikającej z decyzji określającej, gdyż kwota ta powinna być uregulowana przez podatnika już w momencie dokonywania pierwotnego rozliczenia podatku. Tym samym, doręczenie spółce decyzji naczelnika urzędu skarbowego nie spowodowało powstania jakiegokolwiek nowego terminu do uregulowania zaległości podatkowej wymierzonej tą decyzją.

W związku z powyższym, w analizowanym stanie faktycznym odsetki za zwłokę powinny zostać naliczone za cały okres istnienia zaległości podatkowej wynikającej z zaskarżonej decyzji, tj. od dnia następującego po dniu upływu terminu płatności podatku (terminem tym był termin do złożenia zeznania rocznego) do dnia zapłaty zaległego podatku, włącznie z tym dniem. Odsetki za zwłokę co do zasady są naliczane przez samego podatnika. Są one płatne bez wezwania organu podatkowego. Oznacza to, że spółka powinna samodzielnie obliczyć należne odsetki za zwłokę na dzień zapłaty zaległości podatkowej oraz wpłacić je wraz z kwotą tej zaległości.

(ŁZ)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

REKLAMA

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

REKLAMA