Likwidacja działalności gospodarczej opodatkowanej w formie zryczałtowanej
REKLAMA
REKLAMA
Spis z natury jest sporządzany na dzień likwidacji i obejmuje towary handlowe, materiały (surowce) podstawowe i pomocnicze, półwyroby, wyroby gotowe, braki i odpadki (§ 27 ust. 1 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów).
REKLAMA
Polecamy: serwis Ryczałt
W odróżnieniu od innych przypadków, w których przedsiębiorca opodatkowany ryczałtem sporządza remanent, remanent likwidacyjny obejmuje również rzeczowe składniki majątku, związane z wykonywaną działalnością, niebędące środkami trwałymi, zaliczane do wyposażenia.
Spis z natury powinien zawierać co najmniej następujące dane:
- nazwisko i imię właściciela zakładu (nazwę firmy),
- datę sporządzenia spisu,
- numer kolejny pozycji arkusza spisu z natury,
- szczegółowe określenie towaru i innych składników majątkowych,
- jednostkę miary,
- ilość stwierdzoną w czasie spisu,
- cenę w złotych i groszach za jednostkę miary,
- wartość wynikającą z przemnożenia ilości towaru przez jego cenę jednostkową,
- łączną wartość spisu z natury,
- klauzulę "Spis zakończono na pozycji...",
- podpisy osób sporządzających spis oraz podpis właściciela zakładu (wspólników) (por. § 28 rozporządzenia).
Towary i inne składniki majątku objęte spisem z natury należy wycenić (§ 29 rozporządzenia) według cen zakupu albo według cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, jeżeli są one niższe od cen zakupu, oraz w przypadku, gdy nie jest możliwe ustalenie ceny zakupu.
Cena zakupu to cena, jaką nabywca płaci za zakupione składniki majątku, pomniejszona o podatek od towarów i usług, podlegający odliczeniu, a przy imporcie – powiększoną o należne cło i podatek akcyzowy, opłaty wyrównawcze oraz opłaty celne dodatkowe.
W przypadku otrzymania składnika majątku w drodze darowizny lub spadku jest to wartość odpowiadającą cenie zakupu takiego samego lub podobnego składnika.
Polecamy: Kiedy można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem
Likwidujący działalność podatnik nie musi dokonywać wyceny w dniu sporządzenia spisu – ma na to 14 dni od dnia zakończenia tego spisu (czyli od dnia likwidacji).
REKLAMA
Spis z natury należy wpisać w ewidencji przychodów. Można to zrobić na dwa sposoby: albo według poszczególnych rodzajów składników spisu, albo w jednej pozycji (sumie) – w tym drugim przypadku koniecznej jest sporządzenie na podstawie spisu odrębnego zestawienia, szczegółowo prezentujących poszczególne składniki spisu. Zestawienie należy przechowywać łącznie z ewidencją.
Jednak sporządzenie remanentu likwidacyjnego nie oznacza konieczności wyliczenia i odprowadzenia podatku – tak jak to jest w przypadku podatników likwidujących działalność opodatkowaną na zasadach ogólnych.
Podatek będzie trzeba zapłacić dopiero w momencie sprzedaży towarów lub innych składników majątkowych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat