| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Działalność gospodarcza > Przychody ze szkolenia pilotów można opodatkować ryczałtem

Przychody ze szkolenia pilotów można opodatkować ryczałtem

Przychody ze świadczenia usług pilotowania samolotów oraz usług szkół pozwalających uzyskać zawodowe certyfikaty i uprawnienia w zakresie prowadzenia statków oraz w zakresie pilotażu - można opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest uproszczoną formą obliczania podatków, ponieważ podstawą opodatkowania jest przychód, a nie dochód. Przy ryczałcie ewidencjonowanym co do zasady kwoty przychodów nie obniża się o koszty uzyskania przychodów. Ryczałt skierowany jest do podatników, którzy prowadzą działalność gospodarczą o mniejszej skali. Zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne 8,5% stawką podatku można opodatkować między innymi przychody z działalności usługowej, w tym przychody z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Pilot i nauczyciel pilotów pyta o możliwość zastosowania ryczałtu

Z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej zwrócił się podatnik, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług pilotowania samolotów jak również szkolenia (teoretycznego oraz praktycznego) kandydatów na pilotów oraz innych pilotów samolotów. Kursanci po odbytym szkoleniu dostają stosowne dokumenty i skierowania uprawniające do podejścia do egzaminu państwowego. Wnioskodawca wymienionych usług nie będzie świadczył na rzecz obecnego bądź byłego pracodawcy. Obecnie wnioskodawca rozlicza się na podstawie podatkowej książki przychodów i rozchodów, stosując zasady ogólne PIT, a jego przychody nie przekroczą w 2019 roku kwoty 250 000 euro (co jest jednym z warunków stosowania ryczałtu).
Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem, czy będzie mógł od następnego (2020) roku rozliczać się stosując ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Nie wszystkie usługi można opodatkować ryczałtem

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 26 listopada 2019 r. (sygn.. 0115-KDIT3.4011.351.2019.1.JŁ) przypomniał, że niektóre przychody osiągane przez osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej (w tym działalności usługowej) mogą być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Jednakże ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wymienia enumeratywnie przesłanki, które wykluczają możliwość stosowania ryczałtu. Stanowi o tym art. 8 ww. ustawy. Zgodnie z tym przepisem w Załączniku nr 2 do ustawy zawarty jest wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z możliwości opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Usługi w zakresie pilotowania samolotów pasażerskich będących własnością innego podmiotu, które jak wskazał Wnioskodawca, mieszczą się w grupowaniu PKWiU 51.10.1 – „transport lotniczy pasażerski”, nie zostały wymienione w ww. załączniku nr 2 do ustawy. Dlatego też nie ma przeszkód, by przychody z tych usług były opodatkowane ryczałtem.

Natomiast pod pozycją 48. ww. załącznika nr 2 wymienione są usługi w zakresie edukacji  z wyłączeniem:

 - usług wychowania przedszkolnego (PKWiU 85.10.10.0),

- usług szkół pozwalających uzyskać zawodowe certyfikaty i uprawnienia w zakresie prowadzenia statków oraz w zakresie pilotażu (PKWiU ex 85.53.12.0).

Ustawodawca zatem co do zasady nie wyraża zgody na opodatkowanie ryczałtem działalności edukacyjnej, świadczenia usług szkoleniowych. Jednakże, jak wskazał Dyrektor KIS: „W objaśnieniach do tabeli podano, że wyłączenie nie dotyczy pozarolniczej działalności gospodarczej świadczonej w ramach wolnych zawodów. Stosownie do powyższych zapisów, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych mogą być objęte tylko usługi wychowania przedszkolnego oraz usługi szkół pozwalających uzyskać zawodowe certyfikaty i uprawnienia w zakresie prowadzenia statków oraz w zakresie pilotażu.”.

Podsumowując, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, zgodził się z wnioskodawcą, że przychody z jednoosobowej działalności gospodarczej, polegające na świadczeniu usług pilotowania samolotów, jak również przychody z usług szkolenia kandydatów na pilotów oraz pilotów samolotów, może rozliczać stosując zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych w stawce 8,5%.

Monika M .Brzostowska

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przychody ze szkolenia pilotów można opodatkować ryczałtem
Przychody ze szkolenia pilotów można opodatkować ryczałtem

INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Ekspert firmy Xella Polska

Eksperci Budowy SILKA YTONG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »