Kto może wybrać ryczałt
REKLAMA
REKLAMA
Ryczałt jako jedna z instytucji prawa podatkowego oznacza, że obliczanie należności podatkowych dokonywane jest bez ustalania podstawy opodatkowania na zasadach ogólnych, lecz w oparciu o przyjętą dla ryczałtu podstawę obliczania podatku. W tym przypadku, jak już wskazano powyżej, ryczałt jest fakultatywny i stanowi uprawnienie podatnika, z którego on może, lecz nie musi korzystać.
REKLAMA
Zgodnie z ustawą z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), która reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne, podatkowi zryczałtowanemu podlegają osoby fizyczne:
- prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą
- osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej
- będące osobami duchownymi
Polecamy: serwis PIT
Jak należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą?
Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku wskazują, że pojęcie to rozumieć należy rozumieć zgodnie z definicją zawartą w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wobec powyższego, pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:
- wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
- polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
- polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ). Przy czym za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
- odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
- są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
- wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością
W jakiej formie osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy. Wyróżnia się trzy formy ryczałtu, będą to:
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
- karta podatkowa
- zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów osób duchownych
Przychodów (dochodów) opodatkowanych w formach zryczałtowanych nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł podlegającymi opodatkowaniu na podstawie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zalety ryczałtu
Co do zasady podatnicy opodatkowani na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie mają obowiązku prowadzenia ksiąg, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.
Przeczytaj także: Kto może płacić ryczałt - limity obrotów przedsiębiorców
Jakie są wady ryczałtu
Nie uwzględnia kosztów uzyskania przychodu, ponadto podatnik musi zapłacić podatek dochodowy także w przypadku straty.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat