REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ryczałt 2022 - jak obliczać wysokość składki zdrowotnej?

Teresa Warska
 Systim
Księgowość przez Internet – online
Ryczałtowcy - jak obliczać wysokość składki zdrowotnej w 2022 roku?
Ryczałtowcy - jak obliczać wysokość składki zdrowotnej w 2022 roku?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wysokość składki zdrowotnej dla ryczałtowców. Marzec 2022 to pierwszy miesiąc, w którym podatnicy będą musieli zmierzyć się z ustaleniem wysokości składki zdrowotnej. W jaki sposób mogą ją obliczyć ryczałtowcy?

Jak obliczyć składkę zdrowotną na ryczałcie?

W świetle nowych przepisów Polskiego Ładu od stycznia 2022 zmianie uległa wysokość składki zdrowotnej. Choć w latach ubiegłych była ona stała, obecnie uzależniona jest ona od formy opodatkowania, a także wysokości przychodu. Z racji tego, iż zmiana objęła również przedsiębiorców na ryczałcie ewidencjonowanym, wielu z nich zastanawia się, jak obliczyć wymiar tejże składki.

Autopromocja

- Procent składki zdrowotnej dla tej formy opodatkowania nie ulega zmianie i wciąż wynosi 9 proc. Niemniej jej wysokość uzależniona jest obecnie od innej podstawy wymiaru. Tu bowiem wyznacznikiem jest przychód danego przedsiębiorcy, dla którego ustalono trzy limity – do 60 tys. złotych, pomiędzy 60 a 300 tys. złotych oraz powyżej 300 tys. złotych – mówi Teresa Warska, specjalista ds. księgowości w Systim.pl.

Trzy odrębne podstawy wymiaru składki to jednak nie koniec zmian, które czekają na ryczałtowców. Jak bowiem wskazuje art. 81 ust. 2e ustawy o ubezpieczeniu zdrowotnym, koniecznym stało się ustalanie rocznej wysokości składki zdrowotnej, która będzie porównywana do sumy miesięcznych składek.

- Na mocy nowych przepisów wprowadzono mechanizm dwukrotnego obliczania składki zdrowotnej za dany rok kalendarzowy. Sprawia to, że ustalenie wymiaru składki zdrowotnej składa się z dwóch etapów. Jednym z nich jest bieżące obliczanie miesięcznej wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, drugim zaś jest określenie wysokości tejże składki za cały poprzedni rok po zakończeniu roku bieżącego – tłumaczy Warska z Systim.pl

Co istotne, jeśli suma miesięcznych składek będzie mniejsza od rocznej składki, przedsiębiorca będzie zobligowany do dopłaty różnicy, zaś w przypadku, gdy składka będzie większa niż suma miesięcznych składek, wtedy nastąpi zwrot różnicy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak obliczyć podstawę składki zdrowotnej 2022?

Jak wskazuje ustawa o Polskim Ładzie, za podstawę ustalenia wysokości składki zdrowotnej dla ryczałtowców należy przyjąć przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw z IV kw. poprzedniego roku, które - zgodnie z obwieszczeniem GUS - wyniosło w tym okresie 6221,04 złotych. To właśnie ta kwota jest obowiązującą przy wyliczeniach wymiaru powyżej wspomnianej składki. Co jednak w sytuacji, gdy przedsiębiorca przekroczy próg dochodowy w danym miesiącu?

- W takiej sytuacji podatnik rozlicza składkę na ubezpieczenie zdrowotne od podstawy wymiaru, która obowiązuje dla kolejnego progu. Jeśli zdarzy się jednak, że przekroczone zostaną kwoty przychodu albo 60 tysięcy bądź 300 tysięcy, wtedy przedsiębiorca nie koryguje rozliczeń za poprzednie miesiące – dodaje ekspertka.

Na koniec warto nadmienić, że przy obliczaniu wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne można odliczyć – od podstawy wymiaru – opłacone przez podatnika składki na ubezpieczenie społeczne. Przedsiębiorca nie uwzględnia również przychodów osiągniętych w okresie zawieszenia działalności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  REKLAMA