| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Stawki i rozliczenia > Jaka stawka ryczałtu przy wykonywaniu instalacji wodnych, kanalizacyjnych, cieplnych i gazowych

Jaka stawka ryczałtu przy wykonywaniu instalacji wodnych, kanalizacyjnych, cieplnych i gazowych

Chciałbym w 2010 zacząć działalność polegającą na wykonywaniu instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych. Czy mogę opodatkować tą działalność ryczałtem. Jeżeli tak, to jaką stawką będzie opodatkowany mój przychód.

Tak – może Pan wybrać ryczałt ewidencjonowany i płacić go wg stawki 5,5%.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne działalność usługowa oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) ww. ustawy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych od przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton – wynosi 5,5% przychodu.

Przepisy ustawy o ryczałcie nie uzależniają stawek podatku od przychodów z robót budowlanych od tego, czy są one wykonywane przy wykorzystaniu materiałów własnych, czy powierzonych.

Przez roboty budowlane należy rozumieć czynności wymienione w sekcji F, dziale 45 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Dział ten obejmuje prace związane z przygotowaniem terenu pod budowę, roboty fundamentowe, wykonywanie elementów nośnych, przegród budowlanych, układanie i pokrywanie dachów, roboty montażowe, instalacyjne oraz wykończeniowe. 

Wspomniane w pytaniu usługi budowlane sklasyfikowane są właśnie wymienione (w sekcji F, dziale 45) pod symbolami PKWiU:
45.33 - roboty związane z instalacją grzewczą, wentylacyjną, wodno-kanalizacyjną i gazową,
45.33.3 - roboty związane z instalacją gazową,
45.33.2 - roboty związane z instalacją wodno-kanalizacyjną,
45.33.1 - roboty związane z instalacją grzewczą, wentylacyjną i klimatyzacyjną
45.34 - roboty budowlane instalacyjne, pozostałe.

Zatem dla robót budowlanych, wymienionych w dziale 45 PKWiU, stawka ryczałtu wynosi 5,5% przychodu, bez względu na to czy przy wykonaniu usług były wykorzystane materiały własne Wnioskodawcy, czy powierzone.

Podstawa prawna: art. 4 i art. 12 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego FORTUNA

Kompleksowa obsługa prawna firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »