Darowizny kościelne - odliczenie podatkowe z limitem lub bez
REKLAMA
REKLAMA
Nielimitowane odliczenie z tytułu darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą
Jest taka ulga podatkowa, która nie ma żadnych limitów. Otóż możemy odliczać od dochodu każdą kwotę darowiznyna działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych
REKLAMA
Chodzi tu o darowizny odliczane od dochodu przed opodatkowaniem na podstawie przepisów innych ustaw niż ustawa o PIT. Dotyczy to w szczególności ustaw regulujących stosunki RP z kościołami. Jedynym limitem ograniczającym odliczenie jest tu wysokość dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania.
Taką możliwość odliczenia potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z dnia 14 marca 2005 r. (sygn. akt FPS 5/04).
Są jednak 3 warunki skutecznego odliczenia:
1) musimy przekazać darowiznę na rzecz kościelnych osób prawnych wyszczególnionych w np. ustawie o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej (np. Caritas, parafie, zakony). Z darowizny musi wynikać wyraźnie, że jest ona dana na działalność charytatywno-opiekuńczą tych podmiotów.
2) musimy również dysponować, w momencie dokonywania odliczenia wystawionym przez obdarowanego, pokwitowaniem odbioru darowizny,
3) jesteśmy również zobligowani uzyskać sprawozdanie obdarowanego podmiotu o przeznaczeniu tej darowizny na tę działalność w okresie 2 lat od dnia przekazania darowizny.
Sprawozdanie to powinno jasno wskazywać, jakie kwoty, kiedy i na jaki cel zostaną wydatkowane.
Darowizna na cele kultu religijnego
Wypełniając PITa możemy pomniejszyć nasz dochód przed obliczeniem podatku również o dokonane darowizny na cele kultu religijnego. Można odliczyć darowizny dla kościołów, parafii, ale nie więcej jednak niż 6% dochodu.
Jako cele kultu religijnego uznawane są przez organy podatkowe (ustawa o PIT niestety nie definiuje tego pojęcia) np. budowa czy remont kościoła, zakup wyposażenia świątyni.
W umowie darowizny lub w tytule polecenia przelewu musimy wpisać „na cele kultu religijnego”. Możemy również dopisać konkretnie, że np. darujemy określoną kwotę „na budowę kościoła”.
Uwaga !
|
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat