| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > PIT 2012 - zwolnienia dla rodzin zastępczych i prowadzących rodzinne domy dziecka

PIT 2012 - zwolnienia dla rodzin zastępczych i prowadzących rodzinne domy dziecka

Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. Nr 149, poz. 887) wprowadza od 1 stycznia 2012 r. nowe zwolnienia podatkowe dla rodzin zastępczych, rodzin wspierających i osób prowadzących rodzinne domy dziecka.

- art. 156 ust. 4 (zwolnienie przez ośrodek adopcyjny z odpłatności za szkolenie dla kandydata do przysposobienia dziecka)

ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. Nr 149 poz. 887) oraz

b) środki finansowe na utrzymanie lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnego, o których mowa w art. 83 ust. 2 i art. 84 pkt 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej w części przysługującej na umieszczone w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka dzieci i osoby, które osiągnęły pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Polecamy: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

Nie są natomiast zwolnione z PIT inne świadczenia dla rodzin zastępczych i prowadzących rodzinne domy dziecka, jak np.:

- wynagrodzenia dla rodzin zastępczych zawodowych i prowadzących rodzinne domy dziecka (co najmniej 2000 zł miesięcznie albo 2600 zł miesięcznie – jeżeli rodzina zastępcza zawodowa pełni funkcję pogotowia rodzinnego),

- świadczenia za czas za czas sprawowania funkcji rodziny pomocowej.

Wysokości tych wynagrodzeń są waloryzowane corocznie średniorocznym wskaźnikiem wzrostu wynagrodzeń, określonym w ustawie budżetowej, dla pracowników państwowej sfery budżetowej nieobjętych mnożnikowymi systemami wynagrodzeń od dnia 1 kwietnia każdego roku kalendarzowego.

Natomiast kwoty świadczeń, o których mowa w art. 80 ust. 1 i art. 81 ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, podlegają waloryzacji wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych ogłaszanym przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, od dnia 1 czerwca roku kalendarzowego następującego po roku kalendarzowym, w którym wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie od roku kalendarzowego, w którym była przeprowadzona ostatnio waloryzacja, przekroczył 105%.

Wynagrodzenie dla rodzin zastępczych 2012

Aktualnie (do końca 2011 r.) zwolnione z PIT jest przyznana, na podstawie odrębnych przepisów, pomoc pieniężna dla rodzin zastępczych oraz jednorazowa pomoc pieniężna na zagospodarowanie, udzielona usamodzielniającym się wychowankom rodzin zastępczych i wychowankom publicznych lub niepublicznych placówek opiekuńczo-wychowawczych (art. 21 ust.1 pkt 24 ustawy o PIT).

Tak więc od 2012 roku zwolnieniem podatkowym objęta będzie większa niż dotąd liczba świadczeń dla rodzin zastępczych, osób prowadzących rodzinne domy dziecka.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »