Pomyliłem formularz. Czy skorzystam z ulgi?
REKLAMA
NIE. Ale powinien Pan jak najszybciej złożyć właściwy formularz.
Ustawa o podatku od spadków i darowizn zwalnia od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych w drodze dziedziczenia przez najbliższą rodzinę. Zwolnienie obejmuje małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodzice, dziadkowie), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę,a także rodziców i dzieci adopcyjnych.
REKLAMA
Osoby te muszą jednak zgłosić nabycie do swojego urzędu skarbowego w ciągu miesiąca od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku. Zgłoszenia takiego dokonuje się na formularzu SD-Z2 (lub SD-Z1 - do końca 2008 roku).
Niezłożenie takiego zawiadomienia lub też złożenie go po terminie oznacza utratę prawa do zwolnienia i konieczność zapłaty podatku na zasadach obowiązujących pierwszą grupę podatkową. Jest tak nawet wtedy, gdy jest to spóźnienie jednodniowe.
Ustawa nie wymaga jednak bezwzględnie, by zawiadomienie koniecznie nastąpiło na przeznaczonym do tego formularzu.
Czyli nawet gdy podatnik złożył zamiast takiego zawiadomienia zeznanie podatkowe na druku SD-3, a spełnia warunki do zwolnienia go z podatku, zwolnienie takie mu przysługuje. Inaczej mówiąc, błędne złożenie formularza SD-3 zamiast SD-Z2, nie pozbawia podatników prawa do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. I to bez względu na to, co było przyczyną złożenia niewłaściwego formularza podatkowego.
Warunkiem skorzystania z ulgi jest więc dokonanie zgłoszenia w odpowiednim terminie, nie zaś dokonanie zgłoszenia na druku według określonego wzoru. Zatem gdy zgłoszenie złożone zostało na niewłaściwym formularzu, tj. na formularzu SD-3 zamiast SD-Z2, stanowi to błąd formalny, który nie powoduje sutraty prawa do zwolnienia. Błąd ten powinien być jednak usunięty w trakcie czynności sprawdzających - czyli urząd powinien wezwać podatnika do złożenia zgłoszenia na prawidłowym druku.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat