reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Egzekucja podatkowa > Skarga na czynność egzekucyjną jako środek ochrony prawnej

Skarga na czynność egzekucyjną jako środek ochrony prawnej

Zobowiązany dysponuje środkami ochrony prawnej, w które wyposażył go ustawodawca. Należy do nich skarga na czynność egzekucyjną, którą może wnieść na podstawie artykułu 54 Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. (dalej: u. p. e. a.).

Charakter zarzutów

Zgodnie z w/w przepisem zobowiązanemu przysługuje skarga na czynność egzekucyjną organu egzekucyjnego lub egzekutora. Co istotne prawo do złożenia skargi na czynność egzekucyjną organu ograniczać się musi jedynie do określonych, faktycznych działań organu egzekucyjnego. W skardze można  więc podnosić wyłącznie okoliczności, które związane są ściśle z daną czynnością, a które naruszają formę i zasady dokonywania tej czynności.

W ramach skargi na czynność egzekucyjną można formułować jedynie zarzuty formalnoprawne, odnoszące się do prawidłowości postępowania organu egzekucyjnego lub egzekutora przez pryzmat przepisów regulujących sposób i formę dokonywania tychże czynności egzekucyjnych. Nie jest zatem możliwe w trybie tego środka prawnego podnoszenie zarzutów, które są podstawą do wniesienia innego środka zaskarżenia służącego ochronie praw zobowiązanego, jak np. zarzutów w sprawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego.

Termin do wniesienia skargi

Skargę na czynności egzekucyjne wnosi się co do zasady w terminie 14 dni od dnia zawiadomienia zobowiązanego o czynności egzekucyjnej. Odnoszą powyższe do siedmiodniowego terminu na wniesienie zarzutów przeciwegzekucyjnych należy zaznaczyć, że orzecznictwo sądowoadministracyjne jednoznacznie stwierdza, iż nie jest dopuszczalne podnoszenie w skardze na czynności egzekucyjne okoliczności stanowiących podstawy zarzutów wskazane w art. 33 § 1 u.p.e.a., również po upływie terminu do wniesienia zarzutów. Powyższe jest o tyle istotne, że zawiadomienie zobowiązanego o czynności egzekucyjnej jest najczęściej zbieżne w czasie z doręczeniem zobowiązanemu odpisu tytułu wykonawczego, co inicjuje bieg terminu do wniesienia przez niego zarzutów.

 Cel wniesienia skargi

Podmiot wnoszący skargę na czynność egzekucyjną powinien mieć na uwadze to jaki cel może osiągnąć skutecznym wniesieniem tego środka ochronnego. W przypadku bowiem uwzględnienia skargi na czynności egzekucyjne organ egzekucyjny:

– uchyla zakwestionowaną czynność egzekucyjną lub

– usuwa stwierdzone wady czynności.

 Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS

Skutek skargi dla toku postępowania egzekucyjnego

Należy przy tym wszystkim mieć na względzie, iż wniesienie skargi na czynność egzekucyjną, nie wstrzymuje postępowania egzekucyjnego. Organ egzekucyjny lub organ nadzoru może jednak, w drodze postanowienia, wstrzymać w uzasadnionych przypadkach prowadzenie postępowania egzekucyjnego.

Podsumowując:

Kierując skargę na czynność egzekucyjną do właściwego organu należy pamiętać o obowiązującej w zakresie postępowania egzekucyjnego w administracji zasadzie niekonkurencyjności środków prawnych. Skuteczne wniesienia takiej skargi nie może więc dotyczyć okoliczności podlegających ocenie w postępowaniu dotyczącym choćby zarzutów. Powyższe, choć oczywiste jest niezwykle często popełnianym błędem przez autorów skargi na czynność egzekucyjną. Z kolei błąd taki może przesłonić organowi rozpatrującemu skargę, faktycznie zaistniałe uchybienia, których dopuścił się organ egzekucyjny, a z kolei ich właściwe wyeksponowanie mogłoby doprowadzić do pożądanego skutku w postaci uchylenia kwestionowanej czynności.

Artykuł pochodzi z bloga kontrolapodatkowa.pl

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Skarga na czynność egzekucyjną jako środek ochrony prawnej
Skarga na czynność egzekucyjną jako środek ochrony prawnej

VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Gierus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama