REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Badania lekarskie osoby zatrzymanej przez Służbę Celno-Skarbową

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Badania lekarskie osoby zatrzymanej przez Służbę Celno-Skarbową
Badania lekarskie osoby zatrzymanej przez Służbę Celno-Skarbową

REKLAMA

REKLAMA

Zatrzymanie przez funkcjonariuszy Służby Celno - Skarbowej może wywołać stres. Jeżeli w czasie prowadzonych działań sprawdzany podmiot źle się poczuje i koniecznym okaże się sprawdzenie jego stanu zdrowia, zastosowana zostanie niżej opisana procedura.

Zgodnie z artykułem 134 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonariusze mają prawo dokonać zatrzymania osoby. Ustawodawca zastrzegł jednak, że uprawnienie to może zostać wykorzystane „gdy inne środki okazały się bezcelowe lub nieskuteczne”.

Autopromocja

Funkcjonariusze są zobowiązani do „poszanowania godności człowieka oraz respektowania innych praw i wolności obywatelskich”. Czynności muszą być przeprowadzane w sposób „możliwie najmniej naruszający dobra osobiste i majątkowe podmiotów, których te czynności dotyczą”. Po zakończeniu działań, zatrzymanego należy niezwłocznie doprowadzić do najbliższej jednostki Policji lub Straży Granicznej lub zwolnić, gdy ustaną przyczyny zatrzymania.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Gdy zajdzie taka potrzeba, osobie zatrzymanej należy udzielić pierwszej pomocy lub powinna zostać niezwłocznie poddana badaniu lekarskiemu. Co do zasady po dokonaniu niezbędnych czynności związanych z zatrzymaniem, ale przepisy zezwalają na przeprowadzenie badań także w czasie prowadzenia czynności.

Szczegółowe zalecenia w tym zakresie znajdują się w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie badań lekarskich osoby zatrzymanej przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z nim zatrzymanego poddaje się badaniom lekarskim gdy:
1. udzielono mu pierwszej pomocy lub kwalifikowanej pierwszej pomocy
2. zachodzi uzasadniona obawa, że znajduje się on w stanie zagrażającym życiu lub zdrowiu
3. oświadczył, że cierpi na schorzenia wymagające stałego lub okresowego leczenia, którego przerwanie zagrażałoby jego życiu lub zdrowiu
4. z posiadanych przez KAS informacji lub okoliczności zatrzymania wynika, że może być chory na chorobę zakaźną w rozumieniu ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi
5. jest kobietą w ciąży.

Na badanie skierować może kierownik komórki organizacyjnej, w której pełnią służbę funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej dokonujący zatrzymania, lub upoważniony przez niego funkcjonariusz. Niezbędny jest pisemny wniosek uprawnionego podmiotu. Wyjątkowo, gdy zachodzi uzasadniona obawa, że zatrzymany znajduje się w stanie zagrażającym życiu lub zdrowiu, wniosek może zostać złożony w formie ustnej, ale jego treść należy potwierdzić w formie pisemnej.

Niezbędne badania zostaną przeprowadzone przez lekarza, udzielającego świadczeń zdrowotnych na miejscu lub lekarza najbliższego podmiotu wykonującego działalność leczniczą, właściwego ze względu na stan zdrowia zatrzymanego.

Za przewiezienie chorego do placówki najbliższego podmiotu wykonującego działalność leczniczą odpowiedzialny jest kierownik komórki organizacyjnej funkcjonariusza, dokonującego zatrzymanie. Jeżeli stan zdrowia zatrzymanego tego wymaga, wykorzystuje się specjalistyczne środki transportu sanitarnego.

Po wykonaniu niezbędnych badań, lekarz wydaje zaświadczenie lekarskie o istnieniu albo braku przeciwwskazań medycznych do zatrzymania. Zaświadczenie zostaje dołączone do dokumentacji sporządzonej w związku z zatrzymaniem osoby.

Zatrzymany może odmówić poddania się badaniom. Wzmianka o jego decyzji zostaje dołączona do akt sprawy.

Natalia Ryńska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazetaprawna.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS go obniży

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA