REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Badania lekarskie osoby zatrzymanej przez Służbę Celno-Skarbową

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Badania lekarskie osoby zatrzymanej przez Służbę Celno-Skarbową
Badania lekarskie osoby zatrzymanej przez Służbę Celno-Skarbową

REKLAMA

REKLAMA

Zatrzymanie przez funkcjonariuszy Służby Celno - Skarbowej może wywołać stres. Jeżeli w czasie prowadzonych działań sprawdzany podmiot źle się poczuje i koniecznym okaże się sprawdzenie jego stanu zdrowia, zastosowana zostanie niżej opisana procedura.

Zgodnie z artykułem 134 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonariusze mają prawo dokonać zatrzymania osoby. Ustawodawca zastrzegł jednak, że uprawnienie to może zostać wykorzystane „gdy inne środki okazały się bezcelowe lub nieskuteczne”.

Autopromocja

Funkcjonariusze są zobowiązani do „poszanowania godności człowieka oraz respektowania innych praw i wolności obywatelskich”. Czynności muszą być przeprowadzane w sposób „możliwie najmniej naruszający dobra osobiste i majątkowe podmiotów, których te czynności dotyczą”. Po zakończeniu działań, zatrzymanego należy niezwłocznie doprowadzić do najbliższej jednostki Policji lub Straży Granicznej lub zwolnić, gdy ustaną przyczyny zatrzymania.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Gdy zajdzie taka potrzeba, osobie zatrzymanej należy udzielić pierwszej pomocy lub powinna zostać niezwłocznie poddana badaniu lekarskiemu. Co do zasady po dokonaniu niezbędnych czynności związanych z zatrzymaniem, ale przepisy zezwalają na przeprowadzenie badań także w czasie prowadzenia czynności.

Szczegółowe zalecenia w tym zakresie znajdują się w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie badań lekarskich osoby zatrzymanej przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z nim zatrzymanego poddaje się badaniom lekarskim gdy:
1. udzielono mu pierwszej pomocy lub kwalifikowanej pierwszej pomocy
2. zachodzi uzasadniona obawa, że znajduje się on w stanie zagrażającym życiu lub zdrowiu
3. oświadczył, że cierpi na schorzenia wymagające stałego lub okresowego leczenia, którego przerwanie zagrażałoby jego życiu lub zdrowiu
4. z posiadanych przez KAS informacji lub okoliczności zatrzymania wynika, że może być chory na chorobę zakaźną w rozumieniu ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi
5. jest kobietą w ciąży.

Na badanie skierować może kierownik komórki organizacyjnej, w której pełnią służbę funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej dokonujący zatrzymania, lub upoważniony przez niego funkcjonariusz. Niezbędny jest pisemny wniosek uprawnionego podmiotu. Wyjątkowo, gdy zachodzi uzasadniona obawa, że zatrzymany znajduje się w stanie zagrażającym życiu lub zdrowiu, wniosek może zostać złożony w formie ustnej, ale jego treść należy potwierdzić w formie pisemnej.

Niezbędne badania zostaną przeprowadzone przez lekarza, udzielającego świadczeń zdrowotnych na miejscu lub lekarza najbliższego podmiotu wykonującego działalność leczniczą, właściwego ze względu na stan zdrowia zatrzymanego.

Za przewiezienie chorego do placówki najbliższego podmiotu wykonującego działalność leczniczą odpowiedzialny jest kierownik komórki organizacyjnej funkcjonariusza, dokonującego zatrzymanie. Jeżeli stan zdrowia zatrzymanego tego wymaga, wykorzystuje się specjalistyczne środki transportu sanitarnego.

Po wykonaniu niezbędnych badań, lekarz wydaje zaświadczenie lekarskie o istnieniu albo braku przeciwwskazań medycznych do zatrzymania. Zaświadczenie zostaje dołączone do dokumentacji sporządzonej w związku z zatrzymaniem osoby.

Zatrzymany może odmówić poddania się badaniom. Wzmianka o jego decyzji zostaje dołączona do akt sprawy.

Natalia Ryńska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazetaprawna.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA