| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co nie jest kosztem > Czy wystawienie weksla generuje po stronie przedsiębiorcy koszt uzyskania przychodów?

Czy wystawienie weksla generuje po stronie przedsiębiorcy koszt uzyskania przychodów?

W obrocie gospodarczym dochodzi często do sytuacji, w której przedsiębiorcy wystawiają kontrahentom weksel z zamiarem uregulowania zobowiązania. Uregulowanie zobowiązania wekslem wymaga jednak zgody kontrahenta. Co więcej, wręczenie kontrahentowi weksla nie uprawnia przedsiębiorcy do uznania widniejącej na nim kwoty jako kosztu uzyskania przychodów. Suma pieniężna wskazana na wekslu stanie się takim kosztem dopiero w momencie jego realizacji.

Jak wynika z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako: ustawa o PDOP), podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródeł, z wyjątkiem kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP).

Z powyższej definicji wynika między innymi, że aby dany wydatek mógł stanowić koszt uzyskania przychodów musi on zostać przez podatnika poniesiony, tj zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika w sposób definitywny. Oceniając zatem czy wystawienie weksla uprawnia do zaliczenia wskazanej na nim kwoty do kosztów podatkowych należy w pierwszej kolejności określić jego charakter.

Rozróżniamy dwa rodzaje weksli: własne i trasowane. W wekslu trasowanym wystawca wskazuje kto ma zapłacić za weksel i na czyją rzecz. Za weksel własny należy uznać z kolei taki weksel, w którym sam wystawca przyrzeka bezwarunkową zapłatę oznaczonej sumy pieniężnej na rzecz lub na zlecenie wskazanej osoby. W przypadku weksla własnego głównym dłużnikiem jest sam wystawca.

Polecamy: CIT 2018. Komentarz

Weksel w obrocie gospodarczym może pełnić następujące funkcje – kredytową, gwarancyjną, obiegową lub funkcję płatniczą. Pochylając się nad ostatnią z wymienionych funkcji trzeba mieć na uwadze, że pomimo iż weksel pełni funkcję płatniczą, to jego wręczenie nie jest równoznaczne z uregulowaniem należności, a tym samym z wygaszeniem zobowiązania. W tym kontekście należy uznać, że weksel nie zastępuje pieniądza, bowiem dotyczy z swej natury płatności przyszłej, a więc zobowiązania wygasają dopiero po uregulowaniu należności wynikającej z weksla.

Podobnie uznał WSA we Wrocławiu w wyroku z 5.02.2016 r., sygn. akt: I SA/Wr 2132/14, stwierdzając że

„funkcja płatnicza weksla polega na możliwości regulowania za pomocą weksla zobowiązań pieniężnych przez wręczanie weksla zamiast zapłaty. W żadnym jednak wypadku weksel nie jest surogatem pieniądza i jego wręczenie nie staje się powodem wygaśnięcia zobowiązania dłużnika. Aby do wygaśnięcia tego zobowiązania doszło, musi nastąpić zapłata w pieniądzu, czyli swoista zamiana papieru wartościowego, jakim jest weksel w ręku wierzyciela, na odpowiednią kwotę, którą zapłaci dłużnik”.

Wystawiając weksel własny przedsiębiorca nie zmniejsza zatem swoich aktywów, zobowiąże się jedynie do zapłaty sumy pieniężnej określonej w treści weksla w przyszłości. W związku z powyższym taka czynność nie może być uznana za faktyczne poniesienie wydatków, a tym samym wartość  weksla nie może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów (zob. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2.02.2018 r., znak: 0114-KDIP2-3.4010.343.2017.1.JBB). Kwota oznaczona na wekslu stanie się jednak kosztem podatkowym w przypadku gdy weksel zostanie zrealizowany poprzez zapłatę sumy wekslowej.

Przemysław Szwed,

ECDDP Sp. z o.o.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »