REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dłuższy czas oczekiwania na świadectwo upoważnionego przedsiębiorcy UE

Grzegorz Musolf
ekspert z zakresu podatków i ceł

REKLAMA

REKLAMA

Od roku 2008 podmioty mające siedzibę na terenie Unii Europejskiej mogą ubiegać się o uzyskanie świadectwa AEO, tj. o nabycie statusu upoważnionego przedsiębiorcy. Ale niestety od 2010 roku przedsiębiorcy muszą czekać dłużej na to świadectwo (nawet do 180 dni od złożenia wniosku).

Instytucja upoważnionego przedsiębiorcy (AEO) wprowadzona została do porządku prawnego Unii Europejskiej w drodze nowelizacji Wspólnotowego Kodeksu Celnego.

Polega ona na tym, że dany przedsiębiorca, po złożeniu w jednym z krajów członkowskich stosownego wniosku i przejściu odpowiedniej procedury sprawdzającej nabywa status AEO, otrzymując jednocześnie jedno z trzech rodzajów świadectw.

Dzięki  temu we wszystkich krajach UE uznawany jest za wiarygodny podmiot i korzysta z wielu ułatwień celnych.

Autopromocja

Status AEO uprawnia do korzystania z ułatwień odnoszących się do kontroli celnej dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony i/lub z uproszczeń przewidzianych w ramach przepisów celnych, a zakres ułatwień uzależniony jest od rodzaju uzyskanego świadectwa.

W zakresie kontroli celnej dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony przedsiębiorca ze statusem AEO podlega mniejszej niż inni przedsiębiorcy liczbie kontroli fizycznych (rewizji towarów) i kontroli dokumentów. W przypadku wytypowania go do kontroli (rewizji) przeprowadzana jest ona w sposób priorytetowy.

Przedsiębiorca AEO ma prawo do wcześniejszego powiadomienia o wytypowaniu przesyłki do kontroli (przed przyjazdem do urzędu celnego wie, że będzie miał rewizję).

Przedsiębiorca taki może składać przywozową deklarację skróconą z ograniczonym zakresem danych bezpieczeństwa, a ponadto ma możliwość wnioskowania o przeprowadzenie kontroli (rewizji) w innym miejscu niż urząd celny (na przykład podczas wyładunku w swoim magazynie).

Z kolei w przypadku złożenia przez AEO wniosku o stosowanie niektórych uproszczeń celnych, organy celne nie badają ponownie tych warunków, które już były badane przy przyznawaniu świadectwa AEO.

Wnioski o nadanie statusu AEO rozpatrują wszyscy dyrektorzy izb celnych (obecnie po 1 w każdym województwie) i do końca 2009 r. mieli na to 300 dni kalendarzowych od dnia złożenia wniosku, przy czym tak długi okres wynikał z okresu przejściowego zawartego w unijnym rozporządzeniu nr 1875/2006. Okres ten skończył się z upływem zeszłego roku i od 1 stycznia 2010 r. organy celne miały tylko 90 dni kalendarzowych na wydanie świadectwa AEO, z jednokrotną możliwością wydłużenia tego okresu o 30 dni, co oznaczało znaczne uproszczenie w uzyskiwaniu tego statusu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niestety, z dniem 10 marca 2010 r. weszło w życie unijne rozporządzenie nr 197/2010, które z datą wsteczną, tj. od 1 stycznia 2010 r., ponownie wydłużyło czas na wydanie świadectwa AEO, ale tym razem termin ten określono jako 120 dni kalendarzowych, z możliwością jednokrotnego wydłużenia o kolejnych 60 dni, w związku z czym przedsiębiorcy znowu muszą uzbroić się w cierpliwość.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Progi statystyczne w systemie INTRASTAT na 2024 rok

  Prezes Głównego Urzędu Statystycznego zaakceptował wysokości progów statystycznych na 2024 r. w systemie INTRASTAT. Progi te (zarówno podstawowe i szczegółowe) wzrosły w porównaniu do obowiązujących w 2023 roku.

  Egzamin na doradcę podatkowego - zmiany od 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że 1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego i przeprowadzania egzaminu na doradcę podatkowego. Jak wskazuje MF, głównym celem nowelizacji jest usprawnienie procesu egzaminacyjnego.

  Tabela kursów średnich NBP z 6 grudnia 2023 roku - nr 236/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 6 grudnia 2023 roku - nr 236/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3382 zł.

  Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku

  Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku. "Wszystko wskazuje na to, iż mamy obecnie do czynienia ze stabilizacją stóp procentowych na bieżącym poziomie przez najbliższe kilka miesięcy, najprawdopodobniej do następnej projekcji inflacyjnej, która zostanie opublikowana przez Narodowy Bank Polski w marcu 2024 r."

  Stopy procentowe NBP bez zmian od 6 grudnia 2023 r.

  Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 5-6 grudnia 2023 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Pracownik wystawił pustą fakturę. Kto za to odpowiada? Pracodawca (podatnik VAT)?

  W codziennej praktyce biznesowej wielokrotnie powstaje pytanie, czy za pustą fakturę zawsze odpowiada podatnik (firma), gdy to pracownik, bez wiedzy i zgody pracodawcy, wystawiał fikcyjne faktury, umożliwiając innym podmiotom odliczenie VAT. Jedna z takich spraw trafiła do sądu, a w wyniku zadanego pytania prejudycjalnego – do TSUE. Poznaliśmy właśnie opinię Rzecznika Generalnego TSUE, który uznał, że co do zasady administracja skarbowa nie powinna egzekwować VAT od przedsiębiorcy. Zobaczymy, czy Trybunał weźmie pod uwagę tę opinię (bo z reguły tak robi), wydając wyrok, na który trzeba jeszcze trochę poczekać.

  Jaki dochód do ulgi rehabilitacyjnej?

  Kwota limitu dochodu osoby niepełnosprawnej, która uprawnia jej opiekuna do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej do własnych dochodów, wynosi obecnie 19 061,28 zł. Kwota ta będzie miała zastosowanie w rozliczeniu rocznym PIT w 2024 roku (dokonywanym za rok 2023).

  Czy faktury dla konsumentów będą wystawiane w KSeF?

  Faktury w systemie KSeF. Czy faktury dla osób fizycznych (konsumentów) będą mogły być dobrowolnie wystawiane w KSeF?

  Zerowy VAT na żywność 2024. "Większość sejmowa nie chce tego rozwiązania"

  Projekt ustawy o zerowym VAT na żywność w pierwszym półroczu 2024 roku jest gotowy, ale nowa większość sejmowa ma problem z jego przyjęciem, bo jest autorstwa naszego rządu; za ich podejście, niestety, zapłacą Polacy - powiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki.

  REKLAMA