| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Najczęstsze problemy > Kiedy organ podatkowy nie może odmówić wydania interpretacji indywidualnej?

Kiedy organ podatkowy nie może odmówić wydania interpretacji indywidualnej?

W sytuacji gdy sformułowane przez podatnika pytania, stanowisko i przytoczone przepisy prawne, które mogą mieć zastosowanie w stanie faktycznym wskazanym we wniosku o udzielenie interpretacji spełniają wymogi art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, organ nie może odmówić wszczęcia postępowania interpretacyjnego.

W razie wątpliwości co do elementów wniosku, organ powinien wezwać wnioskodawcę do doprecyzowania jego treści, a nie formalnie załatwiać sprawę, powołując się na istnienie przepisów przewidujących inny tryb dla udzielenia informacji dla podanego stanu faktycznego. 

Tezy powyższe zaprezentowano w ustnym uzasadnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 30 listopada 2011 r. (sygn.  III Sa/WA 753/11). 

Sprawa dotyczyła spółki, która zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację. Dyrektor Izby Skarbowej odmówił jej wydania, argumentując, że informacji w zakresie objętym wnioskiem udziela się w innym trybie.

Spółka złożyła zażalenie, wskazując, że organ miał obowiązek wydania interpretacji i odniesienia się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i stanowiska podatnika, poprzez uznanie go za prawidłowe lub nieprawidłowe.

Zobacz także: Skutki zmiany interpretacji podatkowej

Zobacz także: Termin wniesienia do sądu administracyjnego skargi na zmianę interpretacji podatkowej

Spółka zarzuciła również organowi, że w interpretacjach o zbliżonym stanie faktycznym odniósł się merytorycznie do stanowiska wnioskodawców. Stąd odmowa wszczęcia postępowania była, zdaniem spółki, niezasadna. Na skutek nieuwzględnienia zażalenia spółki, wniosła ona skargę do WSA.

Sąd przyznał spółce rację, uchylając zaskarżone postanowienie. We wniosku o wydanie interpretacji spółka wyczerpująco przedstawiła bowiem stan faktyczny oraz swoje stanowisko w sprawie. Zostały zatem spełnione przesłanki wszczęcia postępowania interpretacyjnego. Organ powinien  więc wydać interpretacje indywidualną, odpowiadając merytorycznie na zadane przez spółkę pytania i zajęte stanowisko.

W razie wątpliwości Dyrektor IS mógł wezwać spółkę do uzupełnienia wniosku i wówczas – w razie niedopełnienia tego warunku przez spółkę – odmówić wszczęcia postępowania. Ponieważ jednak tego nie uczynił, nie było przeszkód do merytorycznego rozstrzygnięcia pytania spółki w drodze wydania interpretacji. 

Jolanta Kowalczyk jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowego PwC

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »