reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Najczęstsze problemy > Skarbówka ściga fikcyjne faktury

Skarbówka ściga fikcyjne faktury

Dzięki wspólnym działaniom UKS w Białymstoku , CBŚ w Białymstoku oraz Prokuratury Okręgowej w Białymstoku udało się udaremnić nielegalny proceder sprzedaży pustych faktur, które wystawiane były wyłącznie w celu wyłudzenia prawa do odliczenia podatku oraz zaliczenia wykazanych w nich kwot do kosztów uzyskania przychodów. Wprowadzając do obrotu gospodarczego faktury opisujące fikcyjną sprzedaż paliwa oraz różnego rodzaju usługi niematerialne narazili Skarb Państwa na stratę ponad 100 tys. zł.

Okazało się, że członkowie grupy sprzedawali legalnie działającym podmiotom gospodarczym faktury VAT wystawione przez firmy-słupy stworzone wyłącznie na potrzeby tego procederu.

W trakcie prowadzonego postępowania przygotowawczego zabezpieczono u jednego z podejrzanych dyski komputerowe, na których znajdowała się częściowa dokumentacja księgowa kilkunastu wykorzystywanych „firm –słupów”.

Przy udziale biegłego z zakresu systemów komputerowych odtworzono listę tych firm, gdzie następnie dokonano przeszukań. Ustalono m.in., iż członkowie rozpracowywanej przez organy ścigania grupy przestępczej sprzedali faktury dokumentujące zakup znacznych ilości oleju napędowego dwóm firmom transportowym.

W trakcie przesłuchania właściciele tych firm przyznali się, że kupowali fikcyjne faktury płacąc do kilkudziesięciu groszy od każdego litra paliwa wypisanego na danej fakturze w celu zaniżenia należnych zobowiązań podatkowych.

Właścicielom firm transportowych postawiono zarzuty w zakresie narażenia Skarbu Państwa na uszczuplenia podatkowe. Kontrolowani korzystając z przewidzianych uprawnień złożyli korekty zeznań i deklaracji podatkowych i wpłacili należne zobowiązania podatkowe wraz z odsetkami. 

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Wprowadzanie do obrotu gospodarczego faktur opisujących fikcyjne zdarzenia gospodarcze tzw. fikcyjnych czy też pustych faktur, które zostały wystawione wyłącznie w celu wyłudzenia prawa do odliczenia podatku naliczonego lub zaliczenia wykazanego w nich wydatku do kosztów uzyskania przychodów, uznano za szczególnie niebezpieczne dla budżetu państwa.

Tylko w minionym 2009 r. Urząd Kontroli Skarbowej w Białymstoku ujawnił prawie 2 tys. fikcyjnych faktur na łączną kwotę 200 mln zł. Powyższe dane pokazują skalę tego zjawiska oraz konieczność zintensyfikowania działań ukierunkowanych na walkę z tego rodzaju oszustwami.

Ujawnianie i kontrolę podatników dokonujących obrotu fikcyjnymi fakturami zaliczono do priorytetowych zadań kontroli skarbowej na 2010 r.

Polecamy: Podatki 2010

Źródło: Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Kontroli Skarbowej w Białymstoku

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KDP Tax

Kancelaria doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama