reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Najczęstsze problemy > Urzędy skarbowe muszą przekazać do końca sierpnia 1% PIT na konta OPP

Urzędy skarbowe muszą przekazać do końca sierpnia 1% PIT na konta OPP

Do końca sierpnia 2009 r. kwoty 1% podatku dochodowego od osób fizycznych, którymi zadysponowaliśmy w naszych rocznych PIT-ach za rok 2008, powinny zostać wpłacone przez urzędy skarbowe na konta Organizacji Pożytku Publicznego.

Ministerstwo Finansów podsumowało akcję przekazywania 1% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Według wstępnych szacunków ministerstwa liczba osób przekazujących 1% zwiększyła się w stosunku do 2008 roku o ponad 2 mln osób. 

W 2009 roku aż 7.324.953 podatników zdecydowało się przekazać 1% swojego podatku na rzecz OPP (w ubiegłym - 5.134.675 osób). 

W związku z tym łączna kwota PIT wnioskowana do przekazania na rzecz OPP również osiągnęła niespotykana dotąd skalę i wynosi prawie 398 mln zł. W ubiegłym roku było to 271 mln zł, czyli o prawie 127 mln zł mniej.

Wpływ na rekordowe wyniki mają przede wszystkim zmiany w procedurze przekazywania 1%. Od 2007 r. podatnicy korzystają z uproszczonego mechanizmu przekazywania 1% podatku na rzecz OPP – wskazują nazwę organizacji a środki przekazywane są przez urzędy skarbowe. 

Na tegoroczne rekordowe wyniki wpływ miała też zmiana wprowadzona od początku 2009 r.. Polega ona na umożliwieniu przekazania 1% również w przypadku korekty zeznania. Wcześniej urzędy skarbowe nie przekazywały 1% od osób, które nazwę OPP wskazały dopiero w korekcie zeznania. W tym roku podatnicy mogli skorzystać z tej możliwości do końca czerwca.

Urzędy skarbowe już od 1 lipca rozpoczęły przekazywanie stosownych kwot organizacjom pożytku publicznego. Mają na to czas do końca sierpnia. Pieniądze trafią na konta organizacji sprawnie i szybko – zapewnił wiceminister Andrzej Parafianowicz.

Źródło: Ministerstwo Finansów

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama