reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Postępowanie podatkowe > Kiedy nie trzeba stawiać się na wezwanie urzędu skarbowego

Kiedy nie trzeba stawiać się na wezwanie urzędu skarbowego

Jeżeli podatnik lub osoba trzecia dostanie wezwanie z urzędu skarbowego do osobistego stawienia się w urzędzie, to z reguły powinien to zrobić. Nieuzasadnione niestawiennictwo podatnika na wezwanie organu podatkowego podlega w 2013 roku karze porządkowej do 2800 zł. Ale są sytuacje, które zwalniają osobę wezwaną z obowiązku pójścia do urzędu.

Organy podatkowe prowadząc postępowanie podatkowe zobowiązane są do zebrania materiału dowodowego pozwalającego na ustalenie stanu faktycznego, jak również wszystkich istotnych aspektów dotyczących rozpatrywanej sprawy.

Niestety materiał dowodowy w formie dokumentacji podatkowej okazuje się niekiedy niewystarczający.

Wezwania w postępowaniu podatkowym

Czy należy bać się wezwania do US, w sprawie rozliczenia rocznego PIT

W takiej sytuacji konieczne może być wezwanie strony postępowania, a niekiedy także i osób trzecich (np. pracowników, kontrahentów), w celu udzielenia wyjaśnień, złożenia zeznań, przedłożenia dodatkowych dokumentów, jak również dokonania innych czynności osobiście.

Nie bez znaczenia wydaje się również fakt, iż zignorowanie wezwania może skutkować dotkliwymi sankcjami finansowymi. Obecnie kara porządkowa nakładana na podatnika, który dopuścił się nieuzasadnionego niestawiennictwa, może wynosić nawet  2 700 zł (od 2013 r. kwota ta zwiększy się do 2 800 zł).

Kara pieniężna za bezczynność wobec wezwania organu podatkowego

Istnieją jednak sytuacje, w których niestawienie się w urzędzie skarbowym pomimo otrzymania wezwania nie będzie podlegało wspomnianym wyżej sankcjom.

Obowiązek stawienia się tylko na obszarze województwa

Po pierwsze wezwany jest obowiązany do osobistego stawienia tylko na obszarze województwa, w którym zamieszkuje lub przebywa.  Nie oznacza to bynajmniej, że fiskus nie może wysłać wezwania do stawienia się w inne miejsce.

Jednak w takiej sytuacji wezwany może odmówić stawienia się w wyznaczonym miejscu nie narażając się na sankcje karne. W takiej sytuacji przesłuchania dokona w ramach tzw. pomocy prawnej inny urząd – właściwy dla miejsca zamieszkania lub pobytu wzywanego. 

Wyjątek od powyższych zasad

Od tej reguły istnieje jednak wyjątek. Z koniecznością osobistego stawiennictwa trzeba się bowiem liczyć w przypadkach, w których charakter sprawy lub czynności wymaga osobistego stawienia się przed organem podatkowym prowadzącym postępowanie.

Ustawa nie definiuje jednak ani nie wskazuje przykładów takich sytuacji, co oznacza, że oceny w takich sytuacjach dokonuje organ prowadzący postępowanie.

W razie choroby wyjaśnienia mogą zostać złożone w domu

Drugim z wymienionych przypadków, w którym wezwany przez fiskusa do osobistego stawienia się w urzędzie nie musi tego robić jest choroba, kalectwo lub też inna ważna przyczyna.

By uniknąć problemów warto na takie wezwanie odpowiedzieć, wyjaśniając przyczyny dla których nie można osobiście przyjechać w wyznaczone miejsce. W zależności od okoliczności można się spodziewać np. przełożenia terminu albo wizyty fiskusa w miejscu pobytu.

Elżbieta Węcławik,

Dominik Mędrzycki, księgowy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama