reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Czy należy bać się wezwania do US, w sprawie rozliczenia rocznego PIT

Czy należy bać się wezwania do US, w sprawie rozliczenia rocznego PIT

Wezwanie z Urzędu Skarbowego do stawienia się na sprawdzenie zeznania podatkowego, zazwyczaj powoduje u nas negatywne odczucia. Czy słusznie, czy należy się bać?

Od kiedy wprowadzono obowiązek składania rozliczeń rocznych w 1993 r. podatnicy drżą na myśl o spotkaniu z urzędnikiem w sprawie tej deklaracji. Jedynie w pierwszym roku składania zeznań nie było żadnych kar za błędy czy nawet opóźnienie w złożeniu PIT-u.

Więcej na temat błędów w PIT

Należy pamiętać, aby dokumenty przekazać do właściwego Urzędu Skarbowego w ustawowo określonym terminie do 30 kwietnia po rozliczanym roku podatkowym.

Obszary najczęściej sprawdzane:

1. Poprawność wypełnienia pod względem rachunkowym

To jest podstawa sprawdzenia PIT-u, chodzi o poprawność wyliczenia podatku.

2. Miejsce zamieszkania

Należy pamiętać, że mając inne miejsce zameldowania niż zamieszkania powinniśmy rozliczać się zgodnie z miejscem zamieszkania na ostatni dzień roku rozliczeniowego. Jeżeli nie zgłosiliśmy do Urzędu Skarbowego naszego nowego miejsca zamieszkania, można to uczynić na druku NIP-3, jako załączniku do właściwego rozliczenia PIT.

3. Koszty uzyskania przychodu

Jeżeli podatnik mieszka w innej miejscowości niż mieści się jego zakład pracy, to przysługują mu podwyższone koszty uzyskania przychodu. Wyższy limit przysługuje również osobie, która pracuje na więcej niż jednym etacie na zasadzie umowy o pracę.

Przeczytaj również: Przykład wspólnego rozliczenia z małżonkiem na PIT-36

4. NIP

Często pomyłkowo wpisywany jest numer NIP pracodawcy, widniejący na PIT-11.

5. Podpis

Zdarza się również, że podatnik nie podpisze się.

6. Załączniki

Bywa również tak, że np. podatnik odliczy ulgę na użytkowanie sieci Internet w maksymalnie przysługującej wysokości, ale zapomni wypełnić i dołączyć druk PIT/0.

Należy pamiętać, że wezwanie z Urzędu Skarbowego nie musi koniecznie oznaczać, że czeka nas kara finansowa. Niektóre błędy można poprawić przy urzędniku. Jedynie, o czym należy pamiętać, to zabranie wszelkich dokumentów, na podstawie których był wyliczony PIT.

Polecamy serwis: Koszty

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama