reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Terminy podatkowe > Przerwanie biegu przedawnienia w postępowaniu egzekucyjnym

Przerwanie biegu przedawnienia w postępowaniu egzekucyjnym

26 lutego 2018 r. NSA wydał uchwałę (sygn. akt I FPS 5/17). Uchwałę ważną dla podatników, wobec których toczy się postępowanie egzekucyjne. Zgodnie z nią w przypadku przerwania biegu terminu przedawnienia na skutek zastosowania środka egzekucyjnego na podstawie ostatecznej decyzji określającej zobowiązanie podatkowe, która następnie została uchylona przez sąd, a sprawa przekazana do ponownego rozpoznania, skutek w postaci przerwania biegu terminu przedawnienia upada. W związku z tym dochodzi do sytuacji, w której nigdy de facto nie doszło do przerwania biegu terminu przedawnienia, a zatem zobowiązanie podatkowe przedawnia się na zasadach ogólnych (co do zasady 5 lat liczone od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku).

Zagadnienie to wywoływało na tyle poważne wątpliwości w orzecznictwie i doktrynie, że NSA zdecydował się rozpatrzeć powyższe zagadnienie w składzie siedmiu sędziów. Jest to o tyle istotne, iż do tej pory przed Naczelnym Sądem Administracyjnym zapadały wcześniej wyroki, w których sąd dochodził do przekonania, że w sytuacji w której egzekucja została wszczęta na podstawie ostatecznej decyzji, nawet jej uchylenie nie działa wstecz (tak m.in.: I FSK 1248/15 i I GSK 607/15).

W opozycji do tego stanowiska pozostawał drugi pogląd – korzystny dla podatników – sprowadzający się do unicestwienia skutku w postaci przerwania terminu przedawnienia w związku z uchyleniem ostatecznej decyzji określającej zobowiązanie podatkowe i przekazaniem sprawy do ponownego rozpoznania.

Na kanwie tego orzeczenia NSA przypomniał, że wydanie decyzji określającej w podatku VAT ma charakter deklaratoryjny. 

Zgodnie z kolei z art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej, zasadą jest, iż zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności. NSA przypomniał także o uchwale I FPS 8/13 z 28 kwietnia 2014 r., zgodnie, z którą uchylenie postanowienia o nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności i umorzenie administracyjnego postępowania egzekucyjnego powoduje unicestwienie skutków materialnoprawnych zastosowanych środków egzekucyjnych

. W konsekwencji uznano, że naruszenie prawa przez organy władzy publicznej nie może dawać im korzyści w postaci dłuższego okresu przedawnienia zobowiązań podatkowych.

Podsumowując

Najnowsza uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego może definitywnie położyć kres sporom na temat skutków uchylenia ostatecznej decyzji w zakresie prowadzonego postępowania egzekucyjnego. Taki punkt widzenia NSA jest całkowicie  zbieżny z postawą forsowaną przez prawników Kancelarii w sporach z organami administracji publicznej i niewątpliwie korzystnie wpłynie na dochodzenie swych praw przez podatników pokrzywdzonych działaniami organów egzekucyjnych.

prof. Adam Mariański

Artykuł pochodzi z bloga kontrolapodatkowa.pl

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama