| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Terminy podatkowe > Przerwanie biegu przedawnienia w postępowaniu egzekucyjnym

Przerwanie biegu przedawnienia w postępowaniu egzekucyjnym

26 lutego 2018 r. NSA wydał uchwałę (sygn. akt I FPS 5/17). Uchwałę ważną dla podatników, wobec których toczy się postępowanie egzekucyjne. Zgodnie z nią w przypadku przerwania biegu terminu przedawnienia na skutek zastosowania środka egzekucyjnego na podstawie ostatecznej decyzji określającej zobowiązanie podatkowe, która następnie została uchylona przez sąd, a sprawa przekazana do ponownego rozpoznania, skutek w postaci przerwania biegu terminu przedawnienia upada. W związku z tym dochodzi do sytuacji, w której nigdy de facto nie doszło do przerwania biegu terminu przedawnienia, a zatem zobowiązanie podatkowe przedawnia się na zasadach ogólnych (co do zasady 5 lat liczone od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku).

Zagadnienie to wywoływało na tyle poważne wątpliwości w orzecznictwie i doktrynie, że NSA zdecydował się rozpatrzeć powyższe zagadnienie w składzie siedmiu sędziów. Jest to o tyle istotne, iż do tej pory przed Naczelnym Sądem Administracyjnym zapadały wcześniej wyroki, w których sąd dochodził do przekonania, że w sytuacji w której egzekucja została wszczęta na podstawie ostatecznej decyzji, nawet jej uchylenie nie działa wstecz (tak m.in.: I FSK 1248/15 i I GSK 607/15).

W opozycji do tego stanowiska pozostawał drugi pogląd – korzystny dla podatników – sprowadzający się do unicestwienia skutku w postaci przerwania terminu przedawnienia w związku z uchyleniem ostatecznej decyzji określającej zobowiązanie podatkowe i przekazaniem sprawy do ponownego rozpoznania.

Na kanwie tego orzeczenia NSA przypomniał, że wydanie decyzji określającej w podatku VAT ma charakter deklaratoryjny. 

Zgodnie z kolei z art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej, zasadą jest, iż zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności. NSA przypomniał także o uchwale I FPS 8/13 z 28 kwietnia 2014 r., zgodnie, z którą uchylenie postanowienia o nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności i umorzenie administracyjnego postępowania egzekucyjnego powoduje unicestwienie skutków materialnoprawnych zastosowanych środków egzekucyjnych

. W konsekwencji uznano, że naruszenie prawa przez organy władzy publicznej nie może dawać im korzyści w postaci dłuższego okresu przedawnienia zobowiązań podatkowych.

Podsumowując

Najnowsza uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego może definitywnie położyć kres sporom na temat skutków uchylenia ostatecznej decyzji w zakresie prowadzonego postępowania egzekucyjnego. Taki punkt widzenia NSA jest całkowicie  zbieżny z postawą forsowaną przez prawników Kancelarii w sporach z organami administracji publicznej i niewątpliwie korzystnie wpłynie na dochodzenie swych praw przez podatników pokrzywdzonych działaniami organów egzekucyjnych.

prof. Adam Mariański

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Maria Bandzmer

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »