REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumentowanie usług świadczonych gościom hotelowym – paragony, rachunki kelnerskie

Dokumentowanie usług świadczonych gościom hotelowym – paragony, rachunki kelnerskie
Dokumentowanie usług świadczonych gościom hotelowym – paragony, rachunki kelnerskie

REKLAMA

REKLAMA

Minister Finansów informuje, że wydawanie tzw. rachunków kelnerskich, które nie są paragonami, w miejsce paragonów fiskalnych, to praktyka niezgodna z przepisami i penalizowana. Natomiast dopuszczalne jest wydawanie przez hotel zbiorczego paragonu fiskalnego w momencie wymeldowywania się gościa, obejmującego wystawione wcześniej różne przed-rachunki czy „paragony kelnerskie”. Jednak podatnik (hotel) musi każdorazowo analizować, czy ma do czynienia z wieloma pojedynczymi usługami, z których każda ma właściwy dla siebie moment powstania obowiązku podatkowego oraz moment obowiązkowej fiskalizacji, czy też jest to jedna usługa, wykonana z momentem wymeldowania się klienta z hotelu.

O wyjaśnienia Ministra Finansów w zakresie praktyki sytuacji wydawania „przed-rachunków” bądź „paragonów kelnerskich”, poprzedzających ostateczne rozliczenie z gościem hotelowym przy użyciu kasy fiskalnej, wystąpiła jedna z posłanek w ramach interpelacji poselskiej.

Autopromocja

Sprawa ta interesuje bowiem żywo przedsiębiorców branży hotelarskiej. Praktyka wydawania przed-rachunków/paragonów kelnerskich jest bowiem powszechnie stosowana. Goście hotelowi z reguły nie uiszczają za każdym razem opłaty, korzystając wielokrotnie np. z hotelowej gastronomii, siłowni czy spa, a jedynie przyjmują paragon kelnerski/przed-rachunek jako potwierdzenie zobowiązania finansowego wobec hotelu. Tym samym kelner/pracownik, nie otrzymując od klienta pieniędzy, nie może mu wystawić i wręczyć paragonu fiskalnego. Jednak wszelkie usługi hotelowe są w ten sposób rejestrowane. Po zakończeniu pobytu gościa w hotelu (z reguły przy wymeldowywaniu), wartość wszystkich wyświadczonych usług jest sumowana, opłacana przez gościa i wtedy wystawiany jest zbiorczy paragon fiskalny.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Minister Finansów potwierdził co do zasady prawidłowość takiej praktyki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przypomniał, że co do zasady, każda sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych musi być zaewidencjonowana na kasie rejestrującej. A paragon fiskalny (lub faktura) z tej kasy musi zostać wydrukowany i wydany niezwłocznie po wykonaniu usługi lub wydaniu towaru. Obowiązek ten wynika z ustawy o podatku od towarów i usług (art. 111 ust. 1, ust. 3a) oraz z § 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. z 2013 r. poz. 363).

Ewidencjonowaniu kasą fiskalną podlega także otrzymanie przed dokonaniem sprzedaży (towarów lub usług) całości lub części należności (zapłaty) z chwilą jej otrzymania ( § 3 ust. 2 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących).

Minister Finansów podkreślił, że wydawanie "rachunków kelnerskich" zamiast paragonów fiskalnych z kas rejestrujących, to praktyka niezgodna z przepisami i zagrożona stosownymi karami.

Jednak praktyka wystawiania "paragonów kelnerskich", czy innych "przed-rachunków", które potem są sumowane na jednym paragonie fiskalnym jest akceptowana przez resort finansów.

Bowiem w takiej sytuacji przed-rachunki czy „paragony kelnerskie” nie są dokumentami fiskalnymi, ale mogą stanowić formę dokumentacji wewnętrznej, która nie ma znaczenia dla rozliczenia podatku od towarów i usług. Na podatniku ciąży obowiązek takiego sposobu zorganizowania prowadzenia działalności gospodarczej, ażeby zapewnić, że z tytułu sprzedaży (wcześniejszego otrzymania zaliczki) obrót i kwota podatku należnego zostanie zaewidencjonowana przy zastosowaniu kasy rejestrującej, paragon fiskalny (lub faktura) zostanie wydrukowany oraz wydany nabywcy – do jego uznania należy, czy w ramach przewidzianych przez siebie procedur chce do tego celu wykorzystywać takie dokumenty jak tzw. rachunki kelnerskie.

Minister podkreślił, że obowiązek podatkowy w VAT, co do zasady, powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi i niekoniecznie może mieć związek z rozliczeniem z klientem.„Zafiskalizowanie zbiorcze” na kasie rejestrującej na koniec pobytu gościa hotelowego nie może więc prowadzić do sytuacji, gdy obowiązek podatkowy zostanie rozpoznany zbyt późno.

Minister zaznaczył, że określając i stosując procedury dokumentowania świadczonych przez siebie usług, w tym tworząc zasady wykorzystywania pre-rachunków lub „paragonów kelnerskich” podatnik musi więc brać pod uwagę charakter i okoliczności świadczonych usług, uwzględniając w szczególności, czy ma do czynienia z wieloma pojedynczymi usługami, z których każda ma właściwy dla siebie moment powstania obowiązku podatkowego oraz moment obowiązkowej fiskalizacji, czy też jest to jedna usługa, wykonana z momentem wymeldowania się klienta z hotelu. Kwestia ta nie była szerzej szerzej wyjaśniana przez Ministra, ponieważ zależy od konkretnego stanu faktycznego.

Ponadto Minister zwrócił uwagę, że paragon fiskalny wystawiony, np. po zakończeniu pobytu klienta w hotelu dokumentujący świadczoną usługę, musi zawierać co najmniej m.in.:

- nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację,

- cenę jednostkową towaru lub usługi, a także

Autopromocja

- ilość i wartość sumaryczną sprzedaży danego towaru lub usługi z oznaczeniem literowym przypisanej stawki podatku.

Źródło: Odpowiedź Ministra Finansów z 11 maja 2018 r. na interpelację poselską nr 21475 – odpowiedzi udzielił Paweł Cybulski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów (sejm.gov.pl)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sejm RP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Projekt CPK - potrzebne będą zmiany w prawie celno-podatkowym

  Żeby projekt CPK miał szanse powodzenia, niezbędne będą zmian w prawie celno-podatkowym. Powstanie hubu lotniczo-kolejowego powinno się zacząć od przygotowań do prawno-celnej jego obsługi.

  Ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT. Czy jest automatycznie uwzględniana?

  Czy ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT jest uwzględniana automatycznie? Jak skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów w rozliczeniu rocznym PIT?

  Obowiązek raportowania ESG już za 2024 rok. Jak mierzyć oddziaływanie biznesu na otoczenie społeczne i środowisko?

  Dyrektywa ds. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), opublikowana w grudniu 2022 r., nakłada na firmy obowiązek ujawniania konkretnych informacji pozafinansowych. Regulacje w zakresie ESG zaczną obowiązywać już od 2024 roku. Dzisiaj decydenci nie zastanawiają się czy mierzyć skalę oddziaływania biznesu na otoczenie społeczne i środowisko, ale jak to realnie robić. 

  Obniżony VAT dla branży beauty. MF wyda w marcu nowe rozporządzenie

  Rozporządzenie, którego celem jest wprowadzenie obniżonej, 8-proc. stawki VAT na usługi branży beauty zostanie wydane w marcu. Tak wynika z informacji opublikowanej w wykazie prac Ministerstwa Finansów.

  Jak udoskonalić procesy HR? Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online w dniu 27 lutego, z cyklu Kawa z INFORLEX

  Jak udoskonalić procesy HR? Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu Kawa z INFORLEX, które odbędzie się w dniu 27 lutego br.

  Twój e-PIT - ulga na dziecko urodzone w 2023 roku. Czy jest uwzględniona?

  Czy w usłudze Twój e-PIT jest automatycznie uwzględniona ulga na dziecko urodzone w 2023 roku?

  11 mln zł zaległego podatku CIT - tyle zapłaciła spółka po kontroli KAS

  Kontrola KAS wykazała nieprawidłowości przy rozliczeniu podatku CIT. Spółka wpłaciła do budżetu państwa ponad 11 mln zł zaległego podatku.

  REKLAMA