reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Dokumentowanie usług świadczonych gościom hotelowym – paragony, rachunki kelnerskie

Dokumentowanie usług świadczonych gościom hotelowym – paragony, rachunki kelnerskie

Minister Finansów informuje, że wydawanie tzw. rachunków kelnerskich, które nie są paragonami, w miejsce paragonów fiskalnych, to praktyka niezgodna z przepisami i penalizowana. Natomiast dopuszczalne jest wydawanie przez hotel zbiorczego paragonu fiskalnego w momencie wymeldowywania się gościa, obejmującego wystawione wcześniej różne przed-rachunki czy „paragony kelnerskie”. Jednak podatnik (hotel) musi każdorazowo analizować, czy ma do czynienia z wieloma pojedynczymi usługami, z których każda ma właściwy dla siebie moment powstania obowiązku podatkowego oraz moment obowiązkowej fiskalizacji, czy też jest to jedna usługa, wykonana z momentem wymeldowania się klienta z hotelu.

O wyjaśnienia Ministra Finansów w zakresie praktyki sytuacji wydawania „przed-rachunków” bądź „paragonów kelnerskich”, poprzedzających ostateczne rozliczenie z gościem hotelowym przy użyciu kasy fiskalnej, wystąpiła jedna z posłanek w ramach interpelacji poselskiej.

Sprawa ta interesuje bowiem żywo przedsiębiorców branży hotelarskiej. Praktyka wydawania przed-rachunków/paragonów kelnerskich jest bowiem powszechnie stosowana. Goście hotelowi z reguły nie uiszczają za każdym razem opłaty, korzystając wielokrotnie np. z hotelowej gastronomii, siłowni czy spa, a jedynie przyjmują paragon kelnerski/przed-rachunek jako potwierdzenie zobowiązania finansowego wobec hotelu. Tym samym kelner/pracownik, nie otrzymując od klienta pieniędzy, nie może mu wystawić i wręczyć paragonu fiskalnego. Jednak wszelkie usługi hotelowe są w ten sposób rejestrowane. Po zakończeniu pobytu gościa w hotelu (z reguły przy wymeldowywaniu), wartość wszystkich wyświadczonych usług jest sumowana, opłacana przez gościa i wtedy wystawiany jest zbiorczy paragon fiskalny.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Minister Finansów potwierdził co do zasady prawidłowość takiej praktyki.

Przypomniał, że co do zasady, każda sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych musi być zaewidencjonowana na kasie rejestrującej. A paragon fiskalny (lub faktura) z tej kasy musi zostać wydrukowany i wydany niezwłocznie po wykonaniu usługi lub wydaniu towaru. Obowiązek ten wynika z ustawy o podatku od towarów i usług (art. 111 ust. 1, ust. 3a) oraz z § 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. z 2013 r. poz. 363).

Ewidencjonowaniu kasą fiskalną podlega także otrzymanie przed dokonaniem sprzedaży (towarów lub usług) całości lub części należności (zapłaty) z chwilą jej otrzymania ( § 3 ust. 2 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących).

Minister Finansów podkreślił, że wydawanie "rachunków kelnerskich" zamiast paragonów fiskalnych z kas rejestrujących, to praktyka niezgodna z przepisami i zagrożona stosownymi karami.

Jednak praktyka wystawiania "paragonów kelnerskich", czy innych "przed-rachunków", które potem są sumowane na jednym paragonie fiskalnym jest akceptowana przez resort finansów.

Bowiem w takiej sytuacji przed-rachunki czy „paragony kelnerskie” nie są dokumentami fiskalnymi, ale mogą stanowić formę dokumentacji wewnętrznej, która nie ma znaczenia dla rozliczenia podatku od towarów i usług. Na podatniku ciąży obowiązek takiego sposobu zorganizowania prowadzenia działalności gospodarczej, ażeby zapewnić, że z tytułu sprzedaży (wcześniejszego otrzymania zaliczki) obrót i kwota podatku należnego zostanie zaewidencjonowana przy zastosowaniu kasy rejestrującej, paragon fiskalny (lub faktura) zostanie wydrukowany oraz wydany nabywcy – do jego uznania należy, czy w ramach przewidzianych przez siebie procedur chce do tego celu wykorzystywać takie dokumenty jak tzw. rachunki kelnerskie.

Minister podkreślił, że obowiązek podatkowy w VAT, co do zasady, powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi i niekoniecznie może mieć związek z rozliczeniem z klientem.„Zafiskalizowanie zbiorcze” na kasie rejestrującej na koniec pobytu gościa hotelowego nie może więc prowadzić do sytuacji, gdy obowiązek podatkowy zostanie rozpoznany zbyt późno.

Minister zaznaczył, że określając i stosując procedury dokumentowania świadczonych przez siebie usług, w tym tworząc zasady wykorzystywania pre-rachunków lub „paragonów kelnerskich” podatnik musi więc brać pod uwagę charakter i okoliczności świadczonych usług, uwzględniając w szczególności, czy ma do czynienia z wieloma pojedynczymi usługami, z których każda ma właściwy dla siebie moment powstania obowiązku podatkowego oraz moment obowiązkowej fiskalizacji, czy też jest to jedna usługa, wykonana z momentem wymeldowania się klienta z hotelu. Kwestia ta nie była szerzej szerzej wyjaśniana przez Ministra, ponieważ zależy od konkretnego stanu faktycznego.

Ponadto Minister zwrócił uwagę, że paragon fiskalny wystawiony, np. po zakończeniu pobytu klienta w hotelu dokumentujący świadczoną usługę, musi zawierać co najmniej m.in.:

- nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację,

- cenę jednostkową towaru lub usługi, a także

- ilość i wartość sumaryczną sprzedaży danego towaru lub usługi z oznaczeniem literowym przypisanej stawki podatku.

Źródło: Odpowiedź Ministra Finansów z 11 maja 2018 r. na interpelację poselską nr 21475 – odpowiedzi udzielił Paweł Cybulski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów (sejm.gov.pl)

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sedlak & Sedlak

Najstarsza polska firma doradztwa HR. To zobowiązuje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama