REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykup samochodu osobowego i jego sprzedaż a prawo do odliczenia VAT w całości

Tomasz Krywan
Tomasz Krywan
Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Użytkowaliśmy samochód na podstawie umowy leasingu operacyjnego i odliczaliśmy 60 proc. VAT, gdyż był to samochód osobowy. Obecnie samochód będzie wykupiony i od razu sprzedany. Czy można odliczyć 100 proc. VAT od wykupu z leasingu samochodu osobowego, gdy od razu po wykupie zostanie on sprzedany?

W przypadku nabycia samochodów osobowych kwotę podatku naliczonego stanowi 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6000 zł (art. 86 ust. 3 ustawy o VAT). Przepis ten ma zastosowanie również w przypadku wykupu samochodów osobowych z leasingu operacyjnego.

Autopromocja

Jak rozliczać VAT przy wydatkach na samochód

Jednocześnie nie istnieje przepis wyłączający stosowanie art. 86 ust. 3 ustawy o VAT w przypadku, gdy zaraz po wykupie z leasingu samochód osobowy ma zostać sprzedany. W szczególności w większości przypadków nie znajduje zastosowania art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a ustawy o VAT, który wyłącza stosowanie ograniczeń w odliczeniu VAT, jeśli przedmiotem działalności podatnika jest odsprzedaż samochodów. Przepis ten ma bowiem zastosowanie tylko wtedy, gdy prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie odsprzedaży samochodów jest zgłoszone do ewidencji działalności gospodarczej (w przypadku podatników będących osobami fizycznymi oraz spółkami cywilnymi) lub do rejestru przedsiębiorców (w pozostałych przypadkach).

Dlatego jeśli przedmiotem Państwa działalności nie jest odsprzedaż samochodów, kwotę podatku naliczonego przy wykupie z leasingu przedmiotowego samochodu osobowego stanowić będzie jedynie 60 proc. kwoty podatku określonej na fakturze, nie więcej niż 6000 zł.

W omawianej sytuacji należy się również zastanowić, czy podatnik będzie mógł odliczyć 100 proc. VAT, jeśli powoła się na wyrok ETS w sprawie Magoora. Będzie mu przysługiwało prawo do odliczenia VAT, jeżeli samochód spełnia warunki przewidziane:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) w przepisach obowiązujących do 30 kwietnia 2004 r. - samochody osobowe o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg, gdy podatnik posiada homologację ciężarową,

2) w przepisach obowiązujących od 1 maja 2004 r. do 21 sierpnia 2005 r. - samochody spełniające wzór Lisaka, tj. samochody o ładowności równej lub wyższej niż obliczona według wzoru.

Jak rozliczyć wycofanie z działalności samochodu wykupionego z leasingu

Minimalna ładowność samochodu przy zastosowaniu wzoru Lisaka w zależności od liczby miejsc wynosiła: z jednym miejscem - 425 kg, z dwoma miejscami - 493 kg, z trzema miejscami - 561 kg, z czterema miejscami - 629 kg, z pięcioma miejscami - 697 kg.

W pytaniu nie podano szczegółowych informacji na temat samochodu. Dlatego jeśli pytający oceni, że przed 30 kwietnia 2004 r. lub przed 22 sierpnia 2005 r. od tego samochodu można by było odliczyć VAT, również obecnie spółka może skorzystać z tego odliczenia.

Trzeba jeszcze dodać, że w przypadku leasingobiorców będących osobami fizycznymi nie ma - z punktu widzenia przepisów zarówno prawa cywilnego, jak i prawa podatkowego - przeszkód, aby samochód z leasingu operacyjnego „na firmę” został wykupiony „prywatnie”, gdyż korzystający i wykupujący to te same podmioty. Zważywszy, że w omawianej sytuacji wystąpią dość niekorzystne skutki podatkowe wykupu samochodu z leasingu „na firmę” osoby fizycznej, należałoby wykupić samochód na osobę fizyczną (zakładając, że w przedstawionej sytuacji leasingobiorcą jest osoba fizyczna). W innym przypadku takiej możliwości nie ma.

Reasumując, w opisanej sytuacji można będzie odliczyć jedynie 60 proc. kwoty podatku określonej na fakturze, nie więcej niż 6000 zł, jeśli przedmiotem działalności podatnika nie jest odsprzedaż samochodów i samochód również przed 30 kwietnia 2004 r. i 22 sierpnia 2005 r. nie uprawniałby do odliczenia VAT.

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

Podstawa prawna:

Autopromocja

art. 86 ust. 3 oraz art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA