REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszty transportu podwyższają podstawę naliczenia cła

Paulina Bąk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Koszty transportu doliczane są do wartości celnej towaru, od której naliczane jest cło płacone przez kupującego.

Pan Józef kupił w Stanach Zjednoczonych aparat fotograficzny o wartości 2 tys. zł. Firma zajmująca się sprzedażą tego typu sprzętu pokryła koszty transportu. Jednak urząd celny do wartości paczki doliczył cenę transportu i od otrzymanej kwoty policzył cło.

REKLAMA

Autopromocja

Według Andrzeja Milczarczyka, eksperta z PricewaterhouseCoopers, takie zachowanie organów celnych jest nieprawidłowe.

Opisana sytuacja sprowadza się do ustalenia podstawy do obliczenia należności celnych. Zgodnie z przepisami celnymi podstawą do obliczenia cła jest wartość celna towaru.

Pojęcie to często bywa utożsamiane z ceną zakupu. W określonych przypadkach te pojęcia mogą być równoznaczne.

Przepisy celne, wprowadzając pojęcie wartość celna, sformułowały pewien standard ustalania podstawy do naliczenia cła. Innymi słowy, wskazano, jakie koszty związane z towarem powinny być uwzględnione przy kalkulowaniu podstawy dla uiszczenia należności celnych, czyli powinny podlegać cłu, a które koszty, choć mogą obciążać kupującego, nie są wliczane do wartości celnej, a zatem nie będą obciążane cłem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wartość transakcyjna jest uznawana za wartość celną. Oczywiście występują tutaj wyjątki, ale w opisanym przypadku one nie zachodzą. Należy pamiętać, że jeżeli wartość celna nie może ustalona na podstawie metody wartości transakcyjnej towarów identycznych lub podobnych czy też metody opartej na cenie jednostkowej należy wartość tą ustalić w oparciu o metodę wartości kalkulowanej. W zależności od tego, jakie koszty obejmuje wartość transakcyjna, do tej wartości mogą być doliczane lub odliczane pewne kategorie kosztowe.

- Do podstawy wymiaru cła powinny być wliczone koszty transportu ponoszone przez kupującego (jeżeli nie zostały one już uwzględnione w wartości transakcyjnej) - przypomina Andrzej Milczarczyk.

Ważne

Cło naliczane jest od wartości celnej towaru, natomiast VAT od wartości celnej towaru powiększonej o wyliczone wcześniej cło

Zatem jeżeli w przedstawionej sytuacji za wartość transakcyjną sprzętu przyjmiemy 2 tys. zł i wartość ta obejmuje już wartość transportu (czyli sprzedający ponosi koszty transportu, lecz przerzuca je na kupującego, uwzględniając je w cenie), wówczas cło należały naliczyć od kwoty 2 tys. zł. Jeżeli jednak cena obejmuje jedynie wartość sprzętu, a kupujący jest dodatkowo obciążany kosztami transportu w wysokości 1 tys. zł, wówczas należności celne zostałyby naliczone od kwoty 3 tys. zł.

- W tym przypadku nie będzie też przysługiwało zwolnienie, gdyż tylko paczki o wartości nieprzekraczającej 150 euro są zwolnione od cła - podkreśla Andrzej Milczarczyk.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA