REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszty transportu podwyższają podstawę naliczenia cła

Paulina Bąk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Koszty transportu doliczane są do wartości celnej towaru, od której naliczane jest cło płacone przez kupującego.

Pan Józef kupił w Stanach Zjednoczonych aparat fotograficzny o wartości 2 tys. zł. Firma zajmująca się sprzedażą tego typu sprzętu pokryła koszty transportu. Jednak urząd celny do wartości paczki doliczył cenę transportu i od otrzymanej kwoty policzył cło.

Autopromocja

Według Andrzeja Milczarczyka, eksperta z PricewaterhouseCoopers, takie zachowanie organów celnych jest nieprawidłowe.

Opisana sytuacja sprowadza się do ustalenia podstawy do obliczenia należności celnych. Zgodnie z przepisami celnymi podstawą do obliczenia cła jest wartość celna towaru.

Pojęcie to często bywa utożsamiane z ceną zakupu. W określonych przypadkach te pojęcia mogą być równoznaczne.

Przepisy celne, wprowadzając pojęcie wartość celna, sformułowały pewien standard ustalania podstawy do naliczenia cła. Innymi słowy, wskazano, jakie koszty związane z towarem powinny być uwzględnione przy kalkulowaniu podstawy dla uiszczenia należności celnych, czyli powinny podlegać cłu, a które koszty, choć mogą obciążać kupującego, nie są wliczane do wartości celnej, a zatem nie będą obciążane cłem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wartość transakcyjna jest uznawana za wartość celną. Oczywiście występują tutaj wyjątki, ale w opisanym przypadku one nie zachodzą. Należy pamiętać, że jeżeli wartość celna nie może ustalona na podstawie metody wartości transakcyjnej towarów identycznych lub podobnych czy też metody opartej na cenie jednostkowej należy wartość tą ustalić w oparciu o metodę wartości kalkulowanej. W zależności od tego, jakie koszty obejmuje wartość transakcyjna, do tej wartości mogą być doliczane lub odliczane pewne kategorie kosztowe.

- Do podstawy wymiaru cła powinny być wliczone koszty transportu ponoszone przez kupującego (jeżeli nie zostały one już uwzględnione w wartości transakcyjnej) - przypomina Andrzej Milczarczyk.

Ważne

Cło naliczane jest od wartości celnej towaru, natomiast VAT od wartości celnej towaru powiększonej o wyliczone wcześniej cło

Zatem jeżeli w przedstawionej sytuacji za wartość transakcyjną sprzętu przyjmiemy 2 tys. zł i wartość ta obejmuje już wartość transportu (czyli sprzedający ponosi koszty transportu, lecz przerzuca je na kupującego, uwzględniając je w cenie), wówczas cło należały naliczyć od kwoty 2 tys. zł. Jeżeli jednak cena obejmuje jedynie wartość sprzętu, a kupujący jest dodatkowo obciążany kosztami transportu w wysokości 1 tys. zł, wówczas należności celne zostałyby naliczone od kwoty 3 tys. zł.

- W tym przypadku nie będzie też przysługiwało zwolnienie, gdyż tylko paczki o wartości nieprzekraczającej 150 euro są zwolnione od cła - podkreśla Andrzej Milczarczyk.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • tommy
    2023-01-08 13:12:04
    DHL ma to w dooooopie. I tak dolicza swoja stawkę za shipping jeżeli sprzedawca z USA deklaruje jako free shipping.
    0
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

REKLAMA