| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Uproszczenie zasad dokonywania aktualizacji danych dla celów VAT

Uproszczenie zasad dokonywania aktualizacji danych dla celów VAT

W jakich przypadkach podatnicy VAT nie muszą już składać zgłoszenia aktualizacyjnego VAT-R?


24 kwietnia br. weszła w życie zmiana ustawy o podatku od towarów i usług. Znowelizowano ust. 12 w art. 96 regulującym kwestie związane z rejestracją podatników dla celów VAT.

Stosownie do przepisów ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (ustawa o NIP) wszyscy podatnicy są obowiązani do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego NIP i aktualizowania tego zgłoszenia w każdym przypadku zmiany danych ujawnionych w swoim zgłoszeniu.

Ustawa o VAT również przewiduje, że podatnicy podatku od towarów i usług zamierzający podjąć działalność opodatkowaną tym podatkiem mają obowiązek odrębnego zgłoszenia rejestracyjnego (zgłoszenie VAT-R) przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu. Mają także obowiązek aktualizowania danych wskazanych w tym zgłoszeniu.

Do tej pory (przed wejściem w życie najnowszej nowelizacji) niektóre dane identyfikujące podatników należało podawać w zgłoszeniu (i w aktualizacji) zarówno na podstawie ustawy o NIP, jak i na podstawie ustawy o VAT. Chodzi o nazwę, numery PESEL i REGON, adresy siedziby, czy miejsca zamieszkania. Oznaczało to, że podatnicy VAT musieli zgłaszać zmiany dwukrotnie. Raz na potrzeby ewidencji NIP, a drugi raz na potrzeby ewidencji VAT.

W wyniku nowelizacji zwolniono podatników VAT z obowiązku składania zgłoszenia aktualizacyjnego dla celów tego podatku, w sytuacji gdy dane podlegające aktualizacji zostały już objęte zgłoszeniem aktualizacyjnym na podstawie ustawy o NIP. Wyłączono zatem konieczność dwukrotnej aktualizacji tych samych danych.

Artykuł 96 ust. 12 ustawy o VAT stanowi obecnie, że:

Jeżeli dane zawarte w zgłoszeniu rejestracyjnym ulegną zmianie, podatnik jest obowiązany zgłosić zmianę do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana. Obowiązek ten nie dotyczy przypadków, gdy następuje wyłącznie zmiana danych objętych obowiązkiem aktualizacji na podstawie ustawy z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681 z późn.zm.). Zdanie drugie nie ma zastosowania w przypadku, gdy zgłaszana zmiana powoduje zmianę właściwości organu podatkowego.

Podatnicy VAT, u których zmianie uległy tylko informacje zawarte w formularzach NIP, objęte obowiązkiem aktualizacji na podstawie ustawy o NIP, nie muszą już zatem składać formularza aktualizacyjnego VAT-R. Podatnicy nadal jednak muszą złożyć aktualizację VAT-R, jeżeli w wyniku zmiany adresu uległa zmianie także właściwość urzędu skarbowego.

Julita Karaś-Gasparska 

Podstawa prawna:

• ustawa z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681 z późn.zm.),

• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.),

• ustawa z 19 lutego 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 57, poz. 357).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK