Sprzedaż samochodu stanowiącego współwłasność
REKLAMA
Sprzedaż samochodu udokumentowana umową kupna-sprzedaży jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych (p.c.c.). Jeżeli sprzedaż jest opodatkowana VAT i zostanie udokumentowana fakturą, p.c.c. nie występuje. Sprzedaż środka trwałego jest przychodem opodatkowanym w ramach prowadzonej działalności, dlatego musi zostać udokumentowana rachunkiem, a w przypadku podatnika podatku od towarów i usług - fakturą (art. 106 ustawy o VAT).
REKLAMA
Sprzedaż samochodu może być opodatkowana VAT (według stawki 22 proc.) lub zwolniona z tego podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Podatnik ma prawo zastosować zwolnienie z VAT, jeżeli łącznie spełni dwa warunki:
1) sprzedawany samochód jest towarem używanym zgodnie z definicją zawartą w art. 43 ust. 2 ustawy o VAT. Zgodnie z tą definicją towar jest uznawany za używany, jeżeli okres używania przez podatnika dokonującego jego dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tym towarem jak właściciel,
2) w stosunku do tego towaru nie przysługiwało dokonującemu jego dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
PRZYKŁAD
Trzech współwłaścicieli sprzedaje samochód otrzymany w drodze spadku, przy czym jeden z nich wprowadził go do ewidencji środków trwałych i wykorzystywał w prowadzonej działalności gospodarczej. Samochód był w ich posiadaniu 1 rok. Cena sprzedaży wyniosła 60 000 zł.
Dwóch właścicieli, którzy nie korzystali z samochodu w ramach prowadzonej działalności, dokumentuje sprzedaż swojej części umową kupna-sprzedaży, od której jest opłacany podatek od czynności cywilnoprawnych. Nie płacą oni podatku dochodowego od osób fizycznych, gdyż posiadali ten samochód dłużej niż 6 miesięcy.
Trzeci współwłaściciel dokumentuje sprzedaż swojej części fakturą, gdyż jest podatnikiem VAT. Może zastosować zwolnienie, gdyż nie mógł odliczyć podatku naliczonego (samochód otrzymany w drodze spadku) i posiada samochód dłużej niż 6 miesięcy. Wartość faktury 20 000 zł (zw. z VAT).
Reasumując, jeżeli samochód nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych współwłaściciela prowadzącego działalność gospodarczą, to jego sprzedaż należy udokumentować umową kupna-sprzedaży. Jeżeli samochód został wprowadzony do ewidencji, to jego sprzedaż powinna być udokumentowana fakturą (jeżeli podatnik jest podatnikiem podatku od towarów i usług) lub rachunkiem.
Anna Adamiec
doradca podatkowy
Podstawa prawna:
art. 43 ust. 1 pkt 2, ust. 2, art. 106 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat