reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Zakup telefonów i kart telefonicznych za granicą

Zakup telefonów i kart telefonicznych za granicą

Firma wysłała pracowników w delegację do Maroka. Kupiono im tam telefony i miejscowe karty telefoniczne (pre-paid). Czy zakup ten należy potraktować jako import usług i wystawić fakturę wewnętrzną? Zakupy zostały udokumentowane paragonami z tamtejszych kas fiskalnych.

Z importem usług mamy do czynienia wtedy, gdy dochodzi do świadczenia usług, z tytułu których podatnikiem jest usługobiorca (art. 2 pkt 9 ustawy o VAT), a więc gdy polski podmiot (osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej) nabywa usługi od podatnika nieposiadającego siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania albo pobytu na terytorium Polski (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT).

Aby wystąpił import usług, miejsce świadczenia usługi nabywanej przez polskiego podatnika od podatnika zagranicznego musi znajdować się na terytorium Polski. Tylko bowiem wówczas dochodzi do świadczenia podlegającej opodatkowaniu w Polsce usługi (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

Nie stanowi zatem importu usług zakup telefonów (czy to aparatów telefonicznych, czy to kart SIM) za granicą (np. w Maroku), gdyż są to zakupy towarów. W konsekwencji, zakupu telefonów nie należy w przedstawionej sytuacji traktować jako importu usług. Ewentualny przywóz tych telefonów do Polski będzie podlegać ocleniu oraz opodatkowaniu VAT (według stawki podstawowej 23 proc.) jako import towarów. Importem towarów jest przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju (art. 2 pkt 7 ustawy o VAT).

Jako import usług należy natomiast potraktować zakup zagranicznych kart telefonicznych (ewentualne doładowań do telefonów pre-paid). Zakup kart telefonicznych (doładowań telefonicznych) wiąże się bowiem w istocie z zapłatą z góry za nabywane usługi telefoniczne. Miejsce świadczenia takich usług, nabywanych przez polskich podatników, znajduje się na terytorium Polski (art. 28b ust. 1 ustawy o VAT; zakładam, że nie znajduje tu zastosowania żaden z wyjątków określonych przepisami art. 28b ust. 2-4 ustawy o VAT). Ich zakup od zagranicznych podatników (zagranicznych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą - zob. art. 15 ust. 1 ustawy o VAT) stanowi więc dla polskich podatników import usług.

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

Podstawa prawna:

art. 2 pkt 7 i 9, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 15 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 4 oraz art. 28b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.).

reklama

Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama