Zakup telefonów i kart telefonicznych za granicą
REKLAMA
Z importem usług mamy do czynienia wtedy, gdy dochodzi do świadczenia usług, z tytułu których podatnikiem jest usługobiorca (art. 2 pkt 9 ustawy o VAT), a więc gdy polski podmiot (osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej) nabywa usługi od podatnika nieposiadającego siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania albo pobytu na terytorium Polski (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT).
REKLAMA
Aby wystąpił import usług, miejsce świadczenia usługi nabywanej przez polskiego podatnika od podatnika zagranicznego musi znajdować się na terytorium Polski. Tylko bowiem wówczas dochodzi do świadczenia podlegającej opodatkowaniu w Polsce usługi (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).
Nie stanowi zatem importu usług zakup telefonów (czy to aparatów telefonicznych, czy to kart SIM) za granicą (np. w Maroku), gdyż są to zakupy towarów. W konsekwencji, zakupu telefonów nie należy w przedstawionej sytuacji traktować jako importu usług. Ewentualny przywóz tych telefonów do Polski będzie podlegać ocleniu oraz opodatkowaniu VAT (według stawki podstawowej 23 proc.) jako import towarów. Importem towarów jest przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju (art. 2 pkt 7 ustawy o VAT).
Jako import usług należy natomiast potraktować zakup zagranicznych kart telefonicznych (ewentualne doładowań do telefonów pre-paid). Zakup kart telefonicznych (doładowań telefonicznych) wiąże się bowiem w istocie z zapłatą z góry za nabywane usługi telefoniczne. Miejsce świadczenia takich usług, nabywanych przez polskich podatników, znajduje się na terytorium Polski (art. 28b ust. 1 ustawy o VAT; zakładam, że nie znajduje tu zastosowania żaden z wyjątków określonych przepisami art. 28b ust. 2-4 ustawy o VAT). Ich zakup od zagranicznych podatników (zagranicznych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą - zob. art. 15 ust. 1 ustawy o VAT) stanowi więc dla polskich podatników import usług.
Tomasz Krywan
doradca podatkowy
Podstawa prawna:
art. 2 pkt 7 i 9, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 15 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 4 oraz art. 28b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat