REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odliczenie VAT od zakupu paliwa do samochodów

Katarzyna Więsik
Katarzyna Miazek
Katarzyna Miazek

REKLAMA

Przed dokonaniem zakupu samochodu na cele działalności gospodarczej, warto zastanowić się, jakie konsekwencje dla przyszłych zobowiązań z fiskusem będzie rodził wybór konkretnego pojazdu. Wysokość VAT-owskich rozrachunków z tytułu eksploatacji używanego na potrzeby działalności gospodarczej samochodu zdeterminowana jest bowiem jego rodzajem.

Godzina z VAT 2013. Słuchaj codziennie o godz. 12.00 w Radio INFOR.PL

REKLAMA

Autopromocja


Odliczenie paliwa przy ciężarowych i specjalnych


Przy zakupie paliwa silnikowego, oleju napędowego lub gazu do samochodów ciężarowych oraz specjalnych podatnik dysponuje prawem do obniżenia kwoty podatku należnego o pełną wartość podatku naliczonego wynikającego z zakupu. Warto pamiętać, iż od 1 stycznia 2013 r. faktury potwierdzające zakup paliwa, oleju czy gazu do napędu samochodów, będące podstawą do odliczenia podatku VAT, nie muszą zawierać numeru rejestracyjnego pojazdu.


Posiadanie w firmie samochodu ciężarowego wydaje się być zatem na gruncie rozliczenia kosztów jego użytkowania opłacalne. Warto jednak dokładnie przejrzeć katalog pojazdów, które ustawodawca klasyfikuje jako ciężarowe.


Ciężarowy czy osobowy


Samochodem uprawniającym do odliczenia VAT-u od nabycia paliwa będzie przede wszystkim ten, którego masa całkowita przekracza 3,5 t.

Ponadto prawo do pełnego odliczenia zachowa przedsiębiorca wykorzystujący na potrzeby wykonywania czynności opodatkowanych także mniejsze pojazdy; mogą to być pojazdy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- typu wielozadaniowy, van, które mają jeden rząd siedzeń oddzielony trwale od części przeznaczonej do przewozu ładunków,

- przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą,

- posiadające otwartą część do przewozu ładunków,

- posiadające kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu,

- specjalne, jeżeli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa.

Data wykonania usługi na fakturze VAT w 2013 roku

Zapraszamy do odwiedzenia forum Podatek VAT

Do samochodów specjalnego przeznaczenia należą natomiast agregaty elektryczne i spawalnicze, pojazdy do prac wiertniczych, koparki, koparkospycharki, ładowarki, pojazdy do oczyszczania dróg i zimowego utrzymania dróg, podnośniki do prac konserwacyjno-montażowych, pojazdy pomocy drogowej, żuraw samochodowy, samochody pogrzebowe oraz bankowozy. O czym warto pamiętać, prawo do odliczenia VAT-u naliczonego przysługuje jedynie, jeśli działalność podatnika wymaga używania takiego pojazdu.

 


Odliczą wynajmujący


Niezależnie jednak od rodzaju samochodu, prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu paliwa posiadają przedsiębiorcy, których przedmiotem działalności jest odsprzedaż samochodów lub oddanie w odpłatne używanie samochodów przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze.


Brak prawa przy osobowych


Możliwości odliczenia wartości podatku naliczonego zawartego w kwocie nabywanego paliwa nie posiadają przedsiębiorcy, którzy w swojej działalności używają pojazdów samochodowych o dopuszczalnej całkowitej masie nie przekraczającej 3,5 t, w tym samochodów osobowych oraz motocykli. Od nowego roku jednak to ograniczenie miałoby dotyczyć jedynie połowy kwoty podatku.

Odliczenie VAT od samochodów i paliwa w 2013 r.

Zwrot akcyzy od paliwa rolniczego w 2013 r.


Prawdopodobne zmiany od roku 2014


Ministerstwo Finansów wystąpiło w styczniu o zgodę Komisji Europejskiej na zmiany dotyczące zasad odliczania VAT-u przy zakupie samochodu oraz przy późniejszych wydatkach eksploatacyjnych. W zakresie zakupu paliwa zmiany dotyczą zyskania przez przedsiębiorców używających na potrzeby działalności samochody osobowe prawa do odliczenia 50 % wartości podatku VAT wynikającego z zakupu paliwa. Zmiany miałyby obowiązywać w latach 2014-2018.


Katarzyna Miazek,

Katarzyna Więsik

  

 

Źródło: Taxways

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiana formy opodatkowania w 2025 r. Do kiedy i jak może to zrobić przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą?

Początek każdego roku kalendarzowego to dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą okazja do analizy wyniku finansowego firmy. Czasami okazuje się, że stosowany dotąd sposób rozliczeń przestał być opłacalny lub nie sprawdził się. Zbyt niskie przychody, przekroczenie obowiązujących limitów czy też zmiana skali działalności skłaniają do poszukiwania nowych rozwiązań. Wyjaśniamy, jak zmienić formę opodatkowania działalności gospodarczej.

Uwaga! Twój e-mail do urzędu może być nieważny. Ministerstwo Finansów wyjaśnia pułapkę e-Doręczeń

Czy twoje pismo do urzędu faktycznie dotarło na czas? Ministerstwo Finansów ostrzega: liczy się data nadania, a nie potwierdzenie odbioru! Sprawdź, jak uniknąć kosztownych konsekwencji przy wysyłce dokumentów drogą elektroniczną.

Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

REKLAMA

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

REKLAMA