Świadczenie usług ubezpieczenia grupowego - obowiązek podatkowy
REKLAMA
Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet
REKLAMA
Zdaniem Izby Skarbowej w Warszawie (interpretacja indywidualna z 28 listopada 2013 r., sygn. IPPP1/443-931/13-2/MP) obowiązek podatkowy z tytułu świadczonych usług ubezpieczenia grupowego (usługi assistance) na rzecz swoich abonentów spółka powinna rozpoznać w dacie otrzymania zapłaty przez abonenta składki.
Obowiązek podatkowy z tytułu świadczonych usług ubezpieczenia
W przedmiotowej sprawie spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi telekomunikacyjne (telefonii stacjonarnej oraz usługi dostępu do sieci Internet). Obecnie w celu uatrakcyjnienia swojej oferty spółka jest w trakcie przygotowań projektu grupowego ubezpieczenia, w ramach którego oferowane byłyby produkty assistance. Usługa kierowana będzie do osób fizycznych, jak i podmiotów gospodarczych będących klientami spółki, tj. abonentów. Jej świadczenie ma na celu zapewnienie komfortu i poczucia bezpieczeństwa w różnych sytuacjach życiowych przez okres trwania umowy abonenckiej.
Zasady powstawania obowiązku podatkowego przy sprzedaży biletów
W zwiąku z powyższym spółka zadała następujące pytania:
1. Kiedy powinna rozpoznać obowiązek podatkowy z tytułu świadczonych usług ubezpieczenia grupowego (usługi assistance) na rzecz swoich abonentów?
2. Kiedy powstanie obowiązek podatkowy w VAT z tytułu świadczenia na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego na podstawie odrębnej umowy serwisowej usług technicznych na rzecz tego towarzystwa przez ubezpieczającego związanych z realizacją umowy ubezpieczenia grupowego w postaci czynności administracyjnych (np. przechowywanie dokumentacji, sporządzanie raportów dotyczących osób ubezpieczonych)?
Rozliczenia VAT przy sprzedaży komisowej
Obowiązek podatkowyod w VAT od 1 stycznia 2014 r.
Potwierdzając stanowisko spółki, organ podatkowy odpowiedział na pytanie 1 w następujący sposób:
Spółka wychodzi z założenia, iż od dnia 01.01.2014 r., w zakresie świadczenia przez Spółkę usług w zakresie zawierania umów ubezpieczenia na cudzy rachunek, które podlegają według Spółki zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy, w zakresie obowiązku podatkowego zastosowanie znajdzie art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. e) ustawy.
Zgodnie z brzmieniem art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. e) ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu świadczenia usług zwolnionych od podatku zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 37-41. A zatem w stanie prawnym po 01.01.2014 r. Spółka winna rozpoznać obowiązek podatkowy w dacie otrzymania zapłaty przez Abonenta składki.
Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach
Na pytanie 2 spółki organ podatkowy, potwierdzając jednocześnie stanowisko spółki, odpowiedział:
Spółka wychodzi z założenia, że od dnia 01.01.2014 r., w zakresie świadczenia przez Spółkę usług technicznych na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego w postaci np. przechowywania dokumentacji, sporządzania raportów dotyczących osób ubezpieczonych, przekazywania do towarzystwa ubezpieczeniowego w okresach rozliczeniowych wykazu ubezpieczonych, informowania ubezpieczonych o możliwości korzystania z ubezpieczenia „Assistance” określonych w odpowiednich warunkach ubezpieczenia oraz o treści tych warunków ubezpieczenia, które podlegają według Spółki zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy, w zakresie obowiązku podatkowego zastosowanie znajdzie art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. e) ustawy.
Obowiązek podatkowy przy nabyciu bonów podarunkowych
Zgodnie z brzmieniem art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. e) ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu świadczenia usług zwolnionych od podatku zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 37-41.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy zwalnia się od podatku usługi ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, a także usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek, z wyłączeniem zbywania praw nabytych w związku z wykonywaniem umów ubezpieczenia i umów reasekuracji.
Obowiązek podatkowy w VAT przy sprzedaży usług
Zdaniem Spółki, skoro w przedstawionym stanie faktycznym świadczone przez Spółkę usługi techniczne na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego na podstawie odrębnej umowy serwisowej są zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011 r., to w tym przypadku nie budzi żadnych wątpliwości, że skoro spółka wykonuje usługi określone w cytowanym powyżej artykule ustawy o VAT, co do których ustawodawca od 01.01.2014 r., zmienił moment powstania obowiązku podatkowego w porównaniu do stanu prawnego obowiązującego przed nowelizacją, tj. przed dniem 01.01.2014 r., i wskazał wprost dla tych usług moment powstania obowiązku podatkowego w art. 19a ust. 1 pkt 5 lit. e), to ten artykuł bez żadnych wątpliwości będzie miał zastosowanie do usług świadczonych przez Spółkę na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat