REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie usług ubezpieczenia grupowego - obowiązek podatkowy

REKLAMA

Kiedy spółka powinna rozpoznać obowiązek podatkowy w przypadku świadczonych usług ubezpieczenia grupowego (usługi assistance) na rzecz swoich abonentów?

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Autopromocja


Zdaniem Izby Skarbowej w Warszawie (interpretacja indywidualna z 28 listopada 2013 r., sygn. IPPP1/443-931/13-2/MP) obowiązek podatkowy z tytułu świadczonych usług ubezpieczenia grupowego (usługi assistance) na rzecz swoich abonentów spółka powinna rozpoznać w dacie otrzymania zapłaty przez abonenta składki.


Obowiązek podatkowy z tytułu świadczonych usług ubezpieczenia


W przedmiotowej sprawie spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi telekomunikacyjne (telefonii stacjonarnej oraz usługi dostępu do sieci Internet). Obecnie w celu uatrakcyjnienia swojej oferty spółka jest w trakcie przygotowań projektu grupowego ubezpieczenia, w ramach którego oferowane byłyby produkty assistance. Usługa kierowana będzie do osób fizycznych, jak i podmiotów gospodarczych będących klientami spółki, tj. abonentów. Jej świadczenie ma na celu zapewnienie komfortu i poczucia bezpieczeństwa w różnych sytuacjach życiowych przez okres trwania umowy abonenckiej.

Zasady powstawania obowiązku podatkowego przy sprzedaży biletów

W zwiąku z powyższym spółka zadała następujące pytania:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. Kiedy powinna rozpoznać obowiązek podatkowy z tytułu świadczonych usług ubezpieczenia grupowego (usługi assistance) na rzecz swoich abonentów?

2. Kiedy powstanie obowiązek podatkowy w VAT z tytułu świadczenia na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego na podstawie odrębnej umowy serwisowej usług technicznych na rzecz tego towarzystwa przez ubezpieczającego związanych z realizacją umowy ubezpieczenia grupowego w postaci czynności administracyjnych (np. przechowywanie dokumentacji, sporządzanie raportów dotyczących osób ubezpieczonych)?

Rozliczenia VAT przy sprzedaży komisowej


Obowiązek podatkowyod w VAT od 1 stycznia 2014 r.


Potwierdzając stanowisko spółki, organ podatkowy odpowiedział na pytanie 1 w następujący sposób:

Spółka wychodzi z założenia, iż od dnia 01.01.2014 r., w zakresie świadczenia przez Spółkę usług w zakresie zawierania umów ubezpieczenia na cudzy rachunek, które podlegają według Spółki zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy, w zakresie obowiązku podatkowego zastosowanie znajdzie art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. e) ustawy.

Zgodnie z brzmieniem art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. e) ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu świadczenia usług zwolnionych od podatku zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 37-41. A zatem w stanie prawnym po 01.01.2014 r. Spółka winna rozpoznać obowiązek podatkowy w dacie otrzymania zapłaty przez Abonenta składki.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

 

Na pytanie 2 spółki organ podatkowy, potwierdzając jednocześnie stanowisko spółki, odpowiedział:

Spółka wychodzi z założenia, że od dnia 01.01.2014 r., w zakresie świadczenia przez Spółkę usług technicznych na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego w postaci np. przechowywania dokumentacji, sporządzania raportów dotyczących osób ubezpieczonych, przekazywania do towarzystwa ubezpieczeniowego w okresach rozliczeniowych wykazu ubezpieczonych, informowania ubezpieczonych o możliwości korzystania z ubezpieczenia „Assistance” określonych w odpowiednich warunkach ubezpieczenia oraz o treści tych warunków ubezpieczenia, które podlegają według Spółki zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy, w zakresie obowiązku podatkowego zastosowanie znajdzie art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. e) ustawy.

Obowiązek podatkowy przy nabyciu bonów podarunkowych

Zgodnie z brzmieniem art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. e) ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu świadczenia usług zwolnionych od podatku zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 37-41.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy zwalnia się od podatku usługi ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, a także usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek, z wyłączeniem zbywania praw nabytych w związku z wykonywaniem umów ubezpieczenia i umów reasekuracji.

Obowiązek podatkowy w VAT przy sprzedaży usług

Zdaniem Spółki, skoro w przedstawionym stanie faktycznym świadczone przez Spółkę usługi techniczne na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego na podstawie odrębnej umowy serwisowej są zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011 r., to w tym przypadku nie budzi żadnych wątpliwości, że skoro spółka wykonuje usługi określone w cytowanym powyżej artykule ustawy o VAT, co do których ustawodawca od 01.01.2014 r., zmienił moment powstania obowiązku podatkowego w porównaniu do stanu prawnego obowiązującego przed nowelizacją, tj. przed dniem 01.01.2014 r., i wskazał wprost dla tych usług moment powstania obowiązku podatkowego w art. 19a ust. 1 pkt 5 lit. e), to ten artykuł bez żadnych wątpliwości będzie miał zastosowanie do usług świadczonych przez Spółkę na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Czy Polska powinna przyjąć euro? Znamienny sondaż. Stanowcze słowa ministra finansów

W opinii 49 proc. badanych Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro. Tak wynika z sondażu CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej przeprowadzonego w dniach 20 do 23 maja 2024 roku. Według 13 proc. ankietowanych Polska powinna przyjąć euro w ciągu kolejnych 3 lat, w ocenie 22 proc. - w ciągu kolejnych 10 lat, a według 10 proc. - jeszcze później.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej w 2024 roku. Do kiedy wniosek? Niedopłata już z odsetkami

ZUS informuje, że 3 czerwca 2024 r. upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2023 r. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku w określonym  czasie, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca tego roku.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

REKLAMA