REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy od opłat sankcyjnych z tytułu nielegalnego poboru naliczać VAT

Rafał Styczyński
Doradca podatkowy, prawnik, ekspert w dziedzinie podatków.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jesteśmy spółką zajmującą się dostarczaniem energii. Niestety często spotykamy się z przypadkami kradzieży energii. Czy w takim przypadku powinniśmy od opłat sankcyjnych z tytułu nielegalnego poboru naliczać VAT?

Czy od opłat sankcyjnych z tytułu nielegalnego poboru naliczać VAT

problem

Autopromocja

Jesteśmy spółką zajmującą się dostarczaniem energii. Niestety często spotykamy się z przypadkami kradzieży energii. Czy w takim przypadku powinniśmy od opłat sankcyjnych z tytułu nielegalnego poboru naliczać VAT?

rada

W opisanym stanie faktycznym nie należy naliczać VAT od otrzymanych opłat sankcyjnych. Nielegalny pobór energii nie stanowi dostawy w myśl ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ nie prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W związku z powyższym uzyskanie przez dostawcę energii wynagrodzenia (odszkodowania) z tytułu strat poniesionych przez nielegalny pobór energii nie podlega opodatkowaniu VAT. Szczegóły w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z przedmiotu opodatkowania podatkiem od towarów i usług wyłączono czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. U podstaw wprowadzenia powyższego wyłączenia leżało założenie, że budżet państwa nie powinien partycypować w zyskach z niektórych rodzajów działalności o charakterze nielegalnym.

Zgodnie z Prawem energetycznym nielegalny pobór energii obejmuje sytuacje, w których energia jest pobierana bez zawarcia umowy sprzedaży lub niezgodnie z umową. Nielegalny pobór energii można zatem nazwać kradzieżą. Dlatego też zastosowanie ma wyłączenie cytowane na wstępie.

Jednak odmienne stanowisko prezentuje Minister Finansów w piśmie z 30 grudnia 2004 r. nr PP1-811-1152/04/KSz/2655 skierowanym do dyrektorów wszystkich izb skarbowych. Minister wskazał, że zgodnie z ustawą o VAT odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług podlegają VAT niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa. Zatem również dostawy energii i paliw, które zostały pobrane bez umowy zawartej ze sprzedawcą lub niezgodnie z warunkami określonymi w umowie i za które - zgodnie z art. 57 Prawa energetycznego - pobiera się opłaty (w wysokości określonej w taryfach) stanowiące formę odpłatności, są czynnościami opodatkowanymi w rozumieniu nowej ustawy.

Również organy podatkowe prezentują podobne stanowisko.

Przykładowo w interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanej przez Naczelnika Łódzkiego Urzędu Skarbowego z 4 października 2005 r. nr ŁUS-III-2-443/178/05/MJS, czytamy: „(...) Przedsiębiorca, który dopuścił się nielegalnego poboru energii cieplnej wytworzonej przez Spółkę, jest obciążany przez Spółkę wartością tej energii, a zatem Spółce przysługuje od tego przedsiębiorcy wynagrodzenie za pobraną energię. Mamy tu więc do czynienia z odpłatną dostawą energii, czego nie zmienia fakt, iż sam pobór energii nastąpił nielegalnie. Należne od przedsiębiorcy kwoty stanowią formę odpłatności za pobraną przez niego nielegalnie energię. Uwagi te dotyczą przy tym wszystkich opłat za nielegalnie pobraną energię, które stanowią formę wynagrodzenia za pobraną energię, w tym wspomnianej we wniosku opłaty alternatywnej w wysokości pięciokrotności wartości pobranej energii (...)”.

Powyższe stanowiska stoją jednak w sprzeczności z utrwaloną linią orzecznictwa europejskiego.

Przykładowo w wyroku ETS z 14 lipca 2005 r. w sprawie C-435/03: British American Tobacco International Ltd, Newman Shipping & Agency Company NV przeciwko Belgische Staat czytamy, iż: „(...) Kradzież towarów nie stanowi >świadczonej odpłatnie dostawy towarów< w rozumieniu art. 2 VI Dyrektywy Rady nr 77/388/EWG (...) i w związku z tym nie stanowi czynności opodatkowanej podatkiem VAT. Okoliczność, że towary tego rodzaju, jak w postępowaniu przed sądem krajowym, opodatkowane są podatkiem akcyzowym nie ma wpływu na powyższy wniosek (...)”.

Ważne!

Kradzież towarów nie stanowi świadczonej odpłatnie dostawy towarów w rozumieniu art. 2 Dyrektywy Rady i w związku z tym nie jest czynnością opodatkowaną VAT.

Mimo powyższych, nieprzychylnych podatnikom poglądów fiskusa, korzystne dla nich stanowisko zajął także Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 26 kwietnia 2007 r. sygn. akt III SA/Wa 4273/06. Czytamy w nim: „(...) Nielegalny pobór energii nie stanowi dostawy w myśl VATU, ponieważ nie prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W związku z powyższym uzyskanie przez dostawcę energii wynagrodzenia (odszkodowania) z tytułu strat poniesionych przy nielegalnym poborze energii nie podlega opodatkowaniu VAT (...)”.

Powyższe orzeczenia sądowe, zarówno ETS, jak i WSA, być może będą miały wpływ na zrewidowanie przez organy podatkowe swoich dotychczasowych poglądów.

Aby jednak nie narażać Czytelnika na jakiekolwiek konsekwencje ze strony organów podatkowych, do których może dojść podczas ewentualnej kontroli podatkowej jego firmy, warto zaproponować, aby wystąpił z wnioskiem o interpretację w tej sprawie. Wskazane jest powołanie się na zacytowany wyrok ETS, jak również przywołany wyrok WSA w Warszawie.

• art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Rafał Styczyński

doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

  Duże firmy będą miały obowiązek firmy obowiązku ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

  Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

  Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

  Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

  Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

  Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

  Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

  Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

  Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

  Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

  Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

  Rodzice tracą prawo do ulgi na dziecko po podwyżkach. Ich pensje przebijają limit dochodów z … 2013 r.

  PIT za 2023 rok: Rodzice po podwyżkach zarabiają za dużo. I wypadają z ulgi na dziecko.  

  Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

  Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

  Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  REKLAMA