| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy można zmienić adres używania kasy fiskalnej

Czy można zmienić adres używania kasy fiskalnej

Czy jest możliwe przefiskalizowanie kasy pod względem adresu firmy (zmiana miejsca prowadzenia działalności i użytkowania kasy fiskalnej)? Jeśli tak, jak to przeprowadzić w US?


rada

Zmiana miejsca użytkowania kasy fiskalnej (np. na skutek zmiany miejsca prowadzenia działalności) jest możliwa. Zasady, na jakich należy tego dokonać, zostały wskazane w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Zasady i warunki korzystania z ewidencjonowania obrotu za pomocą kas fiskalnych (w tym obowiązki ciążące na podatnikach w związku z używaniem kas) zostały ustanowione przez przepisy rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników. Przepisy te nie określają, czy jest możliwa zmiana miejsca używania kasy fiskalnej ani jak ma wyglądać procedura obowiązująca w takim przypadku.

Przyjmuje się jednak, że możliwość taka istnieje.

Jak wyjaśnił Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach w piśmie z 31 maja 2004 r. (nr US.IV-443/25/04, publ. http://sip.mf.gov.pl/sip/): „W przypadku zmiany miejsca użytkowania każdej kasy rejestrującej podatnik powinien zawiadomić o tym zdarzeniu urząd skarbowy, w którym kasa została zaewidencjonowana. Obowiązkiem podatnika jest również zgłoszenie kasy do firmy sprawującej obsługę serwisową w celu dokonania zmiany danych zakodowanych w pamięci fiskalnej kasy w zakresie dotyczącym adresu punktu sprzedaży, w którym po dokonanej zmianie kasa będzie użytkowana. Podatnik prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących obowiązany jest bowiem wydać klientowi w każdym punkcie sprzedaży paragon fiskalny zawierający wszystkie elementy wymienione we wskazanym rozporządzeniu [rozporządzeniu w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników - przyp. aut.]. Paragon ten powinien więc zawierać m.in. aktualny adres punktu sprzedaży. Zmiana miejsca użytkowania kasy rejestrującej powinna być ponadto odnotowana w książce serwisowej kasy i przedstawiona do akceptacji urzędu skarbowego”. Co istotne, zmiana miejsca użytkowania kasy fiskalnej nie wymaga odczytania zawartości pamięci kasy fiskalnej (to z kolei potwierdził Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu w piśmie z 30 grudnia 2005 r. nr III/443-112/05, publ. http://sip.mf.gov.pl/sip/).

• rozporządzenie Ministra Finansów z 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników - Dz.U. Nr 108, poz. 948; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 85, poz. 798

Tomasz Krywan

konsultant podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »